Ką daryti pastebėjus neblaivų vairuotoją už vairo?

Nors išgėręs už vairo sėsti išdrįsta ne kiekvienas, bet beveik kas dešimtas eismo įvykis nutinka dėl neblaivių vairuotojų kaltės. Pastebėjus neblaivų vairuotoją prie vairo, kiti eismo dalyviai pasimeta. Ką daryti pastebėjus neblaivų vairuotoją? Kokių veiksmų reikėtų imtis?

Ką daryti pastebėjus neblaivų vairuotoją už vairo?

Kas skatina sėsti prie vairo išgėrus?

Pirmoji mintis kylanti neblaiviam vairuotojui norinčiam sėsti prie vairo, tai kad „nieko blogo nenutiks“.

Išgėręs žmogus dažnai pervertina savo jėgas. Būna atvejų, kai į kitų žmonių žodžius ir prašymus nesėsti už vairo išgėrus, būna reaguojama labai emocingai, ką išprovokuoja susikaupusios emocijos.

Dažnai girdimi išgėrusių vairuotojų pasakymai „taigi čia tik pora taurių“, „viskas čia gerai, juk čia netoli“, „tai tik keli šimtai metrų, nieko blogo nenutiks“ ir pan. priveda prie skaudžių nelaimių, kur nukenčia ne tik neblaivus vairuotojas, bet ir kiti eismo dalyviai.

Ką turėtumėte daryti pastebėjus išgėrusį vairuotoją?

Pastebėjus įtartiną, galimai neblaivų vairuotoją, reikėtų kuo greičiau imtis veiksmų, kad būtų užkirstas kelias nelaimei.

Ką turėtumėte daryti:

  1. reikėtų įsitikinti, kad matomas vairuotojas iš tiesų yra neblaivus,
  2. susisiekti su bendruoju pagalbos centru, telefonu 112,
  3. klausyti dispečerio nurodymų.

Kaip įsitikinti, kad matomas vairuotojas iš tiesų yra neblaivus?

Jei esate vakarėlyje, pasisėdėjime ar kitur su asmeniu, kuris buvo kartu, matėte, kad jis vartojo svaigiuosius gėrimus ir ruošiasi sėsti prie vairo, tai nustatyti, kad jis neblaivus yra labai paprasta.

Visai kas kita yra nustatyti nepažįstamo žmogaus važiuojančio gatve neblaivumą. Visa tai išduoda jo elgesys. Apsvaigusį žmogų galima identifikuoti pagal nekoordinuotą ir neadekvatų elgesį bei nerišlią kalbą. Tokie vairuotojai taip pat išsiskiria ir iš eismo srauto – nerodo posūkio signalų, važiuoja netolygiai, kartais visiškai sustoja be priežasties ir pan.

Požymiams, kad vairuotojas neblaivus nustatyti nėra universalios taisyklės, tačiau kiti eismo dalyviai turėtų įvertinti kito žmogaus fizinę būklę ir elgesį.

Pasitaiko atvejų, kai vairuotojų elgesys eisme pasikeičia dėl sveikatos sutrikimų ir tokiais atvejais jiems yra reikalinga skubi medicinos pagalba.

Vartojant vaistus, būna atvejų, kai negalima sėsti už vairo

Kiti pasitaikantys atvejai

Negalime būti įsitikinę, kad už vairo sėdi neblaivus vairuotojas. Nepamirškime, kad kai kurių vaistų vartojimas gali sukelti šalutinį poveikį vairuojant.

Viena tokia vaistų grupė yra centrinei nervų sistemai slopinamąjį poveikį darantys vaistai. Šie vaistai turi įtakos, reakcijos greičiui, pastabumui, gebėjimui greitai priimti sprendimus. Dažnai tai sukelia tokie vaistai, kaip antidepresantai, raminamieji ar vaistai nuo alergijos.

Jei esate šalia žmogaus, kuris vartoja panašius vaistus, visada įsitikinkite ar šis žmogus gali sėsti prie vairo.

Ką daryti toliau?

Pranešus apie pastebėtą įtartiną, galimai neblaivų vairuotoją bendrajam pagalbos centrui (telefonu 112), būtina klausyti dispečerio nurodymų. Kiekvienas atvejis būna skirtingas, todėl ir veiksmai, kuriuos gali reikėti atlikti, gali skirtis.

Ką turėtumėte daryti atsiliepus bendrojo pagalbos centro dispečeriui?

  1. Pirmiausia reikia tiksliai pasakyti, kokio automobilio vairuotojas galimai yra neblaivus. Nurodyti neblaivaus asmens valdomos transporto priemonės valstybinį numerį.
  2. Būtina pasakyti kokia kryptimi galimas pažeidėjas važiuoja.
  3. Toliau būtina atsakyti į kitus užduodamus klausimus (jei klausimas užduodamas kelis kartus, reikėtų būtinai į jį atsakyti, nes tik surinkus, kaip įmanoma daugiau informacijos, bus galima tinkamai sukoordinuoti tarnybas).
  4. Kai kuriais atvejais yra klausiama ar vairuotojas gali važiuoti paskui pažeidėją, žinoma, jei tai įmanoma. Jei bendrojo pagalbos centro dispečeris paprašytų sekti įtariamą automobilį iš paskos, tai daryti reikėtų sąmoningai (BPC operatorius paskambinusįjį sujungia su pareigūnais ir sudaro galimybę bendradarbiauti). Jei galimai neblaivus asmuo drastiškai padidintų važiavimo greitį, nereikėtų patiems pažeisti Kelių eismo taisyklių bandant jį vytis, nes tai gali sukelti tik dar didesnį pavojų ar net lemti jūsų sukeltą eismo įvykį. Jei važiuoti paskui galimai neblaivų asmenį žmogus nenori ar negali, tuomet būna prašoma kuo tiksliau įvardinti kur link važiuoja pažeidėjas.
  5. Toliau būtina vykdyti operatoriaus nurodymus.

Kodėl nepatariama imtis savavališkų veiksmų?

Pranešus apie neblaivų vairuotoją nereikėtų imtis savavališkų veiksmų, t. y. bandyti stabdyti patiems, užkirsti kelią ar kitais įmanomais būdais stengtis neleisti įtariamam vairuotojui važiuoti toliau. Persekiojimas yra pakankamai pavojinga veikla, todėl tai reikėtų palikti specialiosioms tarnyboms.

Esant tokiomis situacijomis reikėtų įvertinti ne tik jums, bet ir kitiems eismo dalyviams kylantį pavojų. Visada atsižvelkite į savo saugumą ir juo nerizikuokite.

Žinoma, galite imtis adekvačių veiksmų, kai matote, kad neblaivus žmogus esantis su jumis ketina sėsti prie vairo. Jį galima bandyti sustabdyti paimant automobilio raktelius, tai užkirs kelią kylančiam pavojui ir galimam pažeidimui.

Ką daryti pastebėjus neblaivų vairuotoją?

Kodėl verta pranešti apie neblaivų vairuotoją?

Visais atvejais pastebėjus įtartiną vairuotoją kelyje yra verta pranešti tarnyboms. Nes būtent toks jūsų veiksmas gali padėti išvengti nelaimės.

Vien dėl to, kad apie neblaivius vairuotojus praneša kiti eismo dalyviai, pareigūnams pavyksta nemažai jų sustabdyti.

Kad nenutiktų didelių nelaimių, kurias sukelia neblaivūs vairuotojai, visi eismo dalyviai turi būti atidūs ir saugoti vieni kitus.

Kokias pasekmes gali turėti vairavimas apsvaigus nuo alkoholio arba narkotikų?

✓ Padidėja nelaimingų atsitikimų tikimybė;
✓ Piniginė bauda;
✓ Laisvės atėmimas;
✓ Vairavimo teisių atėmimas.

Kaip baudžiama už vairavimą išgėrus?

Už vairavimą išgėrus skiriama piniginė bauda su teisės vairuoti atėmimu arba net baudžiamąja atsakomybe. Taip pat teks išklausyti specialų kursą apie alkoholio žalą ir baigti papildomus vairuotojų mokymo kursus vairavimo mokykloje.

Jei teisė vairuoti atimama metams ir daugiau, reikės perlaikyti vairavimo teorijos bei praktikos egzaminus VĮ „Regitroje“.

Jei vairuotojas vairavo kelių transporto priemonę arba mokė praktinio vairavimo būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.


Kaip baudžiama už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų galite sužinoti pamokoje.

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.