Kaip elgtis jei esate akinamas saulės spindulių?
Saulėtomis dienomis vienas iš didžiausių iššūkių vairuotojams, tai gausios saulės šviesos akinimas vairuojant. Atšilus orams išauga avarijų skaičius keliuose, kurių priežastimi yra į akis spiginanti saulė. Kada pavojingiausias akinimo laikas? Kaip galime sau padėti jo išvengti?
Aštrūs saulės spinduliai gali ne tik praskaidrinti nuotaiką, bet ir kelti pavojų.
Saulė gali apakinti ne tik vairuotojus, bet ir kitus eismo dalyvius, tokius kaip pėsčiuosius, paspirtukininkus, dviratininkus ar motociklininkus. Apakinti saulės spindulių jie gali nepastebėti atvažiuojančių automobilių. Dėl to vairuojant automobilį visuomet reikia išlikti budriems, laikytis saugaus greičio ir atstumo nuo kitų transporto priemonių, o pėstiesiems įdėmiai stebėti atvažiuojančius automobilius ir elgtis atsakingai.
Saulėtos pavasario dienos yra itin apgaulingos
Saulėtomis dienomis automobilių vairuotojai neretai atsipalaiduoja, nes mano, kad vairavimo sąlygos tokiomis dienomis yra idealios, nes vairavimo neapsunkina jokie krituliai ar plikledis.
Bet saulėtos pavasario dienos yra itin apgaulingos. Mūsų akys po tamsiojo metų laiko dar būna nepripratusios prie gausios saulės šviesos, todėl yra saulės spinduliams žymiai jautresnės.
Šiuo metų laiku ypač pavojingos gali būti saulėtekio ir saulėlydžio valandos, kuomet saulė yra arčiausiai horizonto ir gali šviesti tiesiai į akis, atsispindėti nuo galinio ar šoninio vaizdo veidrodėlių, šlapios kelio dangos, automobilių blizgių paviršių, pastatų, reklaminių stendų ir kitų paviršių.
Dažnai šis laikas sutampa su intensyviausiomis eismo valandomis, kai daugelis keliauja į darbus ar iš jų, tad eismo įvykio rizika labai padidėja.
Vos akimirksniui apakintas vairuotojas gali atsidurti dideliame pavojuje, kuriam laikui gali visiškai prarasti regėjimą, tuo metu didelė tikimybė nepastebėti kitų transporto priemonių ar kliūčių kelyje ir sukelti pavojų kitiems eismo dalyviams.
Be to, dėl spiginančios saulės vairuotojas gali tinkamai neįvertinti atstumo, neatskirti ženklų ar šviesoforo signalų.
Tai, be abejo, yra itin pavojinga tiek vairuojant mieste, tiek užmiestyje.
Pavojai vasaros metu
Vasarą vairavimas gali tapti iššūkiu dėl intensyvių saulės spindulių, kurie gali akinti ir sukelti pavojingas situacijas kelyje. Vasaros metu saulė tampa dažna mūsų palydove. Aštrūs saulės spinduliai lydi tiek ryte (važiuojant į darbą ar vykstant į mokyklą), tiek vakare (grįžtant iš darbo ar mokyklos).
Kad neįvyktų skaudūs įvykiai, vairuodami kelyje, padidinkite atstumą tarp jūsų ir priekyje esančio automobilio. Tai suteiks jums daugiau laiko reaguoti į netikėtas situacijas ir sumažins riziką atsitrenkti.
Jei akinimas yra labai intensyvus, sumažinkite greitį. Tai suteiks jums daugiau laiko reaguoti ir sumažins nelaimingų atsitikimų riziką.
Jei įmanoma, pasirinkite maršrutą, kuris yra mažiau veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Pavyzdžiui, važiuokite per šešėlines gatves ar pasirinkite kelią, kuris eina kita kryptimi nei saulės spinduliai.
Būkite ypač atidūs kelių ženklams, šviesoforams ir pėstiesiems. Akinimas gali apsunkinti jų matomumą, todėl vairuokite atsargiai ir lėtai.
Jei akinimas yra toks stiprus, kad negalite saugiai vairuoti, geriau sustokite saugioje vietoje ir palaukite, kol saulė pakils aukščiau arba nusileis žemiau. Tai ypač svarbu, kai saulė yra žemai ties horizontu ryte arba vakare.
Kuo galime apsisaugoti nuo stiprių saulės spindulių?
Sumažinti saulės spindulių keliamą pavojų galima naudojant:
- Akinius.
- Automobilių skydelius nuo saulės.
- Ant priekinio stiklo klijuoti specialią šviesą filtruojančią plėvelę.
- Saulės šviesos skydelius, kurie užsideda ant įprasto automobilio skydelio nuo saulės.
Tiesa, šios priemonės nebūtinai yra efektyvios, o renkantis akinius nuo saulės patariama įsitikinti, kad jie neblogins matomumo, kadangi pernelyg tamsūs ar vaizdą iškreipiantys akiniai taip pat gali apsunkinti vairavimą.
Taip pat norint sumažinti saulės spindulių keliamą pavojų labai svarbu yra automobilio švara. Ant stiklo susikaupęs purvas išsklaido šviesą ir gali padidinti jos akinamąjį poveikį. Dėl to automobilio stiklus, galinio ir šoninio vaizdo veidrodėlius reikėtų reguliariai valyti naudojant automobilio stiklų valymui skirtas priemones.
Po žiemos patikrinkite priekinių ir galinių langų valytuvų guminių juostelių nusidėvėjimą. Apžiūrėkite, ar juose neatsidaro įtrūkimų bei apnašų. Įprastai valytuvų šluoteles patariama keisti mažiausiai kartą per metus, tad jei matote, kad valytuvai blogai valo įsigykite kokybiškas valytuvų šluoteles.
Šviečiant saulei stiklo nešvarumai dar labiau pablogina matymo kokybę. Jie ypač trukdo tada, kai vairuotojas važiuoja pavėsiu ir staiga į stiklą pašviečia saulė. Šiltajam metų laikui skirti langų valymo skysčiai pasižymi geromis valomosiomis savybėmis, todėl orams atšilus žieminį langų skystį pakeiskite tokiu, kuris skirtas šiltajam vairavimo sezonui. Ir visada turėkite pakankamai langų plovimo skysčio.
Apakinimo riziką gali padidinti ir suskilinėjęs ar stipriai po žiemos apibraižytas priekinis stiklas. Tokį stiklą reikėtų pakeisti nauju.
Akinant saulei matomumą pagerina automobiliams ir kitoms motorinėms transporto priemonėms visą parą privalomos artimosios žibintų šviesos, nes automobiliai taip tampa lengviau pastebimi, nei tie, kurie važiuoja be artimųjų žibintų šviesos.
Ką daryti esant labai dideliam akinimui?
Kelyje vairavimo situacija dažnai keičiasi itin greitai, todėl koncentracijos ir gero matomumo negalima prarasti nei kelioms sekundėms. Saulės šviesos akinimo išvengti neįmanoma, tačiau galima sumažinti jo riziką.
Jeigu vairuotojas pajaučia, kad saulė akina, akyse pradėjo raibuliuoti ar suprastėjo matomumas, bei sunkiau matote, kas vyksta prieš jus, o apsauginis skydelis nepadeda, reikėtų sumažinti automobilio greitį saugiai lėtinant. Tai daryti reikėtų kaip įmanoma atsargiau, išlaikant automobilio kontrolę, pavojingai nemanevruojant ir neišvažiuojant į priešingą eismo juostą, o prireikus – įjungti avarinį signalą ir sustoti kelkraštyje. Tokiais atvejais svarbu viską daryti apgalvotai bei tolygiai.
Visiškai išvengti saulės spindulių keliamo pavojaus praktiškai neįmanoma, tačiau galimybė sumažinti riziką egzistuoja. Svarbu suvokti, kad saulės skydelis ar akiniai nuo saulės gelbsti ne visais atvejais, todėl negalima visos atsakomybės perkelti vien tik jiems.
Pėstiesiems visada būtina įdėmiai stebėti atvažiuojančius automobilius ir elgtis atsakingai
Dėl akinančios saulės dažnai nukenčia ir pėstieji. Eismo nelaimės atsitinka tada, kai žmonės į pėsčiųjų perėją išeina neįsitikinę, kad transporto priemonės vairuotojas juos mato ir jau mažina automobilio greitį.
Itin atsargūs išvažiavimuose iš kiemų turi būti ir dviratininkai, kurie juda važiuojamąja kelio dalimi, dviračių taku ar net šaligatviu.
Iš kiemo išvažiuojantis vairuotojas privalo suteikti pirmenybę dviratininkams, tačiau dėl akinančios saulės jie dažnai lieka nepastebėti. Dviratininkams taip pat reiktų elgtis atidžiai ir tikėtis, kad vairuotojas ne visada juos mato. Nors dėl eismo įvykio tokiose situacijose dviratininkas būna nekaltas, tačiau jis paprastai patiria skaudžius sužalojimus ir nukenčia kur kas stipriau.
Eisme dalyvauja labai daug skirtingų eismo dalyvių, pradedant pėsčiaisiais, elektrinių paspirtukų vairuotojais, dviratininkais, motociklininkais bei automobilių vairuotojais.
Kiekvienas eismo dalyvis turi suvokti, kad tik nuo mūsų elgesio priklauso tiek mūsų, tiek artimųjų saugumas. Jei matote, kad saulės apakintas negalite atlikti numatyto veiksmo, kaip pavyzdžiui pereiti gatvės, ar pervažiuoti sankryžos, prisiminkite, kad bet kokią kelionę tęsti reikėtų tik įsitikinus, kad tai daryti saugu.