Ar galima lenkti traktorių per ištisinę liniją?
Vis dažniau užmiesčio keliuose galime sutikti didelius gabaritus turinčią techniką, kuri juda nedideliu greičiu. Ką daryti pasivijus tokį lėtai važiuojantį transportą? Ar galima jį lenkti? Kaip tai daryti saugiai?
Judant užmiesčio keliais vis dažniau tenka sutikti įvairius kombainus, šieną vežančias mašinas su priekabomis ir kitą, didesnius gabaritus turinčią techniką.
Nors iš pradžių tai gali pasirodyti ne bėda, bet skubant ar esant siauram keliui, tokios transporto priemonės lenkimas sukelia daug problemų. Blogiausia, kad tokia transporto priemonė daugeliu atvejų netelpa į vieną juostą, todėl matomumas būna apribotas ir dėl to tampa sunku ją aplenkti.
O ką daryti jei kelyje yra ištisinė ženklinimo linija, kurią kirsti draudžiama? Tada tenka daugybę kilometrų važiuoti paskui tokią didelius gabaritus turinčią techniką.
Bet labai gerai žinant Kelių eismo taisykles, šio galvos skausmo neturėsite.
Kaip turėtų elgtis didelius gabaritus turinčios technikos vairuotojai?
Atsakingas vairavimas priklauso ne tik nuo automobilio vairuotojų, bet ir nuo didelius gabaritus turinčios technikos vairuotojų, kurie taip pat turėtų vengti avarinių situacijų eisme.
Matydami, kad artėja lengvasis automobilis, didelį gabaritą turinčios technikos vairuotojai turėtų pasitraukti kuo arčiau dešiniojo kelkraščio ir nedidinti savo greičio, kol jį lenkia automobilis.
Praleisdami kitus vairuotojus, didelius gabaritus turinčios technikos vairuotojai ne tik prisidės prie automobilių vilkstinės kelyje nesusidarymo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumo.
Jei traktoriaus, kombaino ar kitos didelius gabaritus turinčios technikos vairuotojas pastebėjo, kad už jo susikaupė vilkstinė iš paskos važiuojančių automobilių, kurie dėl tam tikrų priežasčių jau kurį laiką negali jo aplenkti, reikėtų sustoti ir praleisti iš paskos greičiau važiuojančius automobilius.
To nepadarius nutinka nemažai skaudžių įvykių – neapsikentę vairuotojai mėgina nesaugiai lenkti lėčiau važiuojančią techniką, nors jei visi laikytųsi šios Kelių eismo taisyklės, tokių situacijų nesusidarytų.
Dėl ko įvyksta eismo įvykiai ir avarijos?
Didelius gabaritus turinti technika važiuoja mažesniu greičiu, dažniausiai važiuoja užmiesčio siauruose keliuose, dėl to susidaro didelės vilkstinės automobilių vairuotojų, kurie velkasi iš paskos.
Pavyzdžiui, pakankamai vingiuotame kelyje kuriame leistinas greitis 90 km/val. iš dirbamų laukų išsuka kombainas. Jį pasivijus pamatote, kad jis juda maždaug 20 km/val., ir jums tenka visą kelią važiuoti paskui. Blogiausia, kad kombainas netelpa į vieną juostą, todėl matomumas yra apribotas, o dėl to tampa sunku jį aplenkti. Tai ką tada daryti?
Dažnam vairuotojui tai tampa galvos skausmu ir jis pasivijęs tokią žemės ūkio techniką kelyje ima ją lenkti nesilaikydamas Kelių eismo taisyklių.
Tai dažniausia ūkio technikos ir kitų transporto priemonių susidūrimų problema, kuri kartais būna tik nedideliu eismo įvykiu, o kartais ir skaudžios avarijos, nusinešančios gyvybes pasekmė.
Kaip važiuoti pasivijus lėtai važiuojantį transportą?
Žemės ūkio technika važiuoja palyginti lėtai ir gali sukelti klaidingą pojūtį, kad ją aplenkti nebus jokių problemų.
Tačiau dideli gabaritai visų pirma užstoja vaizdą priekyje, o nesilaikant saugaus atstumo mažėja ir lengvųjų automobilių manevravimo, stabdymo galimybės.
Būkite kantresni ir lenkite žemės ūkio techniką tik visapusiškai įvertinę eismo sąlygas. Nevalia daryti staigių judesių ar lenkti pavojingose, ne itin gerai matomose kelio atkarpose.
Be to, prisiminkime, kad valdyti žemės ūkio techniką yra sudėtingiau nei kitas transporto priemones, todėl reikėtų nepamiršti distancijos ir neprilipti prie jų.
Kaip lenkti lėtai važiuojantį transportą?
Lenkti važiuojantį transportą reikia laikantis Kelių eismo taisyklių, o vadovaujantis jomis, lenkti, kai yra ištisinė kelio ženklinimo linija yra draudžiama.
Taip pat draudžiama lenkti transporto priemones jei priešais yra kalnas, taip pat kai yra apribotas matomumas, priešpriešine eismo juosta atvažiuoja kitos transporto priemonės ir visais atvejais, kai tai sukeltų pavojų jūsų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui.
Kad būtų lengviau suprasti kada galima lenkti lėtai važiuojančią didesnius gabaritus turinčią techniką, apžvelkime kelias dažnas situacijas.
- Pirmoji situacija:
Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura brūkšninė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?
Teisingas atsakymas: Leidžiama, jei traktoriaus greitis mažesnis kaip 30 km/h. Kadangi kelio ženklas 325. „Lenkti draudžiama” – Draudžia lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/h greičiu. O papildoma lentelė 805. „Galiojimo zona į priekį” – nurodo pavojingo kelio ruožo arba kitų kelio ženklų, su kuriais ji naudojama, galiojimo zonos ilgį už kelio ženklo.
- Antroji situacija:
Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura brūkšninė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?
Teisingas atsakymas: Draudžiama. Kadangi traktorius važiuoja 30 km/h greičiu. Kadangi pagal kelio ženklą 325. „Lenkti draudžiama” – Draudžia lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias tik mažesniu kaip 30 km/h greičiu. O šiuo atveju traktorius važiuoja 30 km/h greičiu.
- Trečioji situacija:
Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura ištisinė linija. Jokių kelio ženklų nėra. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?
Teisingas atsakymas: Draudžiama. Kadangi Horizontaliojo ženklinimo siaura ištisinė linija skiria priešingų krypčių transporto srautus ir draudžia paženklintame kelio ruože važiuoti priešpriešinio eismo juosta. Šią liniją kirsti draudžiama, išskyrus tuos atvejus, kai ji žymi važiuojamosios dalies kraštą arba stovėjimo vietą.
- Ketvirtoji situacija:
Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura ištisinė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?
Teisingas atsakymas: Leidžiama, jei traktoriaus greitis mažesnis kaip 30 km/h. Tokiam lenkimo manevrui galioja išimtis…
Išimtis lenkiant lėtai važiuojantį transportą!
Kelių eismo taisyklėse yra viena išimtis, kurios dauguma vairuotojų nežino.
Dalyvaujant eisme kelio ženklai turi pranašumą prieš kelio ženklinimą. Kelio ženklas „Lenkti draudžiama“ turi patikslinimą, kuriame rašoma: „Draudžiama lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/val. greičiu“.
Atsižvelgiant į tai, vairuotojai, pasiviję iš tiesų lėtai judančią ūkio ar kitą techniką bei važiuodami ruožuose, kur yra ne tik ištisinė kelio ženklinimo linija, tačiau ir galioja ženklas „Lenkti draudžiama“, turėtų vadovautis pranašumą turinčiais ženklais, o tai reiškia, kad įsitikinę, jog lenkti iš tiesų yra saugu, jie gali lėtai judantį transportą aplenkti net ir kirsdami ištisinę liniją.
BŪTINA įsidėmėti, kad ši išimtis galioja tik tuomet, kai galioja ženklas „Lenkti draudžiama“. Jei matote ištisinę kelio ženklinimo liniją, tačiau minėto ženklo nėra, net ir labai lėtai judančios transporto priemonės lenkti, kai yra ištisinė linija, negalite. Tokiais atvejais vienintelis būdas, kaip galite aplenkti judantį lėčiau – tik jam pasitraukus ir sudarius galimybę jums pravažiuoti.
Daugiau pamokose: Lenkimas neleistinose vietose ir Lenkimas ir apvažiavimas