Eismas sankryžose, pažymėtose geltonomis linijomis
Kai kuriose miesto sankryžose galima pastebėti geltonomis linijomis pažymėtą plotą, vadinamąjį “korį”. Ką turime daryti jį pamatę? Kokios baudos jo nepaisant?
Kelių eismo taisyklėse rašoma, kad geltonomis linijomis pažymėtas plotas važiuojamųjų dalių sankirtoje žymi vietą, į kurią įvažiuoti draudžiama, jeigu joje ar už jos yra kliūtis, kuri priverstų vairuotoją sustoti važiuojamųjų dalių sankirtoje ir trukdyti kitų transporto priemonių eismui.
Kelių eismo taisyklėse numatytas sankryžos ženklinimas pieštu geltonu tinklu arba geltonu keturkampiu su X viduryje (3 priedas 1.32p.). Į šią vietą draudžiama įvažiuoti, jei joje ar už jos stovi kiti automobiliai, dėl kurių vairuotojas liktų stovėti pažymėtame plote.
Vairuotojas privalo įvertinti situaciją
Labai dažna klaida, ypač pastebima piko metu, kai judant spūstyje sustojama pėsčiųjų perėjose arba sankryžose.
Vairuotojai įvažiuoja į sankryžą, kai už jos yra susidariusi eismo spūstis, galvodami jog taip greičiau ją pravažiuos, tačiau tai yra netiesa.
Sankryžoje sustojus gali tekti palaukti net užsidegus raudonam šviesoforo signalui. Tuo metu pasikeitus šviesoforo signalams kertamajame kelyje įsijungia žalias šviesoforo signalas – eismas tampa blokuojamas ir kitiems vairuotojams. Negalint pervažiuoti sankryžos formuojasi dar ilgesnės ir didesnės spūstys.
Įvažiuodami ir sustodami sankryžoje ne tik greičiau nepasieksite savo kelionės tikslo, bet ir prailginsite kelionę kitiems vairuotojams.
Įvažiavimas ir sustojimas važiuojamųjų dalių sankirtoje laikomas kaip trukdymas kitų transporto priemonių eismui, dėl to gali būti skiriamos baudos.
Jei automobilis stovi sankryžoje kirtęs “Stop” liniją, tai jau yra pažeidimas. Vairuotojas turi sustabdyti transporto priemonę taip, kad ji stovėtų prieš “Stop” liniją.
Geltonomis linijomis paženklintas kvadratas sankryžoje priverčia vairuotoją įvertinti situaciją.
Stovėti draudžiama ir nežymėtose sankryžose
Nepriklausomai nuo to ar važiuojamoji dalis yra pažymėta geltonomis linijomis ar ne – draudžiama įvažiuoti į važiuojamųjų dalių sankirtą kai sankryžoje ar už jos yra kliūtis (KET 160 p.).
Geltonomis linijomis pažymėtos sankryžos vairuotojams labai lengvai pastebimos, tačiau reikalavimas nesustoti sankryžoje galioja ir be atskiro žymėjimo.
Pagal KET, sustoti ir stovėti draudžiama ten, kur sustojusi transporto priemonė užstotų kitiems vairuotojams šviesoforo signalus ar kelio ženklus, trukdytų įvažiuoti į stovėjimo aikštelę, stovėjimo vietą, garažą, kiemą, trukdytų įlipti į kitą transporto priemonę arba kitaip kliudytų kitų transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui.
Šis reikalavimas netaikomas vairuotojams, kurie sankryžoje suka į kairę. Jie gali įvažiavę į sankirtą sustoti ir praleidę priešinga kryptimi važiuojančias transporto priemones užbaigti savo manevrą.
Kaip reikėtų teisingai elgtis privažiavus sankryžą arba sankryžą pažymėtą “koriu”?
Sėdint prie automobilio vairo reikia numatyti situaciją kelyje ir įvertinti, ar spėsi pravažiuoti per sankryžą.
Jei yra spūstis, stovėdamas prie sankryžos matai, kiek transporto priemonių pravažiuoja per vieną šviesoforą.
Jei priekyje yra automobilių, reikia netrukdant pėstiesiems sustoti prieš geltonai nupieštą kvadratą arba prieš sankryžą ir palaukti laisvos vietos.
Baudos
Bauda skiriama kaip už bet kokio kelio ženklo pažeidimą.
Likę stovėti geltonu tinklu pažymėtoje zonoje vairuotojai rizikuoja gauti baudą kaip ir už stovėjimą neleistinoje vietoje, ištisinės linijos kirtimą ir kitus kelių ženklų bei ženklinimo reikalavimų pažeidimus.
Už tokį pažeidimą skiriama nuo 30 iki 90 eurų dydžio bauda.
Kas gali fiksuoti tokį pažeidimą?
Policijos pareigūnai – prie pažymėtų sankryžų dažnai galima sutikti policijos pareigūnus, kurie stebi eismą sankryžose piko metu.
Nežymėti policijos automobiliai – galima net nepastebėti, kaip už jūsų ar gretimai važiuoja nežymėtas policijos automobilis, kuris fiksuoja visus pažeidimus eisme.
Miesto kameros – vaizdo kameros ant šviesoforų stulpų stebi visus pažeidimus.
Kiti vairuotojai – apie tokį pažeidimą gali pranešti ir kiti vairuotojai per epolicija.lt sistemą. Tik primename, kad vairuotojams negalima naudotis mobiliaisiais telefonais, taigi jei norėsite nufotografuoti ar nufilmuoti chuliganiškai į sankryžą lendantį vairuotoją, tai turėtų padaryti jūsų keleivis arba automobilio vaizdo registratorius.