Ar galima elektriniais paspirtukais važiuoti žiemos metu?
Pavėžėjimo paslaugų platformos jau keli metai žiemos sezonu iš miesto gatvių nenaikina elektrinių paspirtukų. Tad kyla klausimas, ar galime elektriniu paspirtuku važiuoti žiemos metu? Ar tai saugu daryti? Kaip derėtų tinkamai važinėti elektriniu paspirtuku žiemos metu?
Kelių eismo taisyklėse nėra nurodyta kokiu sezonu galima važiuoti su elektrinėmis mikrojudumo priemonėmis (elektriniais paspirtukais), todėl nėra draudžiama važiuoti su elektriniu paspirtuku žiemos metu.
Žinoma, turime nepamiršti, kad elektrinės mikrojudumo priemonės, kaip elektriniai paspirtukai neturi specialiai žiemos metui pritaikytų padangų, tad reikėtų žiemos metu su jais važinėti labai atsargiai.
Kas yra elektrinis paspirtukas?
Elektrinis paspirtukas yra viena iš elektrinių mikrojudumo priemonių, tai yra vienam asmeniui važiuoti skirta elektra varoma transporto priemonė (elektrinis paspirtukas, elektrinė riedlentė, elektrinis balansinis vienratis, riedis ir pan.), kurios didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/h, o sėdimosios vietos, jeigu ji įrengta, atskaitos taško aukštis ne didesnis kaip 540 mm. Neįgaliųjų vežimėliai prie elektrinių mikrojudumo priemonių nepriskiriami.
Į elektrinę mikrojudumo priemonę arba į motorinį dviratį savo konstrukcija panašiai transporto priemonei, kurios didžiausioji naudingoji galia didesnė kaip 1 kW ir (arba) didžiausiasis projektinis greitis didesnis kaip 25 km/h ir kuri negali būti klasifikuojama kaip elektrinė mikrojudumo priemonė arba motorinis dviratis, leidžiama dalyvauti viešajame eisme, jeigu yra atliktos visos motorinėms transporto priemonėms privalomos procedūros (atitikties įvertinimas, registracija, privalomoji techninė apžiūra, galioja transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas), o šios transporto priemonės vairuotojas vykdo Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme ir Taisyklėse motorinės transporto priemonės vairuotojui nustatytus reikalavimus.
Kokios Kelių eismo taisyklės galioja elektrinio paspirtuko vairuotojams?
Elektrinių paspirtukų vairuotojams galioja elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taikomi reikalavimai ir draudimai:
Kaip važiuoti elektriniu paspirtuku žiemos metu?
- Įvertinkite kelio dangą. Važiuojant elektriniu paspirtuku miesto gatvėmis žiemą, svarbu atkreipti dėmesį į kelio dangą. Jei neseniai buvo kritulių, kelio danga greitai gali tapti slidi. Tokiu atveju, dėl ilgėjančio stabdymo kelio, reikėtų gerokai sumažinti greitį, o posūkius daryti atsargiau. Jei kelio danga dėl susidariusio plikledžio slidi ar kelias gausiai apsnigtas, geriau atidėti kelionę kitai dienai, kadangi ledas ar sniegas nėra tinkami važiavimui elektriniu paspirtuku.
- Abi rankas laikykite ant vairo. Kelionės paspirtuku metu būtina abi rankas laikyti ant transporto priemonės vairo, kas elektriniam paspirtukui suteiks daugiau stabilumo.
- Prieš apsigręždami sulėtinkite greitį. Viena iš situacijų, kai įvyksta nemažai nelaimingų atsitikimų, kai važiuodami paspirtuku žmonės atsigręžia atgal. Paprastai tai daroma, kai prieš sukdamiesi turite patikrinti, ar už jūsų nėra kitų transporto priemonių. Taip galite prarasti pusiausvyrą, nes keičiasi jūsų dėmesys ir svorio centras. Kad sumažintumėte šią riziką, visuomet prieš atsisukdami atgal sulėtinkite greitį. Taip galėsite geriau išlaikyti balansą.
- Nevažiuokite tamsoje ar pustant. Ypač svarbu būti atidesniems tamsiuoju paros metu, kuris žiemą itin ilgas. Taip pat nevažiuokite pustant, nes jus pastebėti bus ypač sunku.
- Dėvėkite ryškiaspalvę liemenę. Judėdamas važiuojamąja dalimi, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba transporto priemonės priekyje turi degti baltos, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, būtini ir žibintai, ir liemenė.
- Dėvėkite šalmą. Kadangi žiemos metu važiuoti tampa daug pavojingiau, reiktų dėvėti šalmą, kad apsaugotumėte save nuo sužeidimų.
- Nepamirškite šiltos aprangos ir akinių. Kadangi žiemos metu važiuojant oro temperatūra yra žema, nepamirškite šiltai apsirengti, būtinai uždenkite kuo daugiau veido, kad jo nesušaltumėte, taip pat dėvėkite akinius, nes jie apsaugos ne tik nuo šalčio, bet ir nuo sniego.
- Reguliariai tikrinkite paspirtuko techninę būklę. Kaip ir bet kokią motorinę transporto priemonę, taip ir elektrinius paspirtukus būtina reguliariai tikrinti ir prižiūrėti jų techninę būklę. Ypač žiemos metu patikrinkite ar pakankamas padangų slėgis, ar tinkamai veikia stabdžiai, ar veikia šviesos.
- Apribokite maksimalų paspirtuko greitį. Viena svarbiausių rekomendacijų žiemos kelionėms – mažesnis riedėjimo greitis. Važiuojant lėčiau, ne tik lengviau stabdyti transporto priemonę, bet gerėja matomumas kelyje.
- Sutelkite visą dėmesį į kelią. Važiuojant elektriniu paspirtuku žiemos metu gyvybiškai svarbu sutelkti dėmesį į kelią ir aplinkinį eismą. Viena iš didžiausių grėsmių važiuojant elektriniu paspirtuku – dėmesio nukreipimas. Galbūt į telefoną atėjo nauja žinutė ar pranešimas iš socialinių tinklų. Pakaks netikėtai išlindusio praeivio ar didesnės duobės ir galite nespėti sustabdyti ar išvengti pasirodžiusios kliūties, juk žiemos metu stabdymo kelias ženkliai padidėja.
- Nevažiuokite išgėrę. Neblaiviems ar apsvaigusiems vairuoti elektrinį paspirtuką yra draudžiama.
- Nevažiuokite dviese vienu paspirtuku. Ne tik žiemos, bet ir vasaros metu yra draudžiama važiuoti dviese vienu elektriniu paspirtuku.
- Paspirtuką palikite tvarkingai. Jei naudojatės, pavėžėjimo paslaugų platformos elektriniu paspirtuku, žiemos metu, kai eismo sąlygos greitai keičiasi, o lauke tamsu, prieš užbaigiant kelionę itin svarbu įsitikinti, kad paliktas paspirtukas neblokuos dviračių ar pėsčiųjų tako – netinkamai palikti paspirtukai gali būti pavojingi. Svarbu paspirtuką pastatyti taip, kad jis netrukdytų praeiviams ir dviratininkams, ne skersai tako, o išilgai jo šalikelėje, geriausia – šalia dviračių arba parkavimo vietų.
Koks greitis tinkamas važiuoti elektriniu paspirtuku žiemos metu?
Žiemos sezono metu reikėtų apriboti maksimalų elektrinių paspirtukų greitį iki 18 km/h.
Kad kelionė paspirtuku būtų saugesnė dar neturintiems patirties paspirtukų vairuotojams, siūloma naudotis automatine paspirtuko greičio ribojimo funkcija, t. y. Pradedančiojo režimu, kuris transporto priemonei neleidžia viršyti 15 km/h greičio. Jis žiemą rekomenduojamas ne tik pradedantiems, bet ir patyrusiems elektrinio paspirtuko vairuotojams.
Kaip prižiūrėti elektrinį paspirtuką žiemos metu?
Žemos temperatūros sąlygomis elektrinių paspirtukų ličio-jonų baterijos veikia prasčiau. Tad esant žemai aplinkos temperatūrai jų talpa reikšmingai mažėja, net iki 50%, kai jais naudojamasi maždaug 0oC temperatūroje.
Todėl jei vasarą iki darbo ar kito kelionės tikslo nuvažiuojate be papildomo įkrovimo, o šaltuoju metų laiku tam pačiam atstumui įveikti jau gali prireikti papildomo įkrovimo.
Taip pat reikėtų vengti trumpųjų jungimų, tai aktualu tada, kai elektrinis paspirtukas sušlampa. Tokiu atveju, reikėtų išimti bateriją ir leisti įrenginiui išdžiūti.
Jeigu po važiavimo planuojate elektrine transporto priemone nesinaudoti ilgesnį laiką, vertėtų tam tinkamai pasiruošti. Rekomenduojama įkrauti bateriją iki maždaug 50% ir laikyti įrenginį vėsioje, tačiau ne šaltoje patalpoje. Siūloma, kad temperatūra toje vietoje būtų maždaug apie 5oC arba didesnė. Jokiais būdais nelaikykite elektrinio paspirtuko žemesnėje temperatūroje, nes ji neigiamai paveiks bateriją.
Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad asmenys, važiuojantys elektriniais paspirtukais, kaip ir visi viešajame eisme dalyvaujantys, privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, būti atidūs, saugoti save, gerbti kitus eismo dalyvius.
Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taikomi reikalavimai ir draudimai
Daugiau “Kelių eismo taisyklės paspirtukų vairuotojams” pamokoje.
Kelių eismo taisyklės elektrinių paspirtukų vairuotojams