Jei dviračiu planuojate važiuoti automobilių keliais, būtina žinoti ir laikytis Kelių eismo taisyklių.
Jei turėsite papildomų klausimų iš šios temos ar reikės paaiškinimų, galite klausti čia:
Nuo kokio amžiaus leidžiama važiuoti dviračiu automobilių keliais?
Dviračiu, keliu galima važiuoti:
Gyvenamojoje zonoje ir daugiabučių namų kiemuose, dviračių ir pėsčiųjų takuose – dviratininkų amžius neribojamas.
Kur leidžiama važiuoti dviračiu?
Svarbu! Dviračio vairuotojui dviračio juosta arba kelkraščiu leidžiama važiuoti tik ta pačia kryptimi, kuria vyksta kitų transporto priemonių eismas gretima eismo juosta.
Kas draudžiama dviratininkams?
Kaip tinkamai paruošti savo dviratį?
Jei planuojate važiuoti automobilių keliais dienos metu, jūsų dviratis privalo turėti:
Jei planuojate važiuoti automobilių keliais tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, jūsų dviratis privalo turėti:
Rekomenduojama pritaisyti ir galinio vaizdo veidrodėlį – taip geriau matysite, kas vyksta už jūsų.
Ar būtina šviesą atspindinti liemenė?
2014-ųjų metų viduryje pasikeitusios taisyklės privertė dviratininkus važiuoti dėvint šviesą atspindinčias liemenes bei įjungtais žibintais. Tačiau taisyklės nereikalauja liemenę dėvėti nuolatos.
Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi (SEAKĮ 96 p.) šviesiu paros metu, dviračio vairuotojas gali pasirinkti arba dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, arba turi dviračio priekyje degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.
Šviesiu paros metu važiuodami dviračių taku ar kiemuose, gali nedėvėti ryškiaspalvės liemenės bei nejungti žibintų.
Nepriklausomai nuo važiavimo vietos važiuojant keliu (KET 3.7 p) (įskaitant dviračių takus, kiemus, važiuojamąją kelio dalį ir pan.) tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
Ar būtinas šalmas?
Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą.
Vyresniam kaip 18 metų asmeniui, dviračiu važiuojančiam keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą.
Kaip važiuoti dviračiu?
Ar galima dviračiu važiuoti pėsčiųjų perėja?
Dažnai matomas vaizdas: vos užsidegus žaliam šviesoforo signalui, dviratininkai kartu su pėsčiaisiais visu greičiu lekia per pėsčiųjų perėją. Toks elgesys draudžiamas, tai aiškiai nurodyta kelių eismo taisyklėse. Jei norite kirsti gatvę, turite nulipti nuo dviračio ir persivesti jį per pėsčiųjų perėją.
Žinoma, tai negalioja specialioms dviračiams juostoms, kertančioms važiuojamąją kelio dalį. Jos paprastai nudažomos žalia spalva. Jei nėra specialiai dviračiams skirtų šviesoforų, važiuoti tokia juosta galima tik praleidus kertamuoju keliu važiuojančias transporto priemones.
Kaip vežti dviratį automobiliu?
Puiku, jei jūsų dviratis telpa automobilio bagažinėje ar kėbule. Kitu atveju teks pasirūpinti specialiais dviračių laikikliais. Pagrindiniai jų tipai yra du: montuojami ant stogo ir ant bagažinės durelių.
Abiems atvejais labai svarbu patikimai pritvirtinti dviračius, kad jie nenukristų kelionės metu. Taip pat dviračių laikiklis neturi uždengti valstybinio automobilio numerio. Jei taip yra, „Regitroje“ reikia išsiimti specialią lentelę dviračių transportavimui (atrodo kaip įprastas valstybinis numeris su viduryje esančiu dviračio simboliu) ir pritvirtinti ją prie dviračių laikiklio.
Daugiau informacijos apie papildomus numerius rasite paspaudę čia.
Ar elektriniams dviračiams ir kitoms dviratėms priemonėms reikalingas vairuotojo pažymėjimas?
Jei elektrinio dviračio ar motorinio dviračio greitis yra iki 25 kilometrų per valandą, o variklio galia neviršija 1 kW, jis priskiriamas dviračiams ir jokių papildomų dokumentų jam nereikia. Juo galima važiuoti tiek dviračių takais, tiek šaligatviais, tiek automobilių keliais. Tiesa, dviratininkams iki 18 metų būtina dėvėti šalmą.
Elektrine mikrojudumo priemone leidžiama važiuoti dviračių takais, dviračių juostomis, kelkraščiu, važiuojamąja dalimi, gyvenamojoje zonoje ne jaunesniems kaip 16 metų asmenims, o ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims – tik išklausiusiems Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą.
Gyvenamojo namo kieme elektrine mikrojudumo priemone važiuojančių asmenų amžius neribojamas, tačiau jaunesnius kaip 10 metų asmenis privalo prižiūrėti suaugęs asmuo.
Jei elektrinis dviratis, mopedas, paspirtukas arba vadinamasis čioperis išvysto didesnį nei 25 km/val. (iki 45 km/val.) greitį, jam jau reikalingas AM arba bet kurios kitos kategorijos vairuotojo pažymėjimas, valstybinis numeris ir registracija, techninė apžiūra bei civilinis draudimas.
Atmintinė, paspirtukų, dviračių ir elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojams:
Pavojingiausios situacijos dviratininkams
Dėmesio! Visi šie aprašyti reikalavimai taip pat privalomi motorinių dviračių vairuotojams.
Kelio ženklai:
411. Dviračių takas (Leidžiama važiuoti dviračiais ir elektrinėmis mikrojudumo priemonėmis.):
413. Pėsčiųjų ir dviračių takas (Leidžiama eiti pėstiesiems, važiuoti dviračiais ir elektrinėmis mikrojudumo priemonėmis. Jeigu dviračio ir pėsčiųjų simboliai kelio ženkle yra ne vienas po kitu, o vienas šalia kito ir skiriami vertikaliu baltu brūkšniu, eismo dalyviai privalo naudotis ta tako puse, kuri jiems skirta (parodyta kelio ženkle)):
413 Pėsčiųjų ir dviračių takas (Leidžiama eiti pėstiesiems, važiuoti dviračiais ir elektrinėmis mikrojudumo priemonėmis. Jeigu dviračio ir pėsčiųjų simboliai kelio ženkle yra ne vienas po kitu, o vienas šalia kito ir skiriami vertikaliu baltu brūkšniu, eismo dalyviai privalo naudotis ta tako puse, kuri jiems skirta (parodyta kelio ženkle)):
559. Dviračių gatvė (Už kelio ženklo esančiame kelyje galioja Taisyklių reikalavimai, nustatantys eismo tvarką dviračių gatvėje):
560 Dviračių gatvės pabaiga (Vieta, nuo kurios negalioja eismo tvarką dviračių gatvėje nustatantys Taisyklių reikalavimai):
Kelių žymėjimas:
1.14. Dvi lygiagrečios linijos, sudarytos iš kvadratų, žymi vietą, kur dviračių takas, dviračių juosta kerta važiuojamąją dalį, arba žymi dviračių juostos dalį važiuojamojoje dalyje. Šias linijas leidžiama kirsti iš abiejų pusių.
KET VIII. Reikalavimai dviračių vairuotojams (55-66 p.)
Straipsnis „Kaip išvengti avarijų važiuojant dviračiu“
Straipsnis “Dviračių gatvės su naujais jas žyminčiais kelio ženklais”