4. 4. Lenkimas ir apvažiavimas

Lenkimas – vienas pavojingiausių manevrų automobiliu, tačiau vairuodami jo neišvengsime. O kad nepakliūtume į pavojingą situaciją, privalome žinoti su lenkimu susijusias taisykles bei draudimus:

Kuo skiriasi lenkimas nuo apvažiavimo?

  • Lenkimas – tai vienos arba kelių transporto priemonių apvažiavimas išvažiuojant į priešingos krypties eismo juostą. Lenkimas galimas tik keliuose su viena eismo juosta viena kryptimi.
  • Apvažiavimas – tai transporto priemonės apvažiavimas kita, tos pačios krypties eismo juosta. Galimas keliuose, viena kryptimi turinčiuose dvi ir daugiau eismo juostų.
Ket lenkti draudziama
Viršuje pavaizduotas pralenkimas, apačioje – lenkimas (nes atliekant manevrą reikia išvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą).

Prieš pradedami lenkti turite įsitikinti, kad:

  1. Nė vienas iš paskos važiuojančių transporto priemonių nepradėjo jūsų lenkti.
  2. Transporto priemonės, važiuojančios ta pačia eismo juosta (priekyje ar gale) nerodo kairiojo posūkio signalo. Tokiu atveju galima apvažiuoti priekyje esančią transporto priemonę iš dešinės arba palaukti, kol ji atlaisvins eismo juostą.
  3. Lenkimui būtina eismo juosta yra ir bus laisva, kol baigsite lenkimo manevrą.
  4. Lenkiant galėsite būti saugiu atstumu nuo lenkiamos transporto priemonės.
  5. Baigdamas lenkti galėsite grįžti į savo juostą nesutrukdydamas lenkiamos transporto priemonės.
  • Jei transporto priemonė priekyje rodo kairįjį posūkį, negalite jo lenkti, o privalote palaukti, kol jis atlaisvins kelią.
  • Jei jus lenkia, draudžiama trukdyti lenkiančiai transporto priemonei atlikti šį manevrą.

Kur lenkti draudžiama?

  • Sankryžose, išskyrus leistiną lenkimą pagrindiniame kelyje, nepažymėtame kelio ženklais „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Pagrindinis kelias“.
  • Geležinkelio pervažose ir likus 100 m iki jų.
  • Ten, kur prastai matomas kelias priekyje (dėl staigaus vingio, pastatų, kalvų ir t.t.).
  • Pėsčiųjų perėjose.
  • Keliuose, kuriuose važiavimo kryptimi yra daugiau kaip viena eismo juosta (kur reikėtų išvažiuoti į priešingą eismo juostą, kertant viengubą arba dvigubą ištisinę liniją).

Nedraudžiama lenkti sankryžose, pagrindiniame kelyje, kuris nepažymėtas jokiais ženklais.

Draudžiama ta pačia kryptimi vienoje juostoje važiuojančias transporto priemones (išskyrus dviračius ir transporto priemones, sukančias į kairę ar apsisukančius) apvažiuoti iš dešinės važiuojant kelkraščiu, lėtėjimo ar greitėjimo juosta.

Ket lenkimas
Nors prie šios sankryžos matome pirmumo ženklus, važiuojantiems automobiliams jie nematomi, todėl lenkti šioje situacijoje leidžiama.

Dažniausios klaidos lenkiant:

  • Ar apskritai verta lenkti? Dažnai vairuotojai aplenkia automobilį ir po to važiuoja jo priekyje. Lenkti verta tik tuomet, kai lenkimas neišvengiamas.
  • Neįvertinama, ar po lenkimo vairuotojas spės grįžti į savo eismo juostą.
  • Nekreipiama dėmesio į riboto matomumo vietas, kur lenkti pavojinga.
  • Nekreipiama dėmesio į kelio ženklus ir kelių ženklinimus, juostas. Lenkiama ten, kur lenkti draudžiama ar pavojinga.
  • Lenkiant viršijamas greitis. Lenkimą reikia planuoti taip, kad viršyti greičio nereikėtų. Jei be to nesigauna, reiškia ir tokio lenkimo daryti nereikia.

Patarimai lenkiant:

  • Aiškiai numatykite vietą, kur atsidursite po lenkimo. Jei tos vietos numatyti negalite arba ji yra už kalno, posūkio ar kt., lenkimo net nepradėkite.
  • Aiškiai įvertinkite iš priekio atvažiuojančius automobilius. Jei nespėsite jiems atvažiavus grįžti į savo eismo juostą, nepradėkite lenkimo.
  • Laiku nutraukite netinkamą lenkimą. Jei neteisingai apskaičiavote lenkimą, geriau ne didinkite greitį (kas gali dar labiau padidinti galimos avarijos pasekmes), o pristabdykite ir grįžkite į savo eismo juostą, nepabaigę lenkimo.

Kas draudžiama lenkiamam automobiliui?

  • Trukdyti aplenkti didinant važiavimo greitį arba kitais veiksmais.

Ar galima baigti lenkimą per ištisinę liniją, jei pradėjai per punktyrą?

Pasak policijos atstovų, pamatęs, kad artėja prie ištisinės linijos, vairuotojas turi stabdyti ir nutraukęs lenkimo manevrą, grįžti į savo juostą.

Pasiteisinimas, kad grįžti nespėjote, nuo baudos tikrai neišgelbės, nes ištisinė linija neatsiranda staiga. Perėjimą į ją žymi prieš ištisinę einanti artėjimo linija. Beje, jei lenkimo metu būsite kirtęs ištisinę liniją ir susidursite su iš šalutinio kelio išvažiavusia kliūtimi, būsite kalti abu.

Išvažiavęs į pagrindinį kelią kaltas dėl to, kad nedavė kelio pagrindiniu keliu važiuojančiai transporto priemonei (ir nesvarbu, kad ji buvo priešpriešinio eismo juostoje) ir dėl to įvyko eismo įvykis. O lenkusiam bus surašytas ATP protokolas už ženklų, ženklinimo reikalavimų pažeidimą.

O kaip su lėtai judančiomis transporto priemonėmis (traktoriais, kombainais ir pan.)?

Ištisinę liniją kirsti draudžiama, nesvarbu, kokiu greičiu važiuoja kita transporto priemonė (KET tokių išlygų nenumato).

Kada galima lenkti per istisine
Pagal Kelių Eismo Taisykles, lenkti transporto priemonę kertant ištisinę liniją draudžiama. Net jei ji stovi arba važiuoja mažesniu nei 30 km/val. greičiu.

Tad tie, kurie mieste drąsiai važiuoja pro šoną kelią valančiam transportui ar užmiestyje lenkia iš laukų išriedėjusią žemės ūkio techniką, turėtų nepamiršti dirstelėti ir į kelio ženklinimą.

Ypač tada, kai kartu su ištisine juosta dar yra ir kelio ženklas „Lenkti draudžiama“. Policijos atstovai pabrėžia, kad ištisinės linijos kirsti negalima, nors ženklo galiojimo ribose lėtaeiges transporto priemones lenkti leidžiama.

Vairuotojams reikėtų nepamiršti ir to, kad jau seniai praėjo laikai, kai traktoriai vos judėdavo. Šiandien jie išvysto tikrai nemažą greitį, tad pamačius traktorių, kombainą ar kaimo autobusą dar nereiškia, kad priemonė yra lėtaeigė (važiuojanti iki 30 km per valandą greičiu).

Tad, pasivijus tokį kolegą, belieka tikėtis, kad jis atsimins, jog KET numato prievolę kur kas lėčiau už leidžiamą greitį važiuojančiam vairuotojui duoti kelią paskui jį greičiau važiuojančioms transporto priemonėms, pasitraukus kuo labiau į dešinę.

Kaip lenkti lėtai važiuojantį transportą?

Lenkti važiuojantį transportą reikia laikantis Kelių eismo taisyklių, o vadovaujantis jomis, lenkti, kai yra ištisinė kelio ženklinimo linija yra draudžiama.

Taip pat draudžiama lenkti transporto priemones jei priešais yra kalnas, taip pat kai yra apribotas matomumas, priešpriešine eismo juosta atvažiuoja kitos transporto priemonės ir visais atvejais, kai tai sukeltų pavojų jūsų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui.

Kad būtų lengviau suprasti kada galima lenkti lėtai važiuojančią didesnius gabaritus turinčią techniką, apžvelkime kelias dažnas situacijas.

  1. Pirmoji situacija:
Ar galima lenkti traktoriu per istisine linija

Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura brūkšninė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?

Teisingas atsakymas: Leidžiama, jei traktoriaus greitis mažesnis kaip 30 km/h. Kadangi kelio ženklas 325. „Lenkti draudžiama” – Draudžia lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/h greičiu. O papildoma lentelė 805. „Galiojimo zona į priekį” – nurodo pavojingo kelio ruožo arba kitų kelio ženklų, su kuriais ji naudojama, galiojimo zonos ilgį už kelio ženklo.

  • Antroji situacija:
Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?

Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura brūkšninė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?

Teisingas atsakymas: Draudžiama. Kadangi traktorius važiuoja 30 km/h greičiu. Kadangi pagal kelio ženklą 325. „Lenkti draudžiama” – Draudžia lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias tik mažesniu kaip 30 km/h greičiu. O šiuo atveju traktorius važiuoja 30 km/h greičiu.

  • Trečioji situacija:
Ar galima lenkti per ištisinę liniją kai nėra ženklų?

Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura ištisinė linija. Jokių kelio ženklų nėra. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?

Teisingas atsakymas: Draudžiama. Kadangi Horizontaliojo ženklinimo ​​siaura ištisinė linija skiria priešingų krypčių transporto srautus ir draudžia paženklintame kelio ruože važiuoti priešpriešinio eismo juosta. Šią liniją kirsti draudžiama, išskyrus tuos atvejus, kai ji žymi važiuojamosios dalies kraštą arba stovėjimo vietą.

  • Ketvirtoji situacija:
Ar galima lenkti per ištisinę liniją?

Jūs važiuojate lengvuoju automobiliu, priešais jus važiuoja traktorius mažesniu nei 30 km/h greičiu. Kelyje matoma siaura ištisinė linija. Taip pat matomas kelio ženklas „Lenkti draudžiama” ir papildoma lentelė „Galiojimo zona į priekį”. Ar šioje situacijoje galima lenkti traktorių?

Teisingas atsakymas: Leidžiama, jei traktoriaus greitis mažesnis kaip 30 km/h. Tokiam lenkimo manevrui galioja išimtis…

Išimtis lenkiant lėtai važiuojantį transportą!

Kelių eismo taisyklėse yra viena išimtis, kurios dauguma vairuotojų nežino.

Dalyvaujant eisme kelio ženklai turi pranašumą prieš kelio ženklinimą. Kelio ženklas „Lenkti draudžiama“ turi patikslinimą, kuriame rašoma: „Draudžiama lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/val. greičiu“.

Atsižvelgiant į tai, vairuotojai, pasiviję iš tiesų lėtai judančią ūkio ar kitą techniką bei važiuodami ruožuose, kur yra ne tik ištisinė kelio ženklinimo linija, tačiau ir galioja ženklas „Lenkti draudžiama“, turėtų vadovautis pranašumą turinčiais ženklais, o tai reiškia, kad įsitikinę, jog lenkti iš tiesų yra saugu, jie gali lėtai judantį transportą aplenkti net ir kirsdami ištisinę liniją.

BŪTINA įsidėmėti, kad ši išimtis galioja tik tuomet, kai galioja ženklas „Lenkti draudžiama“ ir transporto priemonė iš tiesų važiuoja lėtai. Jei matote ištisinę kelio ženklinimo liniją, tačiau minėto ženklo nėra, net ir labai lėtai judančios transporto priemonės lenkti, kai yra ištisinė linija, negalite. Tokiais atvejais vienintelis būdas, kaip galite aplenkti judantį lėčiau – tik jam pasitraukus ir sudarius galimybę jums pravažiuoti.



Kelio ženklai:

325. Lenkti draudžiama (Draudžiama lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/h greičiu)

325. Lenkti draudžiama

327. Krovininiais automobiliais lenkti draudžiama (Krovininiais automobiliais, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 t, draudžiama lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/h greičiu. Kelio ženklo reikalavimai taikomi traktoriams ir savaeigėms mašinoms)

327. Krovininiais automobiliais lenkti draudžiama

326. Lenkimo draudimo pabaiga

326. Lenkimo draudimo pabaiga

557. Iškili saugumo salelė (Kelyje įrengta iškili saugumo salelė)

557. Iškili saugumo salelė

Kelio ženklinimas:

1.17. Rodyklės su lenktu kotu įspėja, kad artėjama prie važiuojamosios dalies susiaurėjimo arba 1.1 ar 1.3, 1.10 ištisinės ženklinimo linijos, kuri atskiria priešingų krypčių transporto srautus.

1.17. Rodyklės su lenktu kotu įspėja, kad artėjama prie važiuojamosios dalies susiaurėjimo arba 1.1 ar 1.3, 1.10 ištisinės ženklinimo linijos, kuri atskiria priešingų krypčių transporto srautus.

KET XVI. Lenkimas ir eismas juostose (136-140 p.)

Straipsnis: Ar galima lenkti traktorių per ištisinę liniją?