Kada turite praleisti pėsčiuosius?

Artėjant Rugsėjo 1-ajai, verta prisiminti kada privaloma praleisti pėsčiuosius. Ar žinojote, kad už nepraleistą pėsčiąjį gresia ne tik bauda, bet ir galimybė prarasti teisę vairuoti transporto priemonę?

Kada turite praleisti pėsčiuosius

Pėstieji yra labiausiai pažeidžiami eismo dalyviai. Nepamirškime, kad rugsėjo mėnesį reikia būti ypač budriems, kadangi gatvėse pasirodo mokyklinio amžiaus vaikai, kurių dalis šiuo periodu pirmą kartą įžengia į gatvę savarankiškai.

Todėl kiekvienam vairuotojui būtina žinoti pareigas pėstiesiems, kad nepakliūtumėte į nemalonią situaciją, ar dar blogiau – nepartrenktumėte pėsčiojo.

Kas yra pėsčiasis?

Pėsčiasis – asmuo, esantis kelyje ne transporto priemonėje, taip pat važiuojantis neįgaliųjų vežimėliu, riedučiais, riedlente, paspirtuku, vedantis dviratį, mopedą, motociklą, traukiantis (stumiantis) rogutes, vaikišką ar kitokį vežimėlį.

Pėsčiuoju nelaikomas kelyje dirbantis asmuo. Taigi, pėsčiuoju nėra laikomas gatves šluojantis, kelius remontuojantis ar dar kokį nors darbą kelyje atliekantis žmogus.

Kada turite praleisti pėsčiuosius?

Kelių eismo taisyklės numato, jog artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos vairuotojas privalo sulėtinti greitį arba sustoti prieš kelio ženklą „Pėsčiųjų perėja“, kad praleistų į bet kurią jo važiavimo krypties eismo juostą, o keliuose su viena eismo juosta kiekviena kryptimi – į bet kurią eismo juostą perėjoje įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį (KET 30 p.).

Kada turite praleisti pėsčiuosius?
Šioje situacijoje būtina praleisti A ir B pėsčiuosius, nes jie abu įžengę į jūsų važiavimo krypties eismo juostą. C pėsčiojo praleisti nereikia, nes perėja, į kurią jis žengia, yra daugiau nei dviejų eismo juostų kelyje.

Turite praleisti pėsčiuosius, kai:

  • Išvažiuojate ar įvažiuojate į kiemą arba stovėjimo aikštelę;
  • Išvažiuojate iš kelio;
  • Sankryžoje sukate į kairę arba į dešinę;
  • Pėsčiasis įžengė, žengia arba stovi ir laukia galimybės įžengti į perėją dviejų juostų kelyje;
  • Pėsčiasis įžengė, žengia arba stovi ir laukia galimybės įžengti į perėją, į jūsų važiavimo krypties juostą, daugiau nei dviejų eismo juostų kelyje;
  • Kai jums šviečia žalias šviesoforo signalas, bet pėsčiasis nespėjo pereiti perėjos;
  • Jei važiuojate kryptimi, kurią rodo rodyklė, įjungta papildomoje šviesoforo sekcijoje (juodame fone);
  • Kai kelią (net ir ne pėsčiųjų perėjoje) kerta neregys (su balta lazdele) arba neįgalusis, važiuojantis vežimėliu.
  • Turite praleisti organizuotą vaikų grupę ne pėsčiųjų perėjoje, jei ją lydintis asmuo signalizuoja reguliuotojo lazdele, skrituliu su raudonu atšvaitu ar ryškiaspalve vėliavėle.
  • Jei artėjate prie autobuso, pažymėto vaikų vežimo ženklais ir įjungta avarine šviesos signalizacija (arba oranžiniais švyturėliais), privalote sulėtinti greitį ir prireikus sustoti, tam kad praleistumėte vaikus ir juos lydintį asmenį.
Kaip praleisti pėsčiąjį jei artėjate prie autobuso

Kaip praleisti pėsčiuosius?

  • Praleisdami pėsčiuosius turite sustoti prieš kelio ženklą “Stop” linija”, “Stop” liniją, jei jų nėra – prieš pačią pėsčiųjų perėją.
  • Jei privažiavote pėsčiųjų perėją, o šalia esančioje eismo juostoje sustojo automobilis, privalote sustoti prieš pėsčiųjų perėją ir važiuoti tik įsitikinus, kad pėsčiųjų joje nėra.
  • Jei sankryžoje jums šviečia raudonas šviesoforo signalas, bet prie šviesoforo yra papildoma lentelė su žalia rodykle į dešinę, privalote sustoti prieš pėsčiųjų perėją ir sukti į dešinę tik įsitikinę, kad perėjoje nėra pėsčiųjų.
  • Draudžiama įvažiuoti į pėsčiųjų perėją ar sankryžą, jei už jos yra grūstis (ir dėl to turėtumėte sustoti perėjoje).
  • Jeigu nesimato, ar perėjoje yra pėsčiųjų (pavyzdžiui, naktį arba kai kitos transporto priemonės riboja matomumą), reikia sulėtinti greitį arba sustoti ir tęsti važiavimą tik įsitikinus, kad pėsčiųjų perėjoje nėra.
Visi pėstieji tamsiu paros metu neapšviestoje vietovėje privalo segėti atšvaitus.

Būkite ypač atsargūs tamsoje

Visi pėstieji tamsiu paros metu neapšviestoje vietovėje privalo segėti atšvaitus. Deja, ne visi tai daro arba daro tai neteisingai. Todėl pėsčiaisiais turi pasirūpinti vairuotojai.

Visų pirma reikia būti ypač atsargiais prie pėsčiųjų perėjų. Taip pat visuomet stebėti, kas vyksta šalikelėje arba ant šaligatvio. Tamsiu paros metu verta visuomet būti pasiruošus, kad kažkas gali netikėtai išeiti į gatvę. Todėl būtina laikytis saugaus greičio, kad transporto priemonę galima būtų maksimaliai greitai sustabdyti, bei būti maksimaliai atsargiais vietose, kuriose yra prastas matomumas.

Partrenktas pėstysis

Pėsčiųjų perėja yra „šventovė“

Pėsčiojo sustojęs praleisti automobilis yra savotiškas skydas – net jei kita eismo juosta važiuojantis vairuotojas nesustoja, pėsčiasis gali žengti žingsnį atgal ir galbūt išvengti nelaimės, tačiau jei judės ir jį praleidęs automobilis, žmogus nebežinos, kur tą akimirka yra saugu, pradės blaškytis ir gali būti partrenktas.

Vairuotojai turi akylai sekti, kas vyksta ne tik kelyje, bet ir už jo ribų, todėl privalu laiku pastebėti žmones, kurie nori kirsti pėsčiųjų perėją.

Pėsčiųjų perėja yra „šventovė“, prie kurios artėdamas kiekvienas vairuotojas privalo atleisti greičio pedalą, prireikus – sustoti, ir būti itin atidus.

Už nepraleistą pėsčiąjį ne tik bauda, bet ir galimybė prarasti teisę vairuoti transporto priemonę

Visgi, jeigu vairuotojai nepaisys saugumo kriterijų, už tai gali susilaukti ne tik baudos, siekiančios beveik 100 eurų, bet ir prarasti teisę vairuoti transporto priemonę.

Numatyta, kad nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją užtraukia baudą nuo 60 iki 90 Eur., už šį pažeidimą taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vieno iki šešių mėnesių.

Daugiau pamokoje

Post Navigation

4 Comments

  1. Anonimas

    Laba diena,iautimobiliui švažiuojant is požeminės aikšteles i prieskalne link kelio,ar būtina praleisti pestyji,kuris nori pereiti kelia,jai ten nera pažymėta pėsčiųjų perėja ?

    1. Agnė

      Taip turite praleisti. Pagal KET 27 p. Įvažiuodamas į kelią iš esančių šalia jo teritorijų, išvažiuodamas iš kelio į šalia jo esančias teritorijas, vairuotojas privalo praleisti pėsčiąjį, kurio judėjimo kryptį jis kerta, o sukdamas į dešinę ar į kairę sankryžose – į jo važiavimo krypties bet kurią eismo juostą įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. Kai sukama į kelią su viena eismo juosta kiekviena kryptimi, vairuotojas privalo praleisti į bet kurią eismo juostą įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. Vairuotojas visais atvejais privalo duoti kelią pėsčiajam važiuodamas atbulas.

  2. Anonimas

    Kaip pėsčiajam kirsti pagrindinį kelią sankryžoje kur neveikia šviesoforas ir pėsčiūjų perėja nepažymėta? Važiuojantys pagrindiniu keliu turi jį praleist,ar visgi pėstysis turėtų palaukt?

    1. Agnė

      Pagal KET 27 p. Įvažiuodamas į kelią iš esančių šalia jo teritorijų, išvažiuodamas iš kelio į šalia jo esančias teritorijas, vairuotojas privalo praleisti pėsčiąjį, kurio judėjimo kryptį jis kerta, o sukdamas į dešinę ar į kairę sankryžose – į jo važiavimo krypties bet kurią eismo juostą įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. Kai sukama į kelią su viena eismo juosta kiekviena kryptimi, vairuotojas privalo praleisti į bet kurią eismo juostą įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. <...>

      Pagal KET 30 p. Artėdamas prie nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos, vairuotojas privalo sulėtinti greitį arba sustoti prieš kelio ženklą „Pėsčiųjų perėja“, kad praleistų į bet kurią jo važiavimo krypties eismo juostą, o keliuose su viena eismo juosta kiekviena kryptimi – į bet kurią eismo juostą perėjoje įžengusį, žengiantį arba prieš pat eismo juostą (važiuojamosios dalies kraštą) stovintį ir laukiantį galimybės įžengti pėsčiąjį. <...>

      Pagal KET 42 p. Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti (judėti) tik pėsčiųjų (taip pat požeminėmis ir esančiomis virš kelio) perėjomis, o kur jų nėra, – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Pėstieji neturi peržengti pėsčiųjų perėjos ribų. Kai matomumo zonoje pėsčiųjų perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti (judėti) stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti (judėti) saugu.<...>

      Pagal 44 p. Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems leidžiama tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį ir įsitikina, kad tai saugu. <...>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.