Ar galima užmaskuoti automobilio valstybinį numerį?
Kartais tenka gatvėse pamatyti automobilius su užmaskuotais, užklijuotais ar ranka užrašytais numeriais. Ar taip galima? Kokios baudos skiriamos tokiems pažeidėjams?
Ar kada nors gatvėje pastebėjote automobilį su ranka užrašytais ar užmaskuotais valstybiniais numerio ženklais? Nors įvairios numerio kombinacijos ir vardiniai numeriai šiandien nieko nebestebina, ranka užrašyti numeriai – tikrai retas ir neteisėtas reiškinys. Daugelis vairuotojų nežino, kad negalima nei užklijuoti, nei užmaskuoti, nei pačiam piešti automobilio numerių. Toks pažeidimas gali kainuoti ne tik nemalonumų kelyje, bet ir dideles baudas.
Dėl ko bandoma užmaskuoti automobilio valstybinius numerius?
Automobilio registracijos metu visiems automobiliams yra išduodami unikalūs valstybinio numerio ženklai, kurie privalo būti lengvai identifikuojami. Identifikavimas reikalingas identifikuoti automobilį ir už transporto priemonę (-es) atsakingus asmenis, pavyzdžiui, įvykus eismo įvykiui.
Dažniausios priežastys dėl ko būna užmaskuojami automobilio valstybiniai numeriai:
- nenorėjimo sulaukti baudų (dėl greičio, neturint galiojančios techninės apžiūros ar draudimo),
- bandymo išvengti automatinio numerio atpažinimo,
- pabėgimo iš įvykio vietos (nesumokėjus už degalus, padarius eismo įvykį ir pan.),
- neturint vairuotojo pažymėjimo;
- nelegaliai pasisavinus transporto priemonę,
- ir kt.
Bet toks savivaliavimas yra laikomas pažeidimu, už tai gresia gauti baudą ir netekti teisės vairuoti.
Kokiais būdais būna užmaskuojami automobilio valstybiniai numeriai?
Vienas iš pasitaikančių atvejų, tai kai numerio ženklai yra užrašomi ant balto popieriaus lapo.
Kitas pasitaikantis maskavimo būdas, tai suklastoti numeriai, kai vietoj vieno skaičiaus pakeičiamas kitas. Pavyzdžiui iš skaičiaus 3, pakeičiama į skaičių 8.
Gudresnis maskavimo būdas, tai užklijuojama maskavimo plėvelė, kuri žvelgiant plika akimi yra nematoma. Ją užklijavus valstybiniai numeriai niekuo nesiskiria nuo įprastinių, tačiau, juos apšvietus, plėvelė atspindi šviesą, todėl, greičio matuokliui sublyksėjus, nuotraukoje automobilio valstybiniai numeriai arba dalis jų tampa nematomi.
Dar vienas gudravimo būdas, nutrinti numeriai, arba jų dalis. Visa tai tam, kad būtų sunkiau juos identifikuoti.
Valstybinio numerio simbolių pakeitimas užklijuojant lipduką kitais, teisės aktų nereglamentuotais, ženklais, o taip pat ir skiriamojo ženklo fono spalvos pakeitimas pagrįstai gali būti įvertintas kaip valstybinio numerio ženklo maskavimas.
Automobilio valstybiniai numeriai turi atitikti reikalavimus
Visos transporto priemonės, dalyvaujančios viešajame eisme, turi būti paženklintos numerio ženklais, kurie privalo atitikti nustatytus reikalavimus. Jie turi būti lengvai ir aiškiai atpažįstami teisėsaugos institucijoms ir kitiems eismo dalyviams, todėl savavališkai jų modifikuoti ar keisti, pavyzdžiui, apklijuoti, dažyti, negalima.
Valstybiniai numerio ženklai turi atitikti reikalavimus, kurie yra numatyti Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų registravimo taisyklėse.
AB „Regitros“ išduodami numerio ženklai atitinka tikslius nustatytus reikalavimus
AB „Regitros“ išduodami numerio ženklai atitinka tikslius nustatytus reikalavimus: yra numatyta, koks turi būti jų formatas, simbolių šriftas ir dydžiai, spalvos bei kitos detalės.
Lietuvoje išduodami bendrojo naudojimo numerio ženklai yra pagaminti iš aliuminio, vientisi, o ne iš atskirų priklijuotų detalių. Jų paviršius yra baltas ir atspindintis šviesą, o ne tiesiog baltos spalvos. Numerio ženklo baltame fone yra pasikartojantys saugos ženklai. Raides ir skaičiai būtinai turi būti iškilūs.
Jų kairiajame krašte yra mėlyna juosta, o numerio ženklo apvadas, raidės ir skaitmenys yra juodos spalvos. Be to, numerio ženklo mėlynoje juostoje yra Europos Sąjungos simbolis, t. y. dvylika geltonų žvaigždučių, ir baltas skiriamasis ženklas „LT“.
Nuo 2023 m. spalio 2 d. išduodami numerio ženklai yra su Lietuvos valstybės herbu – Vyčiu.
Vyčio ženklas nėra naudojamas diplomatiniuose, galingiesiems keturračiams ir iš šalies išvežamoms transporto priemonėms ženklinti skirtuose numerio ženkluose, taip pat laikinuose valstybinio numerio ženkluose, skirtuose motorinėms transporto priemonėms, priekaboms, savivaldžių automobilių bandymams ženklinti ir dviračiams skirtose lentelėse.
Numerio ženkluose naudojami ir pasikartojantys saugos ženklai, taip siekiant užtikrinti aukštą jų apsaugos lygį. Juos galima pamatyti plokštelę pakreipus tam tikru kampu. Nuo 1992 m. iki 2018 m. buvo naudojamas pasikartojantis saugos ženklas „LT“, o nuo 2018 m. iki dabar išduodamuose numerio ženkluose galima išvysti AB „Regitros“ logotipą.
Kokių tipų yra Lietuvoje išduodami automobilio valstybiniai numeriai?
Lietuvoje galioja 9 tipų automobilio valstybiniai numerio ženklai:
- bendrojo naudojimo,
- vardiniai,
- taksi,
- išskirtiniai,
- diplomatiniai,
- laikinieji prekybiniai
- laikinieji tranzitiniai,
- istoriniams automobiliams,
- elektromobiliams,
- taip pat lentelė vežamiems dviračiams žymėti su registracijos numeriu (skirti ženklinti transporto priemonėms tais atvejais, kai vežamas prie transporto priemonės galinės dalies pritvirtintas vienas ar keli dviračiai, kurie uždengia valstybinio numerio ženklą).
Vardiniams ženklams specialūs reikalavimai
Lietuvos gatvėse vis dažniau galima sutikti automobilius su vardiniais valstybiniais numerio ženklais. Oficialūs vardiniai ženklai gali būti išduodami tik AB „Regitros“ ir turi atitikti specialius nustatytus reikalavimus.
Pavyzdžiui, negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes.
Kaip numato taisyklės, užrašas negali sutapti ir su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis.
Jei vardiniai ženklai atitinka nustatytus reikalavimus ir yra oficialiai išduoti AB „Regitros“, jie nėra padirbti ir gali dalyvauti eisme.
Kokios laukia baudos už automobilio valstybinio numerio maskavimą?
Administracinių nusižengimų kodekso 415 straipsnio 3 punkte numatyta, kad transporto priemonių vairavimas be valstybinio numerio ženklų ar kai jų galiojimas pasibaigęs, ar panašiais į šį atvejais, išskyrus tuos, kai numerio ženklas ar abu ženklai yra pavogti ir pranešus policijai vykstama į AB „Regitrą“, užtraukia baudą vairuotojui nuo 60 iki 120 eurų. Taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemonę atėmimas nuo 1 iki 3 mėnesių.
Administracinių nusižengimų kodekso 415 straipsnio 5 punkte numatyta, kad transporto priemonių su suklastotais, uždengtais ar kitaip užmaskuotais, pritvirtintais ne tai transporto priemonei išduotais valstybinio numerio ženklais ar ženklu naudojimas užtraukia baudą nuo 240 eurų iki 340 eurų. Taip pat gali būti nuo 6 iki 12 mėn. atimta teisė vairuoti transporto priemones.
Kokius reikalavimus turi atitikti vairuojamas automobilis galite sužinoti pamokoje.