Ką daryti, jei važiuojant kelyje sprogo padanga?

Kelyje sprogusi padanga ar nulėkęs ratas sukelia itin pavojingą avarinę situaciją. Nors ir nedažnai, tai gali atsitikti bet kuriam vairuotojui. Ką turėtume žinoti sprogus automobilio padangai, ir kaip to išvengti?

Ką daryti, jei važiuojant kelyje sprogo padanga?

Dėl ko sprogsta padangos?

  • Dėl padangos senumo;
  • Atsiradusio pažeidimo padangoje (gumbo);
  • Neteisingai parinktų padangų;
  • Netinkamo slėgio padangose;
  • Blogai sumontuotų padangų;
  • Padangų gamybos defektų;
  • Chuliganiško vairavimo;
  • Gilių duobių;
  • Kieto ar aštraus daikto (akmens, plytos, butelio, vinies, metalo atplaišos ir kt.).
Dėl ko sprogsta padangos?

Kaip patikrinti ar padanga ne per sena?

Vizualiai gerai atrodanti padanga gali būti nebetinkama naudoti, jei ji per sena. Su amžiumi padangos guma sukietėja ir ta tampa pavojinga stabdyti, daryti posūkius.

Jei vairuotojas nepamena, kokio senumo jo turimos padangos, tą nustatyti galima radus ant padangos šono esančius keturis skaičius, apibrėžtus plona linija. Pirmi du skaičiai reiškia savaitę, kada padanga buvo pagaminta, paskutiniai du – metus.

Pavyzdžiui, skaičius 3112 reiškia, kad ji pagaminta 2012 m. pirmą rugpjūčio savaitę.

Kaip patikrinti ar padanga ne per sena?

Jeigu padangos tokios senos, kad buvo pagamintos iki 2000-ųjų, jos bus pažymėtos tik trimis skaičiais: pirmi du nurodys savaitę, kada padanga pagaminta, paskutinis – metus. Pavyzdžiui, 189 skaičius reiškia, kad padanga pagaminta 1999 metų 18-ą savaitę.

Tikrai nereikėtų naudoti senesnių, nei 10 metų amžiaus padangų.

Būtina padangas patikrinti vizualiai

Būtina padangas patikrinti vizualiai

Prieš kelionę reikia patikrinti padangų būklę ir vizualiai. Taip pamatysite ar padanga nesuskeldėjusi, ar nėra gumbų, įstrigusių elementų (varžtų, vinių ar pan.).

Patikrinti ar padangos yra vienodos, kadangi tos pačios automobilio ašies padangos turi būti vienodos.

Prieš važiuojant reikia patikrinti padangų slėgį

Prieš važiuojant reikia patikrinti padangų slėgį

Tiksliausiai oro slėgį padangose galima pamatuoti dar nepradėjus automobiliu važiuoti, kol padangos dar šaltos. Kai su automobiliu pasivažinėjama, tai slėgis dėl padangų įšilimo truputį pakyla ir matavimo rodmenys nebebus tokie tikslūs.

Tai galima padaryti manometru, kuris gali būti įmontuotas pompoje (arba specialiame aparate degalinėje). Taip pat galima vizualiai įvertinti, ar padangoje slėgis ne per mažas.

Reikiamas padangų slėgis paprastai nurodomas vairuotojų durelių vidinėje pusėje, ant kuro bako dangtelio arba automobilio vartotojo vadove.

Kai kurie automobiliai turi elektroninius padangų slėgio daviklius, todėl apie per mažą slėgį informuojama vairuotojo skydelyje.

Tinkamai pripūstos padangos ne tik tolygiai dėvėsis, užtikrins tinkamą stabdymo kelią, bet ir sumažins degalų sąnaudas.

Kaip pajuntama, kad sprogo padanga?

Kaip pajuntama, kad sprogo padanga?

Padangos sprogimas yra pavojingas, nesvarbu, ant kurios rato ašies tai įvyksta.

Sprogus priekinio rato padangai, pajusite stiprų trūkčiojimą, o vairas suksis link sugedusio rato. Jusite automobilio traukimą į vieną pusę.

Galinės padangos sprogimas bus juntamas sėdynėje. Pastebėsite, kad automobilis ima vinguriuoti ar važiuoti tarsi slidžia danga.

Ką daryti sprogus padangai?

Ką daryti, jei tai nutiko?

Sprogus padangai automobilis gali tapti visiškai nevaldomas. Aišku, tai priklauso ir nuo automobilio, ir nuo vairuotojo.

Sprogus padangai, svarbiausia išlikti ramiems: neišsigąskite ir imkitės tam tikrų priemonių. Išlaikykite tinkamą vairavimo padėtį ir abiem rankomis valdykite automobilį.

Patariama lėtai nukelti koją nuo akceleratoriaus. Daryti tai atsargiai, nes staigiai atleidus pedalą gali sutrikti automobilio pusiausvyra.

Nespauskite stabdžių pedalo. Nors tai instinktyvu, bet šis veiksmas tik sustiprins transporto priemonę į vieną pusę traukiančią jėgą.

Pajutę, kad vėl galite valdyti automobilį, po truputį mažinkite greitį. Jei greitis mažesnis nei 40–50 kilometrų per valandą, galite pradėti atsargiai stabdyti.

Kaip išvengti padangos sprogimo?

Kaip išvengti padangos sprogimo?

  • Reguliariai tikrinkite oro slėgį – rekomenduojama kartą per savaitę ir prieš ilgesnę kelionę. Slėgį taip pat turėtumėte patikrinti, staiga stipriai nukritus temperatūrai. Kuo daugiau važiuojate, tuo dažniau reikėtų tikrinti padangų slėgį.
  • Taip pat labai svarbu teisingai sureguliuoti padangų slėgį. Reikiamas padangų slėgis paprastai nurodomas vairuotojų durelių vidinėje pusėje, ant kuro bako dangtelio arba automobilio vartotojo vadove.
  • Nebandykite pildyti padangos oro iš karto sustoję, nes oras padangoje yra įkaitęs. Pučiant, manometro parodymai gali būti klaidingai, todėl galite pripūsti per daug oro. Geriausia 15–20 minučių palaukti, kol padangos atvės, ir tik tada bandyti jas pildyti.
  • Galite pildyti padangas azotu. Tai padės sumažinti oro slėgio pokyčius, atsirandančius dėl lauko ir padangos temperatūros skirtumo važiuojant.
  • Jei padanga pateko į gilią duobę arba kelyje atsitrenkė į kietą daiktą, kuo skubiau patikrinkite abi padangų puses.
  • Nevažiuokite kelkraščiais, bet jei neturite kito pasirinkimo, darykite tai kuo lėčiau, kad sumažintumėte galimą poveikį.
  • Nestatykite automobilio, prispausdami padangą prie kelkraščio bortelio.
  • Labai svarbu, kad automobiliui būtų teisingai parinktos kokybiškos padangos. Jos turi atitikti automobilių gamintojų keliamus reikalavimus.
  • Turi būti tinkantys ratlankių ir padangų išmatavimai, padangų greičio ir svorio indeksai.
  • Patartina padangų keitimo darbus atlikti servisuose, turinčiuose reikalingą įrangą, patyrusius specialistus bei turinčius gamintojo techninę informaciją, reikalingą teisingam ratlankių bei padangų parinkimui.
  • Atidžiai patikrinkite keičiamas padangas, kurios eksploatuotos jau ne pirmą sezoną. Svarbu patikrinti, ar nėra kokių nors pažeidimų, įpjovų, įtrūkimų ar netolygaus protektoriaus dilimo.

Prisiminkime

Dėl netinkamai paruoštų padangų važiavimui, automobilis kelyje būna nestabilus, netolygiai dėvisi padangos, kuro sąnaudos būna didesnės.

O dėl neteisingai parinktų padangų, jų nusidėvėjimo, netinkamo slėgio jose ar kitų susijusių priežasčių, padangos gali sprogti ir tai gali tapti skaudaus eismo įvykio priežastimi.

Kuo rizikuojate važiuodami netinkamomis padangomis?

Pagal administracinių teisės pažeidimų (ATP) kodeksą, transporto priemonių vairavimas, kurių padangos neatitinka nustatytų techninių ar padangų naudojimo reikalavimų, užtraukia nuo 28 iki 43 eurų baudą.

Patekę su tokiomis padangos į eismo įvykį, rizikuojate negauti draudimo išmokos. Beje, tai galioja tiek užsakius privalomąjį vairuotojų civilinės draudimą, tiek KASKO draudimą.

Daugiau apie padangas pamokoje.

Kaip pakeisti automobilio ratą, skaitykite čia.

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.