Ką daryti jei vairuojant automobilį akina saulė?
Skaisti pavasario saulė teikia ne vien geras emocijas, jos akinantys spinduliai gatvėse tampa tikru iššūkiu vairuotojams. Ko turėtų vengti vairuotojas ir kas gali padėti vairuotojams akinant saulei?
Vairavimas automobiliu yra sudėtingas procesas, kuriam reikia dėmesio, koncentracijos ir visų pirma – gero regėjimo. Tačiau tam tikromis dienos valandomis ar atmosferos sąlygomis gali pasitaikyti situacijų, kai regėjimas yra labai apribotas – viena iš tokių situacijų yra vairavimas akinant saulei. Kaip reiktų elgtis vairuojant automobilį, kai saulė keliauja tiesiai per priekinį langą?
Kada didžiausia tikimybė būti akinamam saulės?
Didžiausia tikimybė būti akinamam saulės yra ryte ir vakare, ypač arti saulėlydžio ir saulėtekio laikų. Tai yra laikai, kai saulė yra žemiau horizonto, bet jos šviesa tebėra ryški. Šiuo metu saulės spinduliai patenka į vairuotojo akis tiesiai, kur gali sukelti stiprius atspindžius ir apriboti jūsų matymą. Be to, kai saulė yra žemai, atspindžiai gali būti intensyvesni, nes jie yra tiesiogiai nukreipti į vairuotojo akis.
Šie laikai yra ypač pavojingi vairuotojams, todėl turite būti ypač atsargūs ir priimti būtinus saugumo priemones, kad išvengtumėte galimų nelaimingų atsitikimų.
Būtina atkreipti dėmesį, kad laikas, kai saulė vairuotojus akina labiausiai, sutampa su transporto piko laiku gatvėse, kuomet žmonės automobiliais pajuda link darbo, o vakare – grįžta į namus.
Vairuotojams saulė itin pavojinga važiuojant šlapiu keliu. Esant šlapiai kelio dangai saulės spindulių poveikis dar labiau sustiprėja, nes tuomet ji ne tik šviečia, bet ir atsispindi nuo šlapios kelio dangos.
Kokie pavojai tyko akinamo vairuotojo?
Saulės apakintų vairuotojų sukelti eismo įvykiai dažniausiai išsiskiria skaudžiais padariniais.
Dažniausiai akinami vairuotojai susiduria su atsitrenkimu į priešais važiuojantį automobilį, taip pat – į skaisčios saulės ruožą pakliuvusio vairuotojo staigiai stabdomą transporto priemonę.
Dažni atvejai, kai iš paskos važiuojantis pakliūva į tą patį ruožą ir laiku nepastebi netikėto priekyje važiavusio automobilio manevro. Tokios situacijos irgi neretai baigiasi skaudžiomis avarijomis.
Taip pat dažnai pasitaikančios nelaimes, įvykstančios nereguliuojamose sankryžose, išvažiavimuose iš kelių, kai saulė vairuotojui šviečia iš kairiojo šono ir dažnai sutrukdo pastebėti iš kairės artėjančias transporto priemones.
Kokie pavojai tyko pėsčiųjų ir dviratininkų?
Dėl akinančios saulės dažnai nukenčia ir pėstieji ir dviratininkai. Eismo nelaimės atsitinka tada, kai žmonės į pėsčiųjų perėją išeina ar įvažiuoja neįsitikinę, kad transporto priemonės vairuotojas juos mato ir jau mažina automobilio greitį.
Itin atsargūs išvažiavimuose iš kiemų turi būti dviratininkai, kurie juda važiuojamąja kelio dalimi, dviračių taku ar net šaligatviu. Iš kiemo išvažiuojantis vairuotojas privalo suteikti pirmenybę dviratininkams, tačiau dėl akinančios saulės jie dažnai lieka nepastebėti.
Dviratininkams taip pat reikėtų elgtis atidžiai ir tikėtis, kad vairuotojas ne visada juos mato. Nors dėl eismo įvykio tokiose situacijose dviratininkas būna nekaltas, tačiau jis paprastai patiria skaudžius sužalojimus ir nukenčia kur kas stipriau.
Pasiruošimas vairavimui
Jeigu planuojate ilgą kelionę ar tiesiog žinote, kad kelionės metu galite būti akinamas saulės pasiruoškite tam iš anksto.
Užtikrinkite, kad automobilio stiklai ir veidrodžiai būtų švarūs, kad būtų kuo mažiau apnašų, kurie gali trukdyti matyti.
Įsigykite kokybiškas valytuvų šluoteles. Po žiemos patikrinkite priekinių ir galinių langų valytuvų guminių juostelių nusidėvėjimą. Apžiūrėkite, ar juose neatsidaro įtrūkimų bei apnašų. Įprastai valytuvų šluoteles patariama keisti mažiausiai kartą per metus.
Visada turėkite pakankamai langų plovimo skysčio. Šviečiant saulei stiklo nešvarumai dar labiau pablogina matymo kokybę. Jie ypač trukdo tada, kai vairuotojas važiuoja pavėsiu ir staiga į stiklą pašviečia saulė. Šiltajam metų laikui skirti langų valymo skysčiai pasižymi geromis valomosiomis savybėmis, todėl orams atšilus žieminį langų skystį pakeiskite tokiu, kuris skirtas šiltajam vairavimo sezonui.
Kaip vairuojant apsisaugoti nuo akinančių saulės spindulių?
- Pakeiskite vairavimo poziciją. Jeigu saulė keliauja tiesiai per priekinį langą, būtų geriau sėdėti aukščiau, kad akys būtų žemiau saulės lygio. Tai gali padėti sumažinti akinimą ir pagerinti matymą. Jeigu automobilis turi reguliuojamą vairo padėtį, galite reguliuoti jį taip, kad saulė būtų už vairo.
- Sumažinkite saulės šviesą. T.y. tamsinkite automobilio stiklus, uždarykite saulės skydelius, kad jie būtų nukreipti taip, kad apsaugotų nuo saulės ir būtų akių lygyje. Be to, dauguma automobilių turi apsaugines plėveles ant stiklų, kurios taip pat gali padėti sumažinti saulės šviesą.
- Naudokite akinius nuo saulės. Yra specialūs akinių tipai, kurie yra skirti vairuoti akinant saulei. Pvz., žali akinių lęšiai gali padėti sumažinti spinduliuotę ir pašalinti saulės atspindžius. Be to, galite pasirinkti akinius, turinčius poliarizuojančius lęšius, kurie yra ypač veiksmingi mažinant atspindžius ir pagerindami matymą.
- Padidinkite atstumą tarp automobilių. Kad sumažintumėte tiesioginės saulės šviesos poveikį, rekomenduojama laikytis didesnio atstumo tarp automobilių. Tai sumažins atspindžių tikimybę nuo kito automobilio stiklų.
- Laikykitės saugaus greičio. Vairuodami akinant saulei, rekomenduojama laikytis saugaus greičio, kad turėtumėte pakankamai laiko reaguoti į bet kokią pavojingą situaciją. Laikykitės kelio ženklų nurodyto greičio, tačiau rekomenduojama vairuoti šiek tiek lėčiau nei įprastai.
- Mažinkite greitį. Jei akyse pradeda raibuliuoti ar suprastėjo matomumas, saugiai mažinkite greitį, o prireikus – sustokite. Vos pajutote, kad akys raibsta nuo saulės ir sunkiau matote, kas vyksta prieš jus, turėtumėte saugiai lėtinti automobilį ir stengtis jokiu būdu neišvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą.
Kokius reikalavimus turi atitikti vairuojamas automobilis, galite sužinoti pamokoje.