Kaip taisyklingai nešioti atšvaitą?
Prasidėjus rudeniui pradeda trumpėti dienos, prastėja matomumas dėl tamsos ar oro sąlygų. Tokiu metu stipriai padaugėja eismo įvykių, kuriuose nukenčia pėstieji. Primename, kad KET įpareigoja pėsčiuosius įvertinti eismo padėtį ir tamsiu paros metu dėvėti atšvaitus ar neštis žibintą.
Viena iš pagrindinių nelaimių priežasčių – nežinojimas, kaip teisingai nešioti atšvaitus arba jų nenešiojimas iš viso.
Tamsoje, neapšviestu keliu einančius pėsčiuosius vairuotojai pastebi likus tik apie 20-30 metrų iki jų. Tokio atstumo nepakanka saugiam automobilio sustabdymui. Priklausomai nuo greičio, automobilio stabdymo kelias gali būti net kelis kartus ilgesnis už matomo kelio ruožo ilgį.
Su atšvaitu einantį pėsčiąjį vairuotojas, įjungęs trumpąsias šviesas, pastebi iš 140 metrų, o įjungęs ilgąsias – iš 300 metrų atstumo. Tokio atstumo, vairuotojui, pakanka saugiai sumažinti važiavimo greitį ar sustabdyti transporto priemonę.
Todėl pėstieji turi naudoti atšvaitus ne dėl to kad to reikalauja KET, bet dėl savo pačių saugumo.
Svarbu ne tik nešioti atšvaitą, bet ir žinoti, kaip tai daryti taisyklingai
Tamsoje ar esant blogam matomumui, palyginti su šviesiuoju paros metu, pėsčiajam, dviratininkui, vadeliotojui galimybė patekti į eismo įvykį padidėja net keletą kartų.
- Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
- Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
- Atšvaitą – juostelę uždėkite ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
- Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis (apie 16 cm2), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.
- Jei turite tik vieną atšvaitą, jį prisisekite prie drabužių dešinėje pusėje.
Vaikams ir šiek tiek vyresniems kelių eismo dalyviams dažnai trūksta dėmesingumo, todėl gali pasitaikyti itin pavojingų situacijų, ypač tamsiuoju metų laiku, taip pat esant blogam matomumui, kai vairuotojams sunkiau pastebėti kliūtį. Išmokus kelyje elgtis saugiai ir teisingai nešioti atšvaitą, tikimybė išvengti bereikalingų traumų ir sužeidimų iškart padidėja kelis kartus.
Atšvaitas tamsoje – privalomas
Tamsiai apsirengę žmonės vairuotojams yra praktiškai nepastebimi. Todėl:
- Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.
- Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.
- Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t,y, kaire kelio puse). Einant užmiestyje, atšvaitas turi būti pritvirtintas dešinėje pusėje taip, kad automobilių žibintai jį apšviestų.
Būkite ypač atsargūs tamsoje
Pagal KET reikalavimus, visi pėstieji tamsiu paros metu neapšviestoje vietovėje privalo segėti atšvaitus. Deja, ne visi tai daro arba daro tai neteisingai. Todėl pėsčiaisiais turime pasirūpinti ir mes, vairuotojai.
Visu pirma – būti ypač atsargiais prie pėsčiųjų perėjų. Taip pat visuomet stebėti, kas vyksta šalikelėje arba ant šaligatvio. Tamsiu paros metu ar esant blogam matomumui verta visuomet būti pasiruošus, kad kažkas gali netikėtai išeiti į gatvę. Todėl būtina laikytis saugaus greičio, kad transporto priemonę galima būtų maksimaliai greitai sustabdyti, bei būti maksimaliai atsargiais vietose, kuriose yra prastas matomumas.