2.1.3. Variklio mechanizmai, veikimo principas

Šiolaikinio keturtakčio variklio konstrukcija

Vidaus degimo variklis – tai įrenginys, kuris uždarose ertmėse degančių degalų šiluminę ir besiplečiančių dujų slėgio energiją paverčia mechaniniu darbu.


Variklio pjūvis


STŪMOKLIS

Stūmoklis priima dujų slėgį, sudegant darbiniam mišiniui, ir per švaistiklį jį perduoda alkūniniam velenui.


ALKŪNINIS VELENAS

Alkūninis velenas stūmoklio jėgą, perduodamą per stūmoklio pirštą ir svaistiklį, paverčia sukimo momentu, kuris perduodamas per skriejiką transmisijai. Be to, alkūninio veleno skriejikai per švaistiklius stumdo stūmoklius paruošiamųjų taktų metu.


DUJŲ SKIRSTYMO MECHANIZMAS

Dujų skirstymo mechanizmas skirtas cilindrų vidinei ertmei laiku sujungti su siurbimo ir išmetimo vamzdžiais.KETURTAKČIO VARIKLIO VEIKIMO PRINCIPAS

Pirmasis taktas – įsiurbimas. Sukantis velenui, stūmoklis iš viršutinio kraštutinio taško slenka žemyn, dujos cilindre praretėja, atsidaro įsiurbimo vožtuvas ir pro jį į cilindrą patenka degusis kuro ir oro mišinys. Kai stūmoklis pasiekia kraštutinį tašką, įsiurbimo vožtuvas užsidaro.

Antrasis taktas – suspaudimas. Toliau sukdamasis alkūninis velenas ima kelti stūmoklį į viršų, ir šis spaudžia degųjį mišinį. Abu vožtuvai yra uždaryti. Kai stūmoklis vėl pasiekia kraštutinį viršutinį tašką, degusis mišinys užsidega (nuo žvakės kibirkšties benzininiuose varikliuose, nuo spaudžiamų dujų įkaitimo dyzeliniuose varikliuose).

Trečiasis taktas – darbas (degimas). Mišinys sudega staiga (sprogsta), labai padidėja degant susidariusių dujų slėgis. Jos spaudžia stūmoklį, ir dėl to jis slenka žemyn – atlieka darbą. Leisdamasis stūmoklis priverčia judėti švaistiklį, o šis – alkūninį veleną. Šio takto metu abu vožtuvai yra uždaryti.

Ketvirtasis taktas – išmetimas. Stūmoklis nusileidžia iki apatinio kraštutinio taško, atsidaro išmetimo vožtuvas ir pro jį deginiai išmetami iš cilindro lauk, o stūmoklis kyla į viršų. Baigiantis šiam taktui, išmetimo vožtuvas užsidaro.

Veikimo principas (video, www.youtube.com)


Šiolaikinių motociklų variklių cilindrų išsidėstymasDVITAKČIO VARIKLIO VEIKIMO PRINCIPASVeikimo principas (video, www.youtube.com)


Komentarai

0 comments