Kur yra saugiausia vieta automobilyje?

Iš pirmo žvilgsnio galite manyti, kad nesvarbu, kur sėdite automobilyje, nes saugos diržai yra vienodi, bet sėdima vieta automobilyje gali išgelbėti jūsų gyvybę nelaimingo atsitikimo metu. Ar kada susimąstėte, kurios vietos transporto priemonėse yra saugiausios?

Kur yra saugiausia vieta automobilyje?

Saugos diržas gali išgelbėti jūsų gyvybę nelaimingo atsitikimo metu. Ir nesvarbu, kur sėdite, saugos diržas atlieka apsauginį vaidmenį 100%, bet kurioje automobilio vietoje. Bet vis dėlto nelaimingo atsitikimo metu, jūsų gyvybę gali išgelbėti ir vieta kurioje sėdite.

Saugiausia ir pavojingiausia vieta automobilyje

Saugiausia ir pavojingiausia vieta automobilyje

Verta pažymėti, kad saugos diržai vis dar yra svarbiausias veiksnys saugantis gyvybę, bet kurioje transporto priemonėje. Daugelyje tyrimų jau seniai nustatyta, kad žmonės, kurie nėra prisisegę saugos diržais, aštuonis kartus dažniau kenčia nuo sunkių sužalojimų avarijos atveju. Taigi pagrindinis dalykas bet kurioje transporto priemonėje yra prisisegti saugos diržus, toliau seka vieta, kurioje sėdite.

Statistika rodo, kad saugiausia vieta automobilyje yra galinė sėdynė už vairuotojo, o taip pat vidurinė galinė sėdynė, kadangi jos tiesioginio susidūrimo metu būna deformuojamos mažiausiai.

Pavojingiausia vieta automobilyje yra sėdynė šalia vairuotojo, nes vairuotojas instinktyviai stengiasi išvengti smūgio sukdamas vairą nuo savo pusės, o keleivis tuo metu sėdintis šalia patenka į pavojaus zoną.

Dėl to verta prisiminti, kad avarijos metu vairuotojui suveikia savisaugos jausmas ir jis visada suka vairą nuo savęs (į priešingą pusę), dėl to jei sėdėsite automobilio sėdynėje už vairuotojo, net nesusimastydamas vairuotojas apsaugos ir jus.

Didesnio automobilio (mikroautobuso) saugiausios vietos taip pat yra sėdynės iškart už vairuotojo.

Pavojingiausia vieta mikroautobuse taip pat būtų šalia vairuotojo, o taip dar pavojingomis laikomos ir vietos šalia langų ir durų, nes dūžtantis stiklas gali padaryti ne mažiau sužeidimų, nei smūgis.

Saugiausia ir pavojingiausia vieta viešajame transporte

Saugiausia ir pavojingiausia vieta viešajame transporte

Saugiausios vietos važiuojant viešuoju transportu, tokiu kaip troleibusas, būtų dešinioji vidinė eilė. Saugiomis taip pat laikomos sėdynės netoli vairuotojo, įtaisytos nugaromis į važiavimo kryptį. Kadangi miesto viešajame transporte keleiviai nebūną prisisegę saugos diržų, staigiai stabdant troleibusą, keleiviai sėdintys nugaromis į važiavimo kryptį negauna tokio didelio smūgio, kaip keleiviai sėdintys važiavimo kryptimi, dėl to tampa labiau apsaugoti.

Pavojingiausios vietos, kaip ir mikroautobuso atveju yra vietos šalia langų. Jos pavojingos dėl stiklo dūžio galimybės.

Autobuse saugiausios visos vidinės vietos, kur keleivių veidai nukreipti judėjimo kryptimi – nes jos yra toliau nuo kitų transporto priemonių, transporto srauto.

Pavojingiausios vietos yra pirmosios dvi priekinės eilės, kadangi avarijos atveju dažnai nukenčia nuo stiklo ir kitokių skeveldrų, kurios patenka į saloną išdužus dideliam priekiniam autobuso stiklui.

Kokia saugiausia vieta automobilyje vežant vaikus?

Kokia saugiausia vieta automobilyje vežant vaikus?

Kadangi beveik kiekviena šeima, turinti vaikus, turi savo automobilį, suaugusieji yra tiesiog įpareigoti žinoti, kur yra saugiausia vieta vaikui automobilyje.

Vežant mažą vaiką būtina vadovautis jo saugumą užtikrinančiomis taisyklėmis. Negali būti jokių pasiteisinimų jo nesodinti į jam pritaikytą kėdutę – nei kad važiuojama netoli, nei kad esate geras vairuotojas. Juk nelaimė gali laukti ir už kampo, o skaudžios to pasekmės persekioti visą gyvenimą.

Lietuvoje galiojančiose Kelių eismo taisyklėse, visus vaikus iki 1,35 metro ūgio būtina vežti automobilinėje kėdutėje. Pagal keleivio svorį kėdutės yra skirstomos į penkias grupes (KET 199 p.):

  1. 0 grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 10 kg;
  2. 0+ grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 13 kg;
  3. I grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 9 iki 18 kg;
  4. II grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 15 iki 25 kg;
  5. III grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 22 iki 36 kg.

Dažnai nesusimastome kodėl vaikus iki 1,35 metro ūgio būtina sodinti į jiems skirtas svorio kėdutes, juk atrodo, kad galima vežti vaikus prisegtus paprasčiausiu saugos diržu, kurie fiksuojasi per juosmenį ir krūtinę. Bet tokie suaugusiems skirti diržai mažesniems vaikams netinka, nes jiems neturint atitinkamo ūgio jie fiksuojasi per kaklą ir pilvą, o avarijos metu veikiant stiprioms jėgoms gali sukelti stiprias traumas.

Užtikrinant kuo didesnį vaikų saugumą svarbu pasirinkti tinkamą vietą kėdutei. Kelių eismo taisyklėse akcentuojama, kad draudžiama vežti vaiką kėdutėje, jei ji yra atsukta prieš automobilio judėjimo kryptį ir apsaugota saugos pagalve (KET 201 p.).

Saugiausia vieta automobilyje vežti vaikus yra laikoma vieta galinės sėdynės viduryje, mat ten vaikas maksimaliai apsaugotas nuo smūgio. Jei galimybės montuoti kėdutę šioje vietoje nėra, kita saugiausia vieta būtų už keleivio.

Vežamo kūdikio rizika būti sužeistam per automobilių avariją sudaro apie 31%, kai jis yra vežamas galinės sėdynės kairėje pusėje, 41% dešinėje pusėje ir 28% – centre. Atsižvelgiant į statistiką vežti kūdikį yra saugiausia galinės sėdynės viduryje. Tokiu atveju avarijos metu, kūdikis bus kiek įmanoma toliausiai nuo autoįvykio epicentro, nei priekyje ar šone ir įvykus smūgiui jis nebus sužalojamas priekinės sėdynės.

Ar skiriasi saugiausios automobilio vietos pagal automobilio modelį?

Ar skiriasi saugiausios automobilio vietos pagal automobilio modelį?

Kadangi automobilių yra labai skirtingų ir jie turi daugybę saugos oro pagalvių ir visų kitų apsaugų, negalima vienareikšmiškai sakyti, kur yra saugu ar nesaugu sėdėti. Net ir naujame automobilyje yra pakankamai saugu sėdėti ir ant priekinės sėdynės.

Bet įdomu ar skiriasi saugios automobilio vietos, jei, pavyzdžiui, važiuojama visureigiu ar sportiniu automobiliu? Ko gero, ne vienas eismo dalyvis sutiks, jog visureigis atrodo daug kartų patikimiau ir saugiau. Tačiau ar tai tiesa?

Dauguma visureigių dabar yra automobiliai, pripūsti oro. Kalbant apie tikruosius „visureigius“, jie yra didesnis metalo gabalas, iš fizikos pusės jie yra saugesni, bet viduje vyksta tie patys dėsniai.

Būtina prisiminti

Nepamirškite vieno svarbiausio dalyko, visada būtina užtikrinti, jog automobilyje kartu su važiuojančiais keleiviais nebūtų pašalinių daiktų.

Avarijos atveju automobilyje esantys daiktai gali kelti didžiulę riziką ir lemti dar stipresnius sužalojimus, nei vieta kurioje sėdite.

Visas Kelių eismo taisykles galite rasti čia.

Daugiau informacijos pamokoje: Keleivių, vaikų, gyvūnų vežimas

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.