Atšvaitas tamsoje, gali išgelbėti gyvybę
Tamsiu paros metu, svarbiausia tampa mūsų saugumas kelyje. Teisingai naudojami atšvaitai tamsoje, gali išgelbėti gyvybę. Kiekvienas eismo dalyvis turi suprasti, kaip šie paprasti, bet esminiai saugumo elementai gali padėti išvengti nemalonių eismo įvykių.
Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį turėtų žinoti kiekvienas pėsčiasis, yra tai, kad atšvaitas nešiojamas ne tik Kelių eismo taisyklių reikalavimų, bet ir dėl savo pačių saugumo. Rudenį ir žiemą prastėjant matomumui dėl tamsos ir kritulių, eismo įvykių sužeidimų rizika išauga. Todėl svarbu ne tik nešioti atšvaitą, bet ir žinoti, kaip tai daryti taisyklingai.
KET 41 p. rašoma: Pėstieji, judėdami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu arba ten stovėdami tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo turėti šviečiantį kitiems eismo dalyviams matomą žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.
Kokiu atstumu vairuotojas mato pėsčiąjį?
Tamsoje vairuotojai pastebi neapšviestus pėsčiuosius likus tik apie 20-30 metrų iki jų. Toks atstumas gali būti nepakankamas saugiam sustabdymui, ypač atsižvelgiant į tai, kad automobilio stabdymo kelias gali būti kelis kartus ilgesnis už matomo kelio ruožo ilgį. Tai ypač aktualu, kai eismas vyksta dideliu greičiu.
Atšvaitas padeda išsiskirti tamsoje. Su juo einantis pėsčiasis yra pastebimas vairuotojui net iki 300 metrų atstumo. Tai suteikia vairuotojui pakankamai laiko saugiai sumažinti greitį arba sustabdyti automobilį, išvengiant potencialių nelaimių.
Kaip teisingai nešioti atšvaitą?
Tik turėti atšvaitą nepakanka, svarbu jį nešioti tinkamai. Pateikiame kelis patarimus, kaip tai daryti tinkamai:
- Atšvaitą pritvirtinkite prie drabužių taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
- Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
- Atšvaitą – juostelę uždėkite ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
- Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis (apie 16 cm2), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.
- Jei turite tik vieną atšvaitą, jį prisisekite prie drabužių dešinėje pusėje.
Dėl ko būtina nešioti atšvaitą?
Atšvaito nešiojimas yra būtinas dėl kelių svarbių priežasčių, kurios siejasi su saugumu keliuose, ypač tamsiuoju metų laiku ar esant prastam matomumui. Štai pagrindinės priežastys:
- Matomumo pagerinimas: Atšvaitas tamsoje arba blogo apšvietimo sąlygose padeda pagerinti pėsčiųjų matomumą vairuotojams. Su atšvaitu einantis asmuo yra iš toliau geriau pastebimas, suteikiant vairuotojui daugiau laiko sureaguoti.
- Saugesnis perėjimas per kelią: Atšvaitas yra svarbus pėstiesiems perėjimui per kelią, nes jis sumažina riziką būti nepastebimam vairuotojams. Tai ypač aktualu neapšviestose pėsčiųjų perėjose, kur vairuotojai gali nematyti pėsčiųjų dėl tamsos arba prasto matomumo.
- Prevencija prieš eismo įvykius: Tamsiu metu arba esant prastam matomumui eismo įvykių rizika išauga. Atšvaito nešiojimas mažina šią riziką, nes leidžia vairuotojams iš anksto pastebėti pėsčiuosius ir laiku įvertinti eismo padėtį.
- Taisyklių laikymasis: Kelių eismo taisyklės įpareigoja pėsčiuosius nešioti atšvaitus tamsoje arba esant prastam matomumui. Nešiojant atšvaitą, asmuo laikosi Kelių eismo taisyklių reikalavimų ir prisideda prie bendro saugumo keliuose.
- Asmeninės apsaugos užtikrinimas: Pėstieji, nešiojantys atšvaitą, pasirūpina savo asmenine apsauga, sumažina galimybę patirti nelaimingą atsitikimą ar sužeidimą, nes yra geriau matomi ir lengvai pastebimi vairuotojams.
- Vaikų saugumas: Vaikai yra ypač pažeidžiami keliuose, todėl jiems yra dar svarbiau naudoti atšvaitus. Tai padeda geriau juos matyti ir sumažina pavojų, ypač tamsiu paros metu.
- Stiliaus detalė: Šiuolaikiniai atšvaitai yra gražūs, patrauklūs, įvairių formų, spalvų ir netgi madingi, todėl tai gali tapti puikia stiliaus detale.
Patarimai pėstiesiems
Jei einate neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, neškitės šviečiantį žibintą, vilkėkite ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būkite prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.
Traukiant ar stumiant platesnį kaip 1 m vežimėlį, pažymėkite jį atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu atšvaitu.
Einant užmiestyje, privalote eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t,y, kaire kelio puse). Einant užmiestyje, atšvaitas turi būti pritvirtintas dešinėje pusėje taip, kad automobilių žibintai jį apšviestų.
Būkite ypač atsargūs prie pėsčiųjų perėjų.
Patarimai vairuotojams
Atšvaitas yra privalomas visiems pėstiesiems tamsiu paros metu, bet susiduriame, kad dažnas pėsčiasis jo nenešioja, dėl to vairuotojams taip pat reikia būti ypač atsargiems, stebint, kas vyksta šalikelėje ar ant šaligatvio.
Saugus greitis ir nuolatinis dėmesys gali būti gyvybiškai svarbūs netikėtai iškylančioms pavojingoms situacijoms.
Būkite ypač akyli prie pėsčiųjų perėjų. Jei artėjate prie pėsčiųjų perėjos (ypač neapšviestos), visada sumažinkite greitį, taip bus lengviau pastebėti tamsiai apsirengusius pėsčiuosius.
Kokia bauda neturint atšvaito?
Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą 428.1 p. Pėsčiųjų judėjimas per važiuojamąją kelio dalį arba judėjimas ja ten, kur draudžiama, dviračius, motorinius dviračius, elektrines mikrojudumo priemones vairuojančių asmenų, pėsčiųjų, vadeliotojų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, nepaklusimas eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų, ženklinimo reikalavimų, eismo tvarkos automagistralėse ir greitkeliuose nesilaikymas, Kelių eismo taisyklėse pėstiesiems, dviračių, motorinių dviračių, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams ir vadeliotojams nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas arba dviračių, motorinių dviračių vairuotojams ir (ar) keleiviams, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams reikalavimo naudoti šalmą nesilaikymas užtraukia baudą nuo 20 Eur iki 40 Eur.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikams ir kelių eismo dalyviams dažnai trūksta dėmesingumo, ypač tamsiuoju metų laiku. Išmokę kelyje elgtis saugiai ir teisingai nešioti atšvaitą, galime ženkliai sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką. Svarbiausia yra suprasti, kad nešiodami atšvaitą, mes ne tik laikomės Kelių eismo taisyklių, bet ir saugome savo ir kitų gyvybes kelyje.