Mopedų ir motociklų parkavimas
Kai kuriems mopedų ir motociklų vairuotojams kyla klausimas ar jų priparkuota transporto priemonė nenusižengia Kelių eismo taisyklių reikalavimams. Ar galima palikti mopedą ar motociklą, kaip dviratį ar pasipirtuką ant šaligatvio ar palei pastato sieną?
Pasitaiko, kad vairuotojai pastatydami mopedą ar motociklą, jį pastato neleistinoje vietoje pažeisdami Kelių eismo taisyklių reikalavimus.
Dažnai pamirštama, kad pastatytas mopedas ar motociklas neturi sukelti nepatogumų nei pėstiesiems, nei dviratininkams, nei visiems kitiems eismo dalyviams.
Todėl statant mopedus ir motociklus reikia visuomet laikytis bendrųjų kelių eismo taisyklių reikalavimų: nestatyti transporto priemonių ant šaligatvių, žaliųjų vejų ar kitose neleistinose vietose ir atidžiai stebėti įrengtus kelio ženklus.
Kur galima statyti mopedus ir motociklus?
Pagal Lietuvoje galiojančias KET taisykles, mopedai ir motociklai parkuojami taip, kaip automobiliai. Transporto priemonė turi būti statoma stovėjimo vietos, paženklintos siaura ištisine horizontaliojo ženklinimo linija, ribose.
Ant šaligatvio mopedus ir motociklus galima statyti, tik ten, kur yra stovėjimo būdą nurodantys kelio ženklai: 831, 832, 834, 837.
Papildomos lentelės nurodančios mopedų ir motociklų stovėjimo būdą
831 Stovėjimo būdas (Stovėti leidžiama tik taip, kaip parodyta, ir tik motorinėms transporto priemonėms, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos, ir jų junginiams su priekabomis. Mopedai ir motociklai statomi palei važiuojamosios dalies kraštą).
832 Stovėjimo būdas (Stovėti leidžiama tik taip, kaip parodyta, ir tik motorinėms transporto priemonėms, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos, ir jų junginiams su priekabomis. Transporto priemonė turi stovėti palei pat šaligatvio kraštą, esantį arčiausiai prie važiuojamosios dalies).
834 Stovėjimo būdas (Stovėti leidžiama tik taip, kaip parodyta, ir tik motorinėms transporto priemonėms, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos. Mopedai ir motociklai gali būti statomi palei važiuojamosios dalies kraštą).
837 Stovėjimo būdas (Stovėti leidžiama tik taip, kaip parodyta, ir tik motorinėms transporto priemonėms, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos. Mopedai ir motociklai gali būti statomi palei važiuojamosios dalies kraštą).
Kur draudžiama statyti mopedus ir motociklus?
Mopedus ir motociklus parkuoti palei pastato sienas, dviračių stovėjimų vietose ant šaligatvių, žaliųjų vejų ar kitose neleistinose vietose yra draudžiama.
Mopedams ir motociklams kaip ir automobiliams galioja Kelių eismo taisyklių sustojimo ir stovėjimo taisyklės.
Kokios skiriamos baudos?
Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 2 dalyje rašoma: Sustojimas ir stovėjimas vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų, važiavimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose pažeidimas užtraukia baudą 30-90 Eur.
Motociklininkų patogumui – tik jiems skirtos stovėjimo vietos
Anksčiau motociklininkai savo motociklus palikdavo arba automobiliams skirtose vietose, arba draudžiamose vietose. Todėl Vilniaus miestas išskyrė vietas tvarkingam motociklų statymui.
Stovėjimo vietos įrengtos prie lankytinų objektų ir neišnaudotuose laisvuose plotuose, įrengiant ir specialius stulpelius tarp paženklintų stovėjimo vietų, kad jose nebūtų statomi automobiliai.
Šios motociklų stovėjimo vietos yra paženklintos tiek horizontaliu žymėjimu, tiek kelio ženklais “Stovėjimo vieta motociklams”. Todėl būtina laikytis stovėjimo vietų ženklinimo ir nepažeisti Kelių eismo taisyklių.