Vairavimas slidžiuose užmiesčio keliuose

Įsipusėjus žiemai aktualiausia tema, kaip važiuoti slidžiame kelyje. Šį kartą pakalbėkime apie užmiesčio kelius, kurie nebūna tinkamai nuvalyti kaip miestuose, o galbūt visai nevalyti. Kaip turėtume važiuoti, kad būtume saugūs patys ir nesukeltume avarinių situacijų.

vairavimas-slidziame-kelyje

Pagrindiniai važiavimo slidžiame kelyje principai:

  • Laikytis didesnės, nei įprastai, distancijos nuo kitų transporto priemonių.
  • Esant reikalui stabdyti labai švelniai.
  • Nedaryti staigių judesių vairu ir akceleratoriaus pamina.
  • Pasirinkti saugų greitį.

Visi girdėjome ir žinome pagrindinius važiavimo slidžiame kelyje principus. Bet į ką reikia labiausiai atkreipti dėmesį, jei esi įvažiavęs į užmiesčio nenuvalytą, o galbūt apledijusį kelią, ir matai statų kalną, ar staigų posūkį?

vairavimas-uzmiestyje-slidziame-kelyje

Pradėjus važiuoti galima pasitikrinti ar kelias slidus

Įtarti, kad kelio danga pasidengusi ledu ar apšalusi, galima, kai yra blizgesys. Paprastai tokiais atvejais reiktų švelniai pastabdyti arba spustelėti akseleratorių ir, jei ratai prasisuka ar čiūžteli, to užtenka, kad žinotumėte, kad yra slidu. Vairo lengvumas, taip pat yra vienas iš požymių, kad ratų sukibimas su keliu yra prastas.

ratu-sukibimas

Geresnis sukibimas bus važiuojant tiesiog puriu sniegu

Gausiai sningant, vairuoti sudėtinga tampa dėl to, jog sunku tiksliai identifikuoti eismo sąlygas ir kelio dangos būklę, ypač jei esi nepažystamoje teritorijoje. Pagrindinė grėsmė yra kelią dengiantis sniegas, kuris neleidžia matyti kelio dangos ir įvertinti, ar po juo susiformavęs ledas, ar tik puraus sniego sluoksnis.

Jeigu kelias užpustytas važiuojama stačiu kampu, įsibėgėjus, neperjungiant pavaros, nesukant vairo ir nemažinant greičio. Užvažiavus ant nesuvažinėto sniego, labai pablogėja ratų sukibimas su kelio danga, todėl negalima staigiai stabdyti arba sukti vairo. Įstrigus negalima ilgai buksuoti, nes po ratais susidarys ledas. Reikia sustoti, nuvalyti sniegą ir tada važiuoti toliau.

Jei kelias provėžuotas reikia rinktis važiuoti provėžomis tuo atveju, jei kelio danga neslidi, tačiau jei jose ledas ar suplūktas sniegas, geresnis sukibimas bus važiuojant tiesiog puriu sniegu.

vaziavimas-puriu-sniegu

Atsargiai reikia elgtis lenkimo momentu

Užmiesčio keliuose itin sudėtinga situacija susidaro, kai išvažinėtame, provėžuotame kelyje per vidurį susiformuoja sniego masė. Važiuoti provėžomis tokiu atveju gal ir saugu, tačiau ypač atsargiai reikia elgtis lenkimo momentu. Tiek pradedant lenkti, tiek sugrįžtant į savo eismo juostą būtina įsitikinti, kad lenkti saugu. Būtina nedaryti jokių staigių ar agresyvesnių judesių, pasirinkti saugų greitį. Juk kertant privažinėto sniego masę vienas neapdairus judesys, ar kiek prastesnės padangos gali turėti tragiškų pasekmių.

sniego-mase-kelyje

Užmiesčio keliai dažniausiai būna siauri, tad venkite lenkti specializuotas transporto priemones. Pavyzdžiui, sniego valymo transporto priemonės išmeta daug sniego, o tai žymiai pablogina matomumą. Tokiais atvejais lenkti yra ypač pavojinga – sniego plūgo plotis dažnai yra didesnis už patį automobilį ir jį sunku pastebėti.

specializuotos-transporto-priemones

Būkite atsargūs įkalnėse bei nuokalnėse

Važiavimas kalnuotu keliu yra tikras iššūkis, ypač kai kelias apledėjęs. Įgaukite šiek tiek inercijos lygiame kelyje, prieš pradėdami važiuoti įkalnėn. Stipresnė akceleracija apsnigtoje įkalnėje tik privers ratus prasisukti, tad įgaukite inercijos dar prieš kildami į kalną. Prieš įkalnę iš anksto įjungiama žemesnė pavara, kad važiuojant nereikėtų perjungti pavaros ir automobilis nesustotų įkalnėje. Pasiekę įkalnės viršūnę sumažinkite greitį ir leiskitės žemyn kaip įmanoma lėčiau.

Jeigu automobilis čiuožia tiesiai nuo kalno, tuomet reikia stabdyti dažnais paspaudimais pagrindiniu stabdžiu, neblokuojant ratų ir neišjungus pavaros, tuo pat metu laikyti mašiną tiesiai.

ikalne-nuokalne-slidi

Nekeisti važiavimo greičio ir krypties

Paprastai pradedama važiuoti pirmąja pavara, o slidžiame kelyje – antrąja arba trečiąja. Svarbiausia – neleisti buksuoti ratams. Reikia labai atsargiai atleisti sankabos pedalą ir pamažu didinti degalų tiekimą.

Važiuojant slidžiame kelyje negalima staigiai sukioti vairo, didinti greičio, nes dėl mažo, bet staigaus judesio automobilis gali pradėti slysti į šoną. Jei automobilis užvažiavo ant plikledžiu padengto kelio ruožo, svarbiausia itin švelniai mažinti greitį ir nedaryti jokių staigių manevrų.

Geros žieminės padangos padidina jūsų saugumą, tačiau netgi jos tokioje situacijoje neapsaugos, jei energingai „kirsite“ per stabdžių pedalą ar isteriškai sukiosite vairą. Svarbiausia nė vieno manevro neatlikti neišjungus sankabos. Važiuojant ledu geriau nesinaudoti stabdžiais.

slidus-kelias

Posūkyje, daug kas priklauso nuo greičio

Posūkiai slidžiame kelyje labai pavojingi, todėl sukama ir apsisukama per pus mažesniu greičiu negu vasarą. Greitį sumažinti derėtų dar prieš posūkį ir vingį įveikti stabiliu greičiu.

Viena didžiausių klaidų – posūkyje perjungti pavaras ar stabdyti, nes taip labai paprasta išprovokuoti nevaldomą slydimą. Stabdymas irgi turi būti tolygus, pradėti stabdyti derėtų iš anksto, nes esant slidžiai kelio dangai stabdymo kelias gali būti neįtikėtinai ilgas.

Norėdami teisingai pradėti posūkį, pirmiausia atlikite šiuos veiksmus. Norėdami išvengti priekinių ratų slydimo, prieš pradėdami manevrą, maksimaliai juos apkraukite. Kad tai padaryti, turite atleisti akceleratoriaus pedalą, o tada pasukti vairą dideliu kampu. Posūkiui pasibaigus šiek tiek paspauskite akceleratoriaus pedalą.

posukis-slidziame-kelyje

Slydimas yra labai pavojingas

Gana dažna vairuotojų daroma klaida – užmina stabdį ir laukia, kas bus toliau. To daryti tikrai nereikėtų. Jeigu jaučiate, kad automobilis slysta, reikia tinkamai į tai reaguoti. Slydimas yra labai pavojingas, todėl stenkitės jo išvengti.

Pirmiausia, stenkitės nepanikuoti – panika dažniausiai sukelia staigius judesius, o svarbiausia vairuojant žiemą yra švelnūs ir ramūs judesiai. Žiemą ir esant slidžiai kelio dangai akceleruokite tolygiai ir stabdykite lėtai. Įsibėgėjant, jauskite, kai automobilis įgauna trauką, taip išvengsite ratų prasisukimo ir praslydimo. Stabdykite anksčiau, nei esate įpratę sausame kelyje, ir lėtai, nes sustoti slidžiame kelyje užtrunka ilgiau.

Jeigu vairuojate galiniais ratais varomą automobilį ir norite išvengti slydimo, pirmiausia pasukite vairą slydimo kryptimi, o tada visiškai atleiskite akceleratoriaus pedalą. Kalbant apie automobilius visais varomais ratais, vairas taip pat turėtų būti pasuktas slydimo kryptimi, bet akceleratoriaus pedalą reikėtų atleisti tik dalinai, o ne visiškai. Jei automobilis yra priekiniais varomais ratais, pirmiausia reikia pasukti ratus į norimą važiavimo kryptį, o tada paspausti akceleratoriaus pedalą.

slydimas-labai-pavojingas

Laikytis didesnės, nei įprastai, distancijos nuo kitų transporto priemonių

Nėra kito būdo žiema vairuoti saugiai, kaip tik judėti lėčiau, tolygiai, vengti staigių manevrų ir išlaikyti pagarbų atstumą nuo kitų transporto priemonių. Tik tokiu atveju išvengsite ekstremalių situacijų ir nereikės rūpintis, kaip elgtis, kai automobilis ima slysti ar posūkyje tampa nevaldomas. Važiuojant slidžiu keliu, distancija tarp automobilių turi būti daugiau kaip du kartus didesnė negu važiuojant sausu keliu. Pavyzdžiui, jei jūs važiuojate 40 km/h greičiu, tai atstumas tarp jūsų ir priešais jus važiuojančio automobilio turėtų būti 80 m. (KET 126 p.)

laikytis-didesnes-distancijos

Būtini daiktai važiuojant į užmiestį žiemos metu

Važiuojant į užmiestį žiemos metu, patariama vežiotis bagažinėje kastuvą. Jis gali pagelbėti jei užpustytame kelyje, ar užklimpus reiktų nusikasti kelią. Taip pat jis pravers pasibarstyti smėliu, jei ratai slys ir negalėsite pajudėti. Daugumoje užmiesčio kelių, galite rasti prie kelio supiltus smėlio su druska mišinius. Atsitikus bėdai, visada galite juo pasinaudoti.

smelio-misinys

Važiuojant žiemos keliais įsitikinkite, kad jūsų bagažas yra tinkamai supakuotas ir patikimai sudėtas – nelaimingo atsitikimo metu net ir smulkūs objektai gali būti labai pavojingi dėl smūgio inercijos.

Išvados: 

Žiemos oru apšerkšniję, snieguoti ir slidūs keliai pavojingi visiems vairuotojams. Būkite itin dėmesingi, vairuokite lėtai ir atidžiai, stebėkite aplinkos sąlygas. Neviršykite greičio – atsargumo principas yra itin aktualus vairuojant žiemą. Laikykitės atstumo ir aiškiai iš anksto signalizuokite, jei atsirado kliūtis ar tam tikra priežastis.

Post Navigation