Nesuvaldote automobilio, neapskaičiuojate savo judesių ir netyčia kliudote svetimą automobilį. Savininko šalia nėra – ką darote? Jeigu manote, kad pakaks palikti raštelį su telefono numeriu – klystate, o taip pat dar gaunate 600–850 Eur baudą ir 2–3 metams netenkate teisės vairuoti.

ibreztas-automobilis

Net ir patyrusiam vairuotojui koją gali pakišti transporto priemonei pastatyti skirta vieta, ne vienam vairuotojui ji pasirodo per siaura, todėl nukenčia šalia stovinčių automobilių veidrodėliai, durelės ar buferiai.

Paliktas raštelis apie net menką įbrėžimą gali baigtis bauda arba teisės vairuoti praradimu

Jei kito vairuotojo automobilį apgadinote patys, neturėtumėte skubėti savarankiškai vertinti žalos dydžio ir nuspręsti, kad apgadinimas menkas, todėl transporto priemonės savininko laukti net neverta. Atrodytų, užtenka palikti raštelį su savo telefono numeriu ir nuvažiuoti – nukentėjusysis paskambins ir reikalą išspręsite. Tačiau tokie veiksmai policijos gali būti traktuojami kaip pasišalinimas iš įvykio vietos, neretu atveju užtraukiantys administracinę atsakomybę: baudą ar net teisės vairuoti praradimą. Net jei įbrėžimas menkas, visada verta sulaukti automobilio savininko, spręsti situaciją, o jei kyla konfliktas – kreiptis į policiją.

Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 462 straipsnyje teigiama, kad pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, kai padaryta žala neviršija 564,9 Eur, užtraukia baudą vairuotojams nuo 600 iki 850 Eur. Negana to, vairuotojams gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 1 iki 3 metų. Neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims baigiasi dar liūdniau – skiriama bauda nuo 850 iki 1,5 tūkst. Eur ir gali būti skiriamas transporto priemonės konfiskavimas.

netvarkingai-pastatytas-automobilis

Daug kas priklauso nuo netvarkingo automobilių statymo ir streso

Dauguma smulkių autoįvykių aikštelėse būtų galima išvengti, tačiau vairuotojams neretai trūksta elementarios vairavimo kultūros. Pasitaiko, kad vairuotojas net nepasižiūri, jog savo transporto priemonę pastatė kreivai. Jeigu taip stovi tik vienas iš šalia esančių automobilių, dar pusė bėdos, bet jei bet kaip pastatytos kelios transporto priemonės – apibraižymų išvengti sunku.

Neretai automobiliai apgadinami tuomet, kai vairuotojai automobiliams statyti sukuria eilę per vidurį tarp sužymėtų vietų. Tokiu atveju šonuose tvarkingai pasistačiusiems automobilius vairuotojams būna sudėtinga išvažiuoti iš stovėjimo vietos, o kartais tiesiog neįmanoma.

Nemažai įtakos autoįvykiams turi ir stresas, kurį patiria vairuotojas, tarkim, matydamas, jog dėl jo manevrų susidarė eilė laukiančiųjų pravažiuoti, ir pastarieji ima signalizuoti.

Kliudytas automobilis automobilių stovėjimo aikštelėje prie prekybos centro

Ne visos automobilių stovėjimo aikštelės prie prekybos centrų yra filmuojamos vaizdo kameromis, o kur filmuojama – nebūtinai į akiratį patenka visa aikštelė. Jeigu autoįvykis nebuvo užfiksuotas filmavimo kameromis, dažnai vairuotojams į pagalbą ateina liudininkai. Pasitaiko, kai prie parduotuvių įvykusiuose auto įvykiuose pirkėjai praneša apsaugos darbuotojams apie matytą įvykį ir pasako automobilio valstybinį numerį, kurio vairuotojas bandė pasišalinti ar pasišalino iš įvykio vietos, nesulaukęs apgadinto automobilio savininko.

Nemažai pirkėjų, radę apgadintą automobilį, iš karto kreipiasi į policiją. Kiti, ypač sužinoję, kad įvykis nebuvo užfiksuotas vaizdo kamerų, o automobilis apgadintas ar apibraižytas nežymiai, nuleidžia rankas ir net neieško įvykio kaltininko. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, beveik pusę tokių pažeidėjų pavyksta nustatyti, o už pasišalinimą iš įvykio vietos gresia nemenka bauda. Tad nenuleiskite rankų.

Pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles užtraukia baudą nuo 3 tūkst. iki 4 tūkst. litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 metų arba administracinį areštą nuo 15 iki 30 parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 metų.

Asmenims, neturintiems teisės vairuoti transporto priemones, gresia bauda nuo 4 tūkst. iki 5 tūkst. litų su transporto priemonės konfiskavimu ar be konfiskavimo arba administracinį areštą nuo 20 iki 30 parų su transporto priemonės konfiskavimu ar be konfiskavimo.

automobilio-ilenkimas

Visada pirmiausia reikia kreiptis į policiją

Stovėjimo aikštelėje radus apgadintą automobilį, bet ne įvykio kaltininką, pirmiausia reiktų skambinti policijai. Taip užfiksuosite incidentą ir užkirsite kelią situacijai, kai nukentėjusieji tampa kaltininkais. Aiškinantis įvykio aplinkybes, praverstų liudininkų pasakojimai, vaizdo kameromis ar registratoriais užfiksuoti įrodymai.

Yra daugybė atvejų, kai kaltininko surasti nepavyksta – tokiais atvejais turintiems kasko draudimą, žalą atlygina draudimo bendrovė. Tokiu atveju reikėtų nufotografuoti įbrėžimus, įlenkimus ar kitus apgadinimus. To, kaip fakto įrodymo, prireiks kreipiantis į draudimo bendrovę.

Ko galima tikėtis iš draudimo bendrovės kliudžius automobilį?

Jei vairuotojas, apsidraudęs tik privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, randa apgadintą transporto priemonę, jam belieka kreiptis į policiją ir tikėtis, kad pavyks išaiškinti pažeidėją. Tuomet jis gaus draudimo išmoką. Jei paaiškėtų, kad kaltininkas eismo įvykio dieną nebuvo apsidraudęs privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu, žalą nukentėjusiajam atlygintų Transporto priemonių draudikų biuras.

Jeigu vairuotojas nusprendžia remontuoti automobilį savo lėšomis, nelaukdamas tyrimo pabaigos, ir vėliau avarijos kaltininkas nustatomas, nukentėjusiajam patirtas išlaidas už automobilio remontą kompensuoja kaltininko civilinę atsakomybę apdraudusi draudimo bendrovė.

Situacija gerokai paprastesnė tiems, kurie savo transporto priemones apdraudę kasko draudimu: nepriklausomai nuo to, ar kitas asmuo, ar pats vairuotojas per neatsargumą apgadino automobilį, žala vis tiek bus atlyginta.

uzstatytas-automobilis

Nebandykite patys pamokyti kito vairuotojo

Dėl rasto įbrėžimo ar įlenkimo neretai kalti būna ir patys transporto priemonės vairuotojai, per skubėjimą ją priparkavę tam netinkamoje, pravažiuoti kitiems eismo dalyviams trukdančioje vietoje. O kaip elgtis, jei pro netvarkingai priparkuotą automobilį tenka pravažiuoti jums?

Tiesa ta, kad užkliudę neteisingai pastatytą automobilį, vis tiek būsite kalti dėl transporto priemonės apgadinimo. Jei automobilis trukdo pravažiuoti, jo vairuotojas bus kaltas tik už parkavimo taisyklių pažeidimą. Tad nerizikuokite ir nemanykite, kad įbrėžimu pamokysite nepavyzdingą eismo dalyvį. Kelyje išlikime kultūringi – tai geriausias pavyzdys ir pamoka, kurią galime duoti vieni kitiems.

Ne paslaptis, kad smulkių autoįvykių kaltininkai dažnai stengiasi išvažiuoti iš įvykio vietos

Jei atsitrenkimas į kitą automobilį būna nestiprus. Vairuotojas išlipęs apžiūri kitą automobilį, pats įvertina apgadinimus ir padaręs išvadą, kad žala niekam nepadaryta, nuvažiuoja. Tuo metu vaizdo kameros ar šalia einantys praeiviai užfiksuoja šį įvykį. Tai vėliau tampa neginčijamais įrodymais. Todėl automobilį vairavęs asmuo gali sulaukti šaukimo į policiją ir būti apklausiamas dėl pasišalinimo iš eismo įvykio vietos.

Pasitaiko, kad vairuotojas padaro nusižengimą tiesiog klysdamas dėl savo veiksmų teisėtumo, t.y. teigdamas, kad galimai nieko nekliudė. Jis teisinasi, kad tiesiog nematė kliūties ir nepastebėjo, nejuto susidūrimo.

Tuo tarpu jeigu vairuotojas išlipo iš mašinos ir apžiūrėjo kliudytą kitą automobilį tai traktuojama, kad jis galėjo ir privalėjo suprasti apie kontaktą. Pasišalinimas iš eismo įvykio vietos baudžiamas labai griežtai, nesvarbu, kokia žala kitam padaryta. Todėl manantys, kad nedidelis kitos mašinos nubrozdinimas yra nereikšmingas dalykas – labai klysta.

Vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 130 straipsnio 1 dalimi, asmeniui, pasišalinusiam iš eismo įvykio vietos, gresia bauda nuo 868 eurų iki 1448 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų.

ilenktas-automobilis

Visada svarbu žinoti:

Apgadinus kitą automobilį pasitraukti iš eismo įvykio vietos jokiu būdu negalima ir net neapsimoka. Visai nesvarbu, ar padaryta 50-ies ar 5 tūkst. eurų žala, vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis, pažeidėjas privalo nedelsdamas pranešti apie eismo įvykį policijai, kad vėliau nebūtų apkaltintas dėl pasišalinimo. Už tai galima užsidirbti tūkstantinę baudą, netekti teisės vairuoti ir netgi prarasti transporto priemonę.

Kad ir koks menkas atrodytų sukeltas eismo įvykis, pasitraukimas iš įvykio vietos gali brangiai kainuoti ir moraline, ir materialine prasme.