Ekologiškas, ekonomiškas vairavimas. Koks važiavimo stilius yra ekonomiškiausias?

Ekonomiškas ir ekologiškas vairavimas yra daugiau nei tik kelio eismo taisyklės – tai sąmoningas požiūris ir vairavimo įgūdžiai, kurie gali prisidėti prie mūsų paties ir visos planetos gerovės. Todėl vairuotojai turėtų žinoti šias svarbias taisykles ir principus, bei juos praktikuoti, siekdami tapti ekologiškais ir ekonomiškais vairuotojais. Šie veiksmai ne tik padės sutaupyti pinigų ir kuro, bet ir prisidės prie aplinkos apsaugos ir geresnės kelių eismo saugos.

Ekologiškas, ekonomiškas vairavimas.

Ekovairavimas – vis labiau populiarėjantis būdas taupyti degalus. Daugeliui tai asocijuojasi su lėtu, vangiu važiavimu. Tačiau ekonomiškas važiavimas nėra lėtas važiavimas. Tai šiuolaikinis ir sumanus būdas taupyti degalus ir greitai, o svarbiausia – saugiai pasiekti kelionės tikslą. Daugelis vairuotojų sąmoningai tai taiko savo gyvenime vairuodami lengvuosius automobilius.

Ar įmanoma tausoti aplinką važiuojant automobiliu, motociklu ar bet kuria kita transporto priemone?

Ekologiškas ir ekonomiškas vairavimas yra ne tik kuro sąnaudų sutaupymas, bet ir aplinkos tausojimas, saugus vairavimas ir eismo įvykių skaičiaus sumažinimas. Ekologiško ir ekonomiško vairavimo principus verta žinoti ne tik būsimiems, bet ir kiekvienam patyrusiam vairuotojui.

Svarbiausia, kad ekonomiškas ir ekologiškas vairavimas yra atsakingo vairuotojo požiūris, kuris atspindi rūpinimąsi ne tik savimi, bet ir visuomene bei aplinka. Šis požiūris yra būtinas norint sukurti saugesnę ir švaresnę ateitį eismui.

Jei visi vairuotojai, prisimins šias taisykles ir principus bei juos taikys savo kasdieniniame vairavime. Tai bus ne tik indėlis į aplinkos apsaugą, bet ir puikus būdas sutaupyti pinigų bei padaryti kelių eismą saugesnį visiems.

Ekologiško vairavimo nauda

Ekologiško vairavimo nauda

 • Mažesnės kuro sąnaudos: Važiuojant taupiai ir protingai, galima sumažinti kuro sąnaudas ir taip sutaupyti pinigų.
 • Mažesnis išmetamųjų dujų kiekis: Vairuojant ekologiškai, sumažėja išmetamų teršalų, tokių kaip anglies monoksidas ir azoto oksidai, kiekis, kas prisideda prie švarios aplinkos išsaugojimo.
 • Mažesnis triukšmo lygis: Ekologiškas vairavimas taip pat reiškia mažiau triukšmo, kuris yra labai svarbus gyvūnams ir gyventojams aplinkui.
 • Mažiau dėvėsi padangos ir kitos automobilio dalys: Švelniai ir ekologiškai vairuojant, mažėja mechaninės apkrovos ant automobilio komponentų, tokių kaip padangos, stabdžiai, ir tai padeda išvengti brangių remonto darbų.

Svarbiausi taupaus vairavimo principai

 • Palaikyti pastovų greitį: Bandykite kuo ilgiau važiuoti pastoviu greičiu, tai padės sutaupyti kuro.
 • Teisingas greičio ir pavaros pasirinkimas: Pasirinkite tinkamą pavarą ir greitį, atsižvelgiant į kelio sąlygas ir eismo situaciją. Venkite staigių apsukų.
 • Uždaryti langus ir neklausyti garsios muzikos: Vairuodami, neklausykite garsios muzikos atidarytais langais, kuri gali sutrikdyti gyvūnus ir sukelti pavojingą situaciją kelyje.
 • Pradžioje važiuoti ramiai: Kai tik užvedate automobilį, geriausia yra iškart pradėti važiuoti. Tuščiai laukdami leidžiame varikliui veikti šaltu režimu, o tai nereikalingai išaugina kuro sąnaudas. Išimtis yra, kai langai yra apšalę arba aprasoję – tada galite leisti varikliui šiek tiek pasišildyti, kol langai nurasos.
 • Vengti staigaus pajudėjimo iš vietos: Staigus pajudėjimas iš vietos gali didinti aplinkos taršą, greitai dėvisi padangos ir sukelia triukšmą, kuris erzina kitus eismo dalyvius.
 • Vengti didelio greičio: Reiktų vengti važiuoti didesniu, nei 90-100 km/h greičiu.
 • Kondicionieriaus naudojimas: Reiktų vengti perteklinio kondicionieriaus naudojimo, nes jis gali padidinti kuro sąnaudas.
 • Keisti kuro filtrus laiku: Laiku keiskite kuro filtrus, nes tai gali padėti sumažinti kuro sąnaudas.
 • Nereikalingas bagažas: Venkite vežiotis nereikalingų daiktų, nes papildomas svoris gali padidinti kuro sąnaudas.
 • Staigus judėjimas ir kalnai: Venkite staigaus judėjimo ir vairavimo nuo kalnų, nes tai gali didinti kuro sąnaudas.
 • Atidaryti langai: Venkite važiavimo su atidarytais langais ar stoglangiu, nes tai gali padidinti oro pasipriešinimą ir kuro sąnaudas.
 • Tinkamas greitis: Pasirinkite greitį, kuris atitinka eismo sąlygas ir leistiną greitį, kad išvengtumėte nereikalingų stabdymų ir greičio didinimo.
 • Vežant dviračius arba bagažą ant stogo: Tai gali padidinti pasipriešinimą orui ir kuro sąnaudas.
 • Tolygus įsibėgėjimas ir stabdymas: Bandykite lygiai įsibėgėti ir stabdyti, kad sutaupytumėte kuro ir išlaikytumėte aukštą vairavimo ekonomiškumą.
 • Padangų slėgis: Užtikrinkite, kad padangų slėgis būtų tinkamas, nes tai taip pat gali paveikti vairavimo ekonomiškumą.
 • Variklio išjungimas: Ilgesniam laikui sustojus automobiliui, išjunkite variklį, kad sutaupyti degalų ir sumažinti teršalų išmetimą.
 • Periodinė automobilio priežiūra: Periodiškai tikrinkite automobilį, kad būtumėte įsitikinę, jog visi jo komponentai yra tinkamai veikiantys. Net mažas techninių reikalavimų nesilaikymas gali padidinti kuro suvartojimą.
 • Stebėkite kuro suvartojimą: Daugelis automobilių šiandien yra įrengti su kompiuterine sistema, kuri rodo momentinį kuro suvartojimą. Stebėkite šią informaciją ir bandykite išlaikyti žemiausią galimą kuro suvartojimą važiuodami atitinkamai.
 • Planuokite maršrutą: Iš anksto planuodami maršrutą galite išvengti eismo spūsčių ir lengviau išlaikyti stabilų greitį, taip taupydami kurą.
 • Ekologiškos transporto priemonės: Jei tai įmanoma ir prieinama, galvokite apie perėjimą prie ekologiškesnių transporto priemonių, tokių kaip elektromobiliai ar hibridiniai automobiliai, kurie dažnai yra efektyvesni nei tradiciniai vidaus degimo variklio automobiliai.
 • Venkite trumpų distancijų automobiliu: Važiuodami trumpą atstumą, sudeginate ne tik kurą, bet ir laiką.
Koks važiavimo stilius yra ekonomiškiausias?

Koks važiavimo stilius yra ekonomiškiausias?

Tolygus įsibėgėjimas ir tolygus stabdymas. Staigus startas – puikus būdas tuščiai eikvoti kurą, kadangi staigiai spaudžiant akceleratoriaus paminą į cilindrus paduodamas didesnis kuro kiekis.

Patyrusieji vairuotojai siūlo didinti greitį pamažu. Taip galima sutaupyti iki 40 proc. kuro. Taip pat reikia vengti staigaus stabdymo.

Kaip elgtis, kad vairavimas būtų ekonomiškas?

 • Pasirinkite tinkamą pavarą atitinkamam greičiui: Svarbu mokėti pasirinkti tinkamą pavarą, kadangi tai vienas svarbiausių faktorių, lemiančių kuro suvartojimą. Jei naudojate mechaninę pavarų dėžę, būkite atidūs ir pasirinkite aukštą pavarą, kai automobilis yra pakankamai pagreitėjęs ir turi pakankamai jėgos. Automatinės pavarų dėžės transporto priemonės paprastai pačios pasirenka geriausiai atitinkančią pavarą, tačiau galite naudoti ir rankinį režimą, kad galėtumėte daugiau kontroliuoti pavarų perjungimą.
 • Laikykitės tinkamo atstumo: Didelis atstumas tarp jūsų automobilio ir priešais važiuojančio automobilio padės išlaikyti tolygų greitį ir sumažinti būtinybę dažnai stabdyti ir vėl greitai pagreitėti, kas padidina kuro suvartojimą.
 • Nespauskite akseleratoriaus pedalo be būtinybės: Vairuodami, atidžiai stebėkite eismo situaciją ir priešais esančio automobilio judėjimą. Jei matote, kad jūsų greitis yra pakankamai stabilus ir nėra būtinybės greitai keisti greitį, stenkitės akseleratorių spausti ne per daug. Sklandus ir tolygus greičio išlaikymas padės taupyti kuro.
 • Nelėkite iš vietos: Kai įsijungia žalias šviesoforas, neskubėkite lėti iš vietos. Greitai pagreitėjus iš vietos, jūs sudegsite daugiau kuro ir tai gali sukelti didesnę aplinkosaugos žalą.
 • Žiemą šildykite automobilį taip, kad nešvaistytumėte daug laiko: Jei šildote automobilį žiemą, stenkitės tai daryti efektyviai, kad nereikėtų šildyti ilgiau nei būtina. Per daug laiko užvedę automobilio variklį ir jį palikę veikti, tik nereikalingai deginate kurą.
 • Kondicionierius arba klimato kontrolė: Naudokite kondicionierių arba klimato kontrolę tik tada, kai tai būtina. Šios sistemos gali padidinti kuro suvartojimą, todėl naudokite juos taupydami energiją.
Kaip dar galima sumažinti aplinkos taršą ir sutaupyti degalų?

Kaip dar galima sumažinti aplinkos taršą ir sutaupyti degalų?

 • Dažniau naudotis viešuoju transportu
 • Dažniau vaikščioti pėsčiomis
 • Dažniau važiuoti dviračiu.

Nors viešasis transportas taip pat teršia aplinką, tačiau vienu metu vežama daugiau keleivių, todėl skaičiuojant vienam žmogui sunaudojama žymiai mažiau degalų (elektros), skleidžiama žymiai mažiau triukšmo, gerokai mažiau apkraunami keliai.

Ekologiškas, ekonomiškas vairavimas lyg žaidimas

Ekologiškas, ekonomiškas vairavimą galite paversti žaidimu arba iššūkiu sau. Suskaičiuokite kiek sutaupėte pinigų kurui, susiraskite bendraminčių ir nuolat tarpusavyje palyginkite rezultatus bei pasidalinkite patirtimi.

Ekonomiškas vairavimas nėra tik kelias taupyti pinigus, jis prisideda ir prie aplinkosaugos. Taigi, stenkitės šiuos patarimus taikyti kasdieniniame vairavime, kad būtumėte ekonomiškas vairuotojas ir tausotumėte tiek kurą, tiek aplinką.

Daugiau informacijos pamokoje – Ekologiškas, ekonomiškas vairavimas

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.