Kodėl rasoja automobilio langai?

Keičiantis oro temperatūrai rasojantys langai reiškia naują erzinančią problemą. Ryte įlipus į automobilį važiuoti nėra saugu, nes rasojantys langai blogina matomumą. Dėl to vairuotojai gaišta laiką, o esant blogam matomumui kelia pavojų sau ir kitiems eismo dalyviams. Dažniausiai aprasoję stiklai įspėja apie kokį nors gedimą arba netinkamą automobilio priežiūrą.

Kodėl rasoja automobilio langai arba stiklai?

Valyti stiklus iš vidaus – veiksmas be rezultatų, nes netrukus juos vėl padengia rasa. Įjungtas vėjelis ir į langą pučiamas šiltas oras turi labai greitai nuo jo nudžiovinti drėgmę. Jei taip nėra, reikia ieškoti priežasčių kodėl. Reikia atkreipti dėmesį, kad rasojimą sukelianti perteklinė drėgmė salone susikaupia tuomet, kai sutrinka oro apykaita arba atsiranda papildomi jos šaltiniai.

Pirmoji ir dažniausiai pasitaikanti priežastis – užsikimšę salono oro filtrai

Jei oro pūtimas įjungtas visu pajėgumu, o tiekimo angos atvertos, tačiau langai vis tiek rasoja, vertėtų patikrinti salono oro filtrų būklę.

Apie šį elementą dažniausiai pamirštame ir nepagalvojame, ypač jei jis sunkiau pasiekiamas. Ilgai nekeistas salono oro filtras gali užsikimšti, todėl automobilio vėdinimas nebus veiksmingas ir langai nuolat rasos.

Salono filtrą rekomenduojama keisti ne rečiau kaip kartą per metus, automobiliuose eksploatuojamuose dulkėtais keliais arba ilgomis trasomis dažniau.

Salono filtrui užsikimšus, ne tik silpnai pučiamas oras, bet ir ventiliacijos varikliukui tenka didesnė apkrova ir jis kartais neatlaiko. Tad vien dėl nepakeisto salono oro filtro galime prisidaryti dar daugiau nuostolių.

Oro cirkuliacija automobilio salone

Dar viena dažna priežastis – įjungtas oro cirkuliacijos salone režimas

Jei įjungėte salono vidaus oro cirkuliacijos funkciją, tokiu atveju į saloną nepateks oro iš lauko, jis cirkuliuos uždaru ciklu, ir net salone sėdinčių keleivių iškvepiamas oras didins drėgmės lygį ir ji nusės ant mašinos stiklų.

Taip sukuriama vidinė oro cirkuliacija salone ir langai pradeda rasoti dėl to, kad salono ore apstu drėgmės: kvėpavimo, šlapių drabužių ar kilimėlių.

Nusausinti langus galima pakeitus oro padavimo režimą. Procesas veiks dar sparčiau, jeigu įjungsite kondicionierių. Tiesa, jis turi būti veikiantis. Kondicionierius, dėl savo techninių ypatumų, greitai išsausina orą.

Rekomenduojama naudoti cirkuliacijos režimą nuo 15 iki 20 minučių. Po to atidaryti langus, įleisti gryno oro ir išvėdinti automobilį.

Gali būti užsikimšę vandens latakai

Nuo stogo vandenį nukreipiantys latakai įprastai baigiasi drenažo angomis po priekiniu stiklu ir juos saugo plastikinės grotelės. Jei statote automobilį lauke, atidarykite variklio dangtį ir patikrinkite, ar nuo medžių krentantys lapai neužkimšo vandens nutekėjimo drenažo angų. Jei kurioje nors vietoje šie kanalai yra užkimšti lapais, vandens nutekėjimo nukreipimas sutrinka ir jis gali patekti po gumomis.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į gumų sandarumą. Vanduo gali patekti per pažeistas langų tarpines. Jei automobilyje yra stoglangis, patikrinkite ar jis taip pat sandarus. Atidžiai patikrinkite mašinos durelių ir bagažinės gumų sandarumą. Jei į saloną patenka vanduo, gero matomumo tikėtis neverta.

Aprasojęs automobilio stiklas

Genda šildymo pečius

Didžiausia bėda šaltuoju metų laiku, kai ant stiklų susikaupusi drėgmė virsta ledu. Tada vos įsėdus į automobilį tenka gramdyti ne tik išorinę, bet ir vidinę stiklų pusę. Susidaręs šerkšnas krenta ant panelės, virsta vandeniu ir kaupiasi drėgmė automobilio salone.

Viena iš dažniausių priežasčių, kodėl labai rasoja langai, gali būti kiauras šildymo pečius. Tuomet drėgmė papuola į saloną ir dėl to langai pradeda rasoti. Jei pastebite, kad dažnai dingsta aušinimo skystis, tai gali būti nesandarus pečius. Per salono šildymo pečių skystis įteka į saloną, kaupiasi drėgmė ir rasoja langai.

Ši problema gali kilti, jei retai ar apskritai nekeičiate antifrizo. Aušinimo skystį reikia keisti lygiai taip pat, kaip ir tepalą. Gal ne tiek dažnai, bet reikia.

Drėgnas automobilio kilimėlis

Įvairūs drėgmės šaltiniai salone

Skubėdami nė nepastebime, kad po lietingos dienos permirko kilimėliai. Medžiaginiai kilimėliai persunkti vandens šildant saloną pradeda džiūti, t. y. sukauptą drėgmę išleidžia į aplinką. Todėl dažna problema tampa aprasoję langai.

Guminiai kilimėliai nesuteikia didelio estetinio vaizdo, kaip medžiaginiai, tačiau tik jie leidžia paprasčiausiu būdu pašalinti susikaupusią drėgmę. Prieš pastatant automobilį nakčiai tereikia juos išpurtyti.

Taip pat langų rasojimą gali paskatinti bet kokie salone esantys papildomi drėgmės šaltiniai:  drėgni drabužiai, batai, skėčiai ir ir kt. Visa tai reiktų laikyti bagažinėje, kad drėgmė nesikauptų salono viduje.

Purvini automobilio langai iš vidinės pusės

Purvini automobilio stiklai

Automobilio stiklus verta valyti ir nuriebalinti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Dėl susidariusių apnašų ant lango dažnai susikaupia daugiau drėgmės, todėl patartina bent kelis kartus per metus išvalyti automobilio langus iš vidaus.

Automobilio vėdinimas

Salone drėgmė gali kauptis ir tuo atveju, jei važinėjate mažai, o automobilio nevėdinate. Norėdami išvengti langų rasojimo rytais, kiekvienos kelionės pabaigoje arba jau pastatę mašiną į vietą nakčiai pradarykite visas duris ar langus ir ją gerai išvėdinkite. Taip iš salono išleisite šiltą orą, kuris krintant temperatūrai virsta drėgme. Kitą rytą net patys nustebsite – langai bus visai neaprasoję.

Drėgmės surinkėjas automobiliui

Kaip apsaugoti langus nuo rasojimo?

Pirmiausia reiktų pasirūpinti salono filtru ir pakeisti oro cirkuliacijos režimą. Vėliau galima imtis papildomų priemonių:

  • Apsauginiai skysčiai nuo rasojimo – yra įvairiausių, nuo rasojimo saugančių gelių ir purškalų. Kainuoja jie nebrangiai, bet veikia efektyviai.
  • Drėgmės surinkėjas – sugėriklis pašalina drėgmę automobilyje ir lyg magnetas sutraukia į save visą drėgmę esančią automobilyje.
  • Kačių kraikas – internete siūlomas dar vienas gana keistas būdas drėgmei automobilio salone naikinti, tai panaudoti silikoninį kačių kraiką, kuris itin gerai sugeria drėgmę. Kraiką rekomenduojama tiesiog supilti į kojinę, užrišti ir padėti po sėdyne.
  • Vėdinimas – dažnai vėdinkite automobilį, taip išleisite šiltą orą, kuris krintant temperatūrai virsta drėgme.
  • Medžiaginiai kilimėliai – jei naudojate medžiaginius kilimėlius, reikia nepamiršti jų dažnai džiovinti.
  • Guminiai kilimėliai – kad su batais neįneštumėte drėgmės, geriausias sprendimas pakloti guminius kilimėlius, tada matysite ar ant jų susikaupė vandens, jei taip kiekvieną kartą jį tiesiog išpilsite.

Visi žinome, kad drėgmė automobilyje yra nepageidaujamas dalykas. Paprastai ji nusėda ant automobilių stiklų ir kelionės metu apsunkina matomumą. Jeigu paprastais būdais nepavyksta sustabdyti langų rasojimo, problema gali būti rimtesnė. Jei tinkamai eksploatuosite automobilį šios bėdos turėtumėte išvengti.

Daugiau pamokoje: Kokius reikalavimus turi atitikti vairuojamas automobilis?

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.