Užšalę automobilio stiklai, ką turėtume žinoti?
Besikeičiant oro temperatūrai, ryte jau galime susidurti su nemaloniu reiškiniu – užšalusiais automobilio stiklais. Skubant į darbus, tai sukelia didelių nepatogumų. Ką daryti, kad to išvengtume? Kaip greitai nuvalyti užšalusius automobilio stiklus?
Dažnai pasitaikantis scenarijus, kai atėję ryte prie automobilio pamatome apšalusius automobilio stiklus. Tada esame priversti ieškoti salone ar bagažinėje grandiklio. Galiausiai valant apledijusį stiklą suledėja rankos, nes kažkodėl būtent šiandien būname pamiršę pirštines, o po 20 minučių intensyvaus ledo gramdymo, suirzę važiuojame į darbus ir aišku, kad vėluojame.
Ką turėtume daryti, kad taip daugiau nenutiktų? Tai labai paprasta – reikia iš anksto pasiruošti žiemos sezonui. Jei dar to nepadarėte, dabar pats laikas tai padaryti.
Kuo vertėtų iš anksto pasirūpinti, kad apledėję automobilio langai rytais nekeltų panikos?
Prasidėjus žiemos sezonui, reikia nelaukti paskutinės minutės, kol pasirodys pirmasis ledas ar sniegas. Reikėtų iš anksto pasirūpinti priemonėmis ledui tirpinti ar sniegui valyti, kad nereiktų būti priverstam anksti keltis tik tam, kad nuvalyti automobilio stiklus.
Internetinėje erdvėje galime rasti daugybę patarimų, kaip greitai nuvalyti apšalusius automobilio stiklus, tik reikia nepamiršti, kad kai kurie greiti ledo valymo būdai gali negrįžtamai sugadinti automobilio stiklą.
Geriausi pagalbininkai, kuriuos verta turėti su savimi:
- langų grandiklis,
- šepetėlis sniego valymui,
- ledo tirpiklis (kuris padeda ypač skubantiems vairuotojams),
- spynelių atitirpinimo skystis,
- sausa šluostė.
Kaip apsaugoti savo mašiną nuo šalčio ir speigo?
Jei turite galimybę šaltu oru automobilį parkuokite garaže ar uždaroje stovėjimo aikštelėje.
Jei tokios galimybės neturite, bet pajuntate, kad artėja šalta naktis, galite automobilį pastatyti tokioje vietoje, kuri užstotų tiesioginį vėją, kuris apšaldo automobilį. Patariama automobilį statyti prie kokios nors užuovėjos, pavyzdžiui: namo, garažo, tankių krūmų ar po stogu.
Taip pat automobilio priekinį stiklą nuo apledėjimo (ar sniego) gali išgelbėti stiklo uždangalas. Dažnai girdimi pasakymai: „tai negražu“, „nu kaip čia atrodys“, bet tai yra labai praktiška ir apsaugo stiklą nuo suraižymo. Taip labai tinka jei esate tokio tipo žmogus, kuris dažnai vėluoja, nes jums gali visai nereikėti nerimauti dėl ledo gramdymo nuo automobilio rytais.
Stiklo uždangalą galite dėti ant priekinio ir galinio stiklo. Žinoma, jis neuždengs visų langų, todėl vis tiek turėsite nugramdyti ledą nuo neapsaugotų šoninių automobilio stiklų, bet tai sutaupys labai daug laiko. Taip pat jį galima pritaikyti visų rūšių automobiliams. Ryte jį nuėmus, stiklas švarus ir galima iškart važiuoti be jokio pašalinio poveikio stiklui. Tai sutaupo vairuotojo laiką, degalų sąnaudas, saugo priekinį/galinį automobilio stiklą.
Kaip taisyklingai nuvalyti apšalusį automobilį?
Atrakinus automobilį, dar iki užvedant variklį, reiktų patikrinti, ar valytuvai neprišalo prie stiklo. Jei prišalo, juos reikia „atkabinti”, nes netyčia įjungus galima sulaužyti pačius valytuvus ir sudeginti saugiklį ar elektros varikliuką. Patikrinę valytuvus įjunkite variklį ir tik tada pradėkite valyti sniegą ir ledą.
Neretai vairuotojai puola grandyti gerai įšalusį sniegą bei ledą nelaukdami kol langas atšils. Labai populiaru tai daryti grandikliu, taip atsiranda įbrėžimai, stiklas ilgainiui pradeda blogai atspindėti šviesą, o tai blogina matymą vairuojant.
Grandiklį, beje tik plastikinį, derėtų naudoti tik kaip papildomą priemonę, kai stiklas atitirpsta ir reikia pašalinti prikibusius, bet jau lengvai pasiduodančius ledo ar sniego likučius.
Norint kuo greičiau atitirpdyti užšalusį langą, tik užvedus automobilį patariama salono šildymo reguliatorių laikyti ties šalto oro žyma. Tokiu atveju greičiau sušils aušinimo skystis. O pradėjus pūsti šiltą orą, variklio temperatūra turėtų šiek tiek sumažėti, nes aušinimo skystis pradeda tekėti „pečiuko“ radiatoriumi.
Greitas ledo atitirpinimo būdas
Vienas greičiausių ledo atitirpinimo būdų, kuris pasiteisina, kai ledo sluoksnis nėra labai storas, tai – ledo tirpiklis.
Atėjus prie apšalusio automobilio, užtenka juo apipurkšti automobilio stiklus ir valytuvus. Kai tik ledas pradeda tirpti, jo likučius nuvalykite kempine, šepetėliu minkštais šereliais, arba ledui nuo automobilių valyti skirtu gremžtuku.
Užvedę automobilį dar porą minučių nejunkite stiklo valytuvų, kol mašina sušils – taip valytuvų guma po truputį atšils ir atlips nuo stiklo.
Gudrybė, kuri gali sukelti didelių problemų
Dažnai girdima gudrybė, kurios langų ekspertai nerekomenduoja, nes gali negrįžtamai pažeisti stiklą, tai langų atitirpinimas verdančiu vandeniu.
Nors gali kilti pagunda greitai atitirpinti priekinį stiklą karštu vandeniu, sparčiai krintant temperatūrai stiklas gali skilti.
Tai taip pat gali pažeisti dažus, kai verdantis vanduo ištirpdo apsauginio vaško sluoksnį ir palieka baltą dėmę.
Tad šio būdo patartume atsisakyti, kadangi su įskilusiu automobilio stiklu, net tik nesaugu važiuoti, bet tai gali sukelti automobilio techninės apžiūrios pažeidimą, jei įtrūkimas yra vairuotojo akių linijoje.
Kas gali sugadinti stiklus?
Didžiąją dalį stiklų sugadinimų padaro senas ar netinkamas ledo gremžtukas. Senas, aplūžęs ledo gremžtukas subraižo stiklą. Jei matote, kad jis netinkamai valo būtina įsigyti naują gremžtuką. Tai kur kas pigiau, nei naujo stiklo pakeitimas.
Taip pat nenaudokite taip dažnai internete sklandomų ledo gramdymo būdų: virtuviniu peiliu, metaline mentele, mokėjimo kortele, kompaktiniais diskais ar kitomis priemonėmis. Jos galbūt tuo metu jums pagelbės, bet gali negrįžtamai sugadinti jūsų automobilį.
SVARBU: sušalusio vandens grandymui netinka metalinės priemonės, pavyzdžiui, raktai ar peiliai. Metaliniai daiktai stipriai subraižo stiklą.
Atsargiai, nesugadinkite automobilio
Šaltis ir ledas gali taip sugadinti mašinos išorinius dažus, jei ledą nuo jų valysite neteisingai.
Šaltyje ir speige įvairūs automobilio elementai daug dažniau lūžta ir skyla, ypač jei jie pagaminti iš plastiko. Tad būkite atsargūs norėdami nuvalyti automobilio rankenėles, prišalusias dureles, bagažinę ar veidrodėlius.
Dar vienas dalykas, kuris dažnai užšąla – tai guminės stiklo valytuvų dalys. Jei taip nutinka, prie stiklo prišalę valytuvai suplyš, kai bandysite juos atplėšti ir teks kas kartą keisti juos naujais. Tad patartina pirma juos atitirpinti. Vienas geriausių būdų, apipurkšti ledo tirpinimo skysčiu ir palaukti, kol jie atitirps.
Palikdami automobilį visuomet patikrinkite, ar valytuvai yra pirminėje pozicijoje stiklo apačioje, o ne per vidurį. Dėl šalnos valytuvas gali stipriai prilipti prie stiklo, ir kai tik užvedus mašiną valytuvas staiga įsijungs mašinai dar neįšilus, taip gali sugadinti valytuvą ar net patį stiklą.
Tiems, kurie automobilį nuolat laiko garaže, nesusiduria su tokiomis problemomis kaip užšalusios durelės ir spynelės. Tačiau tie, kurių automobiliai žiemoja po langu, gerai žino, ką reiškia iš ryto nenorintis atsirakinti automobilis, kai drėgmė patenka į spynelę ir ji užšąla. Juk, jeigu iš vakaro buvo atlydis, o naktį pašalo, automobilis garantuotai pasidengs ledo kiautu, todėl atrakinti jį bus problemiška. Tokiu atveju į pagalbą reikia pasitelkti automobilio spynelių atitirpinimo skystį, kuris per kelias minutes atitirpins automobilio spynelę.
Nuvalyti užšalusį stiklą gali padėti langų skystis
Langų skystis į vasarinį ir žieminį skirstomas ne veltui. Žieminis skystis neužšąla prie žemos temperatūros, gerai nuplauna šaltuoju sezonu susidarančius nešvarumus ir lengvą ledo sluoksnį.
Tiesa, žieminį skystį reikia keisti rudens pabaigoje, todėl vis dar važinėjantiems su vasariniu skysčiu į bakelį derėtų pilti žieminio langų skysčio koncentrato (neužšąlančio iki -80С). Tik prieš tai būtina įvertinti, kiek likę vasarinio stiklų ploviklio ir tinkamai praskiesti. Skystį praskiedus santykiu 1:1, užšalimo temperatūra bus -27°C, o jei santykis 1:2, ji sieks vos -13°C.
Iš vidaus apšalę automobilio langai?
Žiemą važinėjant įjungus šildymą ir nevėdinant automobilio, apledėja ir vidinė lango pusė. Labai dažnai vairuotojai randa paprastą sprendimą – visa galia įjungia šildymą ir nukreipia oro srovę į stiklą. Toks metodas netinkamas stiklui, mat staigūs temperatūros pokyčiai kenkia jo atsparumui.
Grandymas taip pat nepadeda – vidinė stiklo dalis yra išgaubta, todėl įbrėžimai garantuoti. Norint išvengti vidinės dalies apledėjimo tereikia lango vidinę pusę prieš naktį nuvalyti sausa šluoste, kad neliktų aprasojęs.
Iš vidaus užšalusių automobilių langų kaltininkė yra drėgmė. Ji susidaro, kai automobilyje vairuotojo ir keleivių iškvepiamas šiltas oras nusėda ant šalto stiklo, pasidengiančio drėgme. Todėl norint, kad šaltuoju metų laiku priekinis langas keltų kuo mažiau problemų, rekomenduojama, jog vidinė jo pusė visada būtų švari – purvinas stiklas drėgmę traukia kur kas labiau.
Taip pat kovai su salono drėgme, patariama laiku pakeisti salono filtrą, žiemą nenaudoti medžiaginių kilimėlių, nereikėtų palikti šlapių daiktų, būtina išvėdinti automobilį.
Yra ir dar viena kovos su apšalusiu langu priemonė. Žinant, kad kelionė automobiliu netrukus baigsis, siūloma išjungti salono šildymą, o išlipus iš transporto priemonės maždaug 5 min. palikti praviras automobilio dureles. Tiek laiko turėtų užtekti, kad lauko ir salono temperatūra taptų maždaug vienoda ir automobilyje neliktų drėgmės, skatinančios stiklo apšalimą. Negana to, į pagalbą galite pasitelkti ir oro kondicionierių. Jis padės greičiau pašalinti drėgmę nuo nevisiškai atšilusio lango.
Kad automobilio stiklai neapšaltų iš vidinės pusės, rekomenduojama naudoti specialias servetėles nuo langų apšalimo. Servetėle tiesiog reikia nuvalyti švarius, sausus vidinius automobilio stiklo paviršius, kol lauko temperatūra nebuvo žemesnė nei nulis laipsnių, tokiu būdu išvengsite lango padengimo šerkšnu. Servetėlę galima naudoti ir tuomet, kai vidinė lango pusė yra apšerkšnijusi, bei nuvalyti išoriniams automobilio langams, padengtiems plonu ledo sluoksniu.
Kokios laukia pasekmės važiuojant nenuvalytais automobilio stiklais?
Svarbu paminėti, kad vairavimas mašinoje aprasojusiais ar apledėjusiais langais gali sukelti įvairiausių pasekmių – galima padaryti avariją, dėl prasto matomumo nepastebėti pėsčiojo ar svarbaus kelio ženklo.
Vairuotojai turėtų prieš važiuojant visada visiškai nusivalyti priekinį stiklą!
Policija įspėja, kad dėl nenuvalytų automobilio stiklų vairuotojai gali sulaukti baudų, kai yra tik sukuriama iliuzija, kad stiklas nuvalytas, nors pro priekinį stiklą yra matomas tik mažas lopinėlis. Taip nutinka, kai vairuotojas skubėdamas nuvalo tik dalį šerkšno nuo priekinio stiklo, sukurdamas tarpą, pro kurį mato kelią.
Kaip stabdyti slidžiame kelyje, galite sužinoti pamokoje.