Lenkimas yra vienas pavojingiausių manevrų automobiliu, tačiau vairuojant jo išvengti tiesiog neįmanoma. Kad nepakliūtume į pavojingą situaciją, privalome žinoti su lenkimu susijusias taisykles bei draudimus.

automobilio-lenkimas

Kuo skiriasi lenkimas nuo apvažiavimo?

 • Lenkimas – tai vienos arba kelių transporto priemonių apvažiavimas išvažiuojant į priešingos krypties eismo juostą. Lenkimas galimas tik keliuose su viena eismo juosta viena kryptimi.
kas-yra-lenkimas
 • Apvažiavimas – tai transporto priemonės apvažiavimas kita, tos pačios krypties eismo juosta. Galimas keliuose, viena kryptimi turinčiuose dvi ir daugiau eismo juostų.

Paveikslėlio viršuje pavaizduotas pralenkimas, apačioje – lenkimas (nes atliekant manevrą reikia išvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą)

apvaziavimas

Prieš pradėdami lenkti turite įsitikinti, kad:

 1. Nė vienas iš paskos važiuojančių transporto priemonių nepradėjo jūsų lenkti.
 2. Transporto priemonės, važiuojančios ta pačia eismo juosta (priekyje ar gale) nerodo kairiojo posūkio signalo. Tokiu atveju galima apvažiuoti priekyje esančią transporto priemonę iš dešinės arba palaukti, kol ji atlaisvins eismo juostą.
 3. Lenkimui būtina eismo juosta yra ir bus laisva, kol baigsite lenkimo manevrą.
 4. Baigdamas lenkti galėsite grįžti į savo juostą nesutrukdydamas lenkiamos transporto priemonės.
 5. Lenkiant galėsite būti saugiu atstumu nuo lenkiamos transporto priemonės.

Jei transporto priemonė priekyje rodo kairįjį posūkį, negalite jo lenkti, o privalote palaukti, kol jis atlaisvins kelią.

Jei jus lenkia, draudžiama trukdyti lenkiančiai transporto priemonei atlikti šį manevrą.

Kur lenkti draudžiama?

 • Sankryžose, išskyrus leistiną lenkimą pagrindiniame kelyje, nepažymėtame kelio ženklais „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Pagrindinis kelias“;
 • Geležinkelio pervažose ir likus 100 m iki jų.
 • Ten, kur prastai matomas kelias priekyje (dėl staigaus vingio, pastatų, kalvų ir t.t.).
 • Pėsčiųjų perėjose.
 • Keliuose, kuriuose važiavimo kryptimi yra daugiau kaip viena eismo juosta (kur reikėtų išvažiuoti į priešingą eismo juostą, kertant viengubą arba dvigubą ištisinę liniją).

Nedraudžiama lenkti sankryžose, pagrindiniame kelyje, kuris nepažymėtas jokiais ženklais.

Draudžiama ta pačia kryptimi vienoje juostoje važiuojančias transporto priemones (išskyrus dviračius ir transporto priemones, sukančias į kairę ar apsisukančius) apvažiuoti iš dešinės važiuojant kelkraščiu, lėtėjimo ar greitėjimo juosta.

kur-lenkti-draudziama

Ar apskritai verta lenkti?

Dažnai vairuotojai aplenkia automobilį ir po to važiuoja jo priekyje. Lenkti verta tik tuomet, kai lenkimas neišvengiamas.

Dažniausios klaidos lenkiant:

 • Neįvertinama, ar po lenkimo vairuotojas spės grįžti į savo eismo juostą.
 • Nekreipiama dėmesio į riboto matomumo vietas, kur lenkti pavojinga.
 • Nekreipiama dėmesio į kelio ženklus ir kelių ženklinimus, juostas. Lenkiama ten, kur lenkti draudžiama ar pavojinga.
 • Lenkiant viršijamas greitis. Lenkimą reikia planuoti taip, kad viršyti greičio nereikėtų. Jei be to nesigauna, reiškia tokio lenkimo daryti nereikia.

Patarimai lenkiant:

 • Aiškiai numatykite vietą, kur atsidursite po lenkimo. Jei tos vietos numatyti negalite arba ji yra už kalno, posūkio ar kt., lenkimo net nepradėkite.
 • Aiškiai įvertinkite iš priekio atvažiuojančius automobilius. Jei nespėsite jiems atvažiavus grįžti į savo eismo juostą, nepradėkite lenkimo.
 • Laiku nutraukite netinkamą lenkimą. Jei neteisingai apskaičiavote lenkimą, geriau ne didinkite greitį (kas gali dar labiau padidinti galimos avarijos pasekmes), o pristabdykite ir grįžkite į savo eismo juostą, nebaigę lenkimo.

Kas draudžiama lenkiamam automobiliui?

Trukdyti aplenkti didinant važiavimo greitį arba kitais veiksmais.

pavojingas-lenkimo-manevras

Ar galima baigti lenkimą per ištisinę liniją, jei pradėjai per punktyrą?

Pasak policijos atstovų, pamatęs, kad artėjama prie ištisinės linijos, vairuotojas turi stabdyti ir nutraukęs lenkimo manevrą, grįžti į savo juostą.

Pasiteisinimas, kad grįžti nespėjote, nuo baudos tikrai neišgelbės, nes ištisinė linija neatsiranda staiga. Perėjimą į ją žymi prieš ištisinę liniją einanti artėjimo linija. Beje, jei lenkimo metu būsite kirtęs ištisinę liniją ir susidursite su iš šalutinio kelio išvažiavusia kliūtimi, būsite kalti abu.

Išvažiavęs į pagrindinį kelią kaltas dėl to, kad nedavė kelio pagrindiniu keliu važiuojančiai transporto priemonei (ir nesvarbu, kad ji buvo priešpriešinio eismo juostoje) ir dėl to įvyko eismo įvykis. O lenkusiam bus surašytas ATP protokolas už ženklų, ženklinimo reikalavimų pažeidimą.

KET 3 priede (I. Horizontalusis ženklinimas) aiškiai įvardinta, kad ištisinė linija skiria priešingų krypčių transporto srautus ir draudžia paženklintame kelio ruože važiuoti priešpriešinio eismo juosta; žymi eismo juostų kraštus, važiuojamosios dalies ruožus, į kuriuos draudžiama įvažiuoti, transporto priemonių stovėjimo vietų ribas ir važiuojamosios dalies kraštą. Šią liniją kirsti draudžiama, išskyrus tuos atvejus, kai ji žymi važiuojamosios dalies kraštą arba stovėjimo vietą.

lenkiamas-traktorius

O kaip su lėtai judančiais traktoriais?

Ištisinę liniją kirsti draudžiama, nesvarbu, kokiu greičiu važiuoja kita transporto priemonė (KET tokių išlygų nenumato).

Tad tie, kurie mieste drąsiai važiuoja pro šoną kelią valančiam transportui ar užmiestyje lenkia iš laukų išriedėjusią žemės ūkio techniką, turėtų nepamiršti dirstelėti ir į kelio ženklinimą.

Ypač tada, kai kartu su ištisine juosta dar yra ir kelio ženklas „lenkti draudžiama“.

lenkti-draudziama

Policijos atstovai pabrėžia, kad ištisinės linijos kirsti negalima, nors ženklo galiojimo ribose lėtaeiges transporto priemones lenkti leidžiama.

Vairuotojams reikėtų nepamiršti ir to, kad jau seniai praėjo laikai, kai traktoriai vos judėdavo. Šiandien jie išvysto tikrai nemažą greitį, tad nereiškia, kad transporto priemonė, tokia kaip traktorius, kombainas ar kaimo autobusas yra lėtaeigė (važiuojanti iki 30 km per valandą greičiu).

Tad, pasivijus tokią transporto priemonę, belieka tikėtis, kad jis atsimins, jog KET numato prievolę kur kas lėčiau už leidžiamą greitį važiuojančiam vairuotojui praleisti paskui jį greičiau važiuojančias transporto priemones, pasitraukus kuo labiau į dešinę.

Baudos už lenkimą

Pagal ANK 420 straipsnį: Už lenkimą vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama lenkti ir įvažiavimą į priešpriešinio eismo juostą pažeidžiant Kelių eismo taisyklių reikalavimus, be piniginės baudos nuo 170 iki 230 eurų, vairuotojams privaloma skirti teisės vairuoti atėmimą nuo 3 iki 6 mėnesių. Neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 450 iki 600 eurų.

Verta prisiminti

Lenkimu laikomas visas manevras nuo jo pradžios iki pat lenkimo pabaigos. Tad jei norite aplenkti kitą automobilį, būtina apgalvoti, ar spėsite baigti visą lenkimą ir grįžti į savo eismo juostą iki prasidedant ištisinei linijai.

Daugiau pamokose: Lenkimas neleistinoje vietoje, lenkimas ir apvažiavimas