Atrodo paprastas dalykas, važinėjant dviračiu užsukti į barą ir išlenkti bokalą alaus. Bet kas nutiktų, jei būtumėte neblaivus prie dviračio vairo ir jus sustabdytų policijos pareigūnas? Ar pareigūnai tokiu atveju turi teisę atimti iš jūsų vairuotojo pažymėjimą automobiliui?

neblaivus-prie-dviracio-vairo

Tiek policijos pareigūnai, tiek eismo saugumo specialistai pripažįsta, kad vienu didžiausių rūpesčių keliuose atšilus orams tampa dviratininkai.

Nors, siekiant apsaugoti dviratininkus, daromi Kelių eismo taisyklių pakeitimai, kad automobilis dviratininką turėtų lenkti ne mažesniu nei 1,5 metro atstumu, tačiau patys dviračių vairuotojai dažnai nepaiso Kelių eismo taisyklių, važinėja apsvaigę ir be šviesą atspindinčių liemenių. Ypač tai pastebima kaimuose.

Svarbiausia, kad dviratį vairuojantis asmuo būtų blaivus ir neapsvaigęs nuo narkotinių medžiagų bei dėvėtų šviesą atspindinčią liemenę.

dviratininkai-su-liemenemis


Kokios būtų taikomos baudos/sankcijos, jei būtumėte neblaivus sustabdytas pareigūnų?

ANK 428 str. 5 d.: dviračius vairuojančių asmenų, pėsčiųjų, vadeliotojų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, padarytas Kelių eismo taisyklių pažeidimas, dėl kurio buvo nežymiai sutrikdyta kitų asmenų sveikata, sugadinti (apgadinti) transporto priemonės, kroviniai, kelių ir kiti įrenginiai arba kitas turtas, kai šio pažeidimo padarymo metu asmenys buvo neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų arba vengė pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, užtraukia baudą nuo 170 iki 230 eurų.

ANK 428 str. 7 d.: dviračių vairavimas, vadeliojimas ir jojimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) asmenys, užtraukia baudą nuo 150 iki 200 eurų.

ANK 428 str. 8 d.: dviračių vairavimas, vadeliojimas ir jojimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 1,5 promilės) ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenys, vengimas pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo užtraukia baudą nuo 150 iki 200 eurų.

Ar atimtų teises jei vairuotum dviratį neblaivus?

Iš neblaivių dviratininkų vairuotojo pažymėjimas nėra atimamas, o skiriama bauda.

Kokios gali būti skirtos baudos už reikalavimų dviračių vairuotojams nesilaikymą?

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas nustato tokias baudas:

baudos-uz-reikalavimu-dviraciu- vairuotojams-nesilaikymaReikalavimai dviračių vairuotojams (KET 55-66 p.)

Važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems atitinkamą mokymo kursą ir turintiems mokymo įstaigos išduotą pažymėjimą – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims.

Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. Vyresniam kaip 18 metų asmeniui, dviračiu važiuojančiam keliu, šalmas yra rekomenduojamas, bet neprivalomas.

Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas.

Važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu pagal eismo kryptį. Kai dviračių tako, dviračių juostos, kelkraščio nėra arba jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

Dviračių vairuotojams draudžiama važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, jeigu įrengti dviračių takai, išskyrus taisyklėse nustatytus atvejus, taip pat važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais.

Ne visi žino, kad draudžiama dviračiu važiuoti bent viena ranka nelaikant ranka vairo ir vežti keleivius, jeigu nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų.

Taip pat draudžiama važiuoti pėsčiųjų perėjomis (reikia dviratį stumtis) ir draudžiama važiuoti įsikibus į kitas transporto priemones.

Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų.

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.

Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.