Ar galima vairuoti traktorių turint automobilio vairuotojo pažymėjimą?
Ar turint automobilio vairuotojo pažymėjimą galima vairuoti traktorių? Kokias kategorijas turint galima vairuoti traktorių? Kokių dokumentų reikia norint įgyti traktorininko pažymėjimą?
Turint automobilio vairuotojo pažymėjimą leidžiama vairuoti traktorių. B kategorijos vairuotojo pažymėjimas suteikia teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius, kurių variklio galia neviršija 60 kW. Tai reiškia, kad populiariausias B kategorijos vairuotojo pažymėjimas, suteikiantis teisę vairuoti lengvąjį automobilį, taip pat suteikia teisę vairuoti tam tikrus traktorius.
Turintys aukštesnę vairuotojo pažymėjimo kategoriją taip pat gali vairuoti traktorius ir savaeiges žemės ūkio mašinas, nepriklausomai nuo jų galingumo. Pavyzdžiui, turintiems C1, C, C1E, CE, D, D1, DE arba D1E kategorijų pažymėjimus leidžiama vairuoti TR1, TR2 kategorijos traktorius ir SZ kategorijos savaeiges žemės ūkio mašinas, tokius kaip javų ir kitus kombainus, purkštuvus ir krautuvus.
Teisę vairuoti traktorius ar savaeiges žemės ūkio mašinas patvirtina turimas vairuotojo pažymėjimas. Tai reiškia, kad jums nereikia turėti atskiro traktorininko pažymėjimo, jei jau turite tinkamą vairuotojo pažymėjimą.
Ką daryti jei nori vairuoti traktorių bet neturi vairuotojo pažymėjimo?
Neturintiems automobilio vairuotojo pažymėjimo yra galimybė gauti traktorininko pažymėjimą baigiant traktorininkų teorinius ir praktinius mokymo kursus. Šiuos kursus organizuoja profesinio mokymo teikėjai ir vairavimo mokyklos turinčios licencijas vykdyti šias programas.
Po teorijos testo, praktinio vairavimo užduoties ir išlaikyto kvalifikacijos egzamino, asmenys gauna traktorininko pažymėjimą, kuris leidžia vairuoti traktorių be įprasto vairuotojo pažymėjimo.
Palengvintas traktorininko pažymėjimo gavimas
Norintys įgyti traktorininko pažymėjimą, bet jau turintys vairuotojo pažymėjimą arba turintys pakankamą praktinę patirtį su traktoriais, taip pat gali pasinaudoti šia galimybe. Žemės ūkio ministerija numatė lengvatą, kurioje šiems asmenims yra sumažintas traktorininkų kursų mokymo valandų skaičius.
Be to, Ūkininkams, jų šeimos nariams ir kitiems žemės ūkio veikla užsiimantiems asmenims, turintiems praktinių įgūdžių ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti TR1, TR2 kategorijų traktorius bei SZ kategorijos savaeiges žemės ūkio mašinas, suteikta galimybė laikyti traktorininkų kvalifikacijos egzaminus eksternu. Tai reiškia, kad šie asmenys gali nebaigti visų mokymo kursų, bet tiesiog laikyti egzaminus, kad įrodytų savo žinias ir įgūdžius.
Kokios yra traktorininko kategorijos?
TR1 kategorija – iki 60 kW variklio galios ratiniai žemės ir miškų ūkio traktoriai, vikšriniai traktoriai ir traktorių junginiai su priekabomis, žemės ūkio mašinos, taip pat traktoriai su sumontuotais mechanizmais (ekskavatoriais, buldozeriais, krautuvais ir kt.).
TR2 kategorija – 60 kW arba didesnė variklio galios ratiniai žemės ir miškų ūkio traktoriai, vikšriniai traktoriai ir traktorių junginiai su priekabomis, žemės ūkio mašinos, taip pat traktoriai su sumontuotais mechanizmais (ekskavatoriai, buldozeriai, krautuvai ir kt.).
SZ kategorija – savaeigės žemės ūkio mašinos (javų, cukrinių runkelių, bulvių, pašarų ir kt. savaeigiai kombainai, savaeigės šienapjovės).
SM kategorija – ne žemės ūkio paskirties mašinos (žemės kasimo, transportavimo, melioracijos, miškų ūkio, kelių dangų rengimo ir priežiūros mašinos).
Nuo kokio amžiaus galima įgyti traktorininko pažymėjimą?
Mokytis vairuoti TR1 kategorijos traktorius gali asmenys, kurie ne jaunesni kaip 15 metų (be teisės važiuoti keliais, kol sukaks 16 metų), o TR2 kategorijos traktorius (galingesnius kaip 60 kW) ir visų kategorijų savaeiges mašinas – ne jaunesni kaip 17 metų.
Kokie dokumentai reikalingi norint įgyti traktorininko pažymėjimą?
Traktorininko pažymėjimui įgyti yra reikalingi dokumentai:
- Asmens dokumentas;
- Išsilavinimo dokumentas (būtinas pagrindinis išsilavinimas norintiems laikyti SM kategoriją);
- Vairuotojo medicininė pažyma (su įrašu, kad galite vairuoti TRAKTORIUS);
- Motorinės transporto priemonės vairuotojo pažymėjimas (jei turite);
- Traktorininko pažymėjimas (jei turite);
- 1 nuotrauka 3×4.
Ar galima įgyti kelias traktorininko kategorijas vienu metu?
TR1 kategorija yra pagrindinė bazinė traktorininko kvalifikacija. Be jos negali laikyti jokios kitos traktorininko kategorijos. Dėl to, norint įgyti bet kurią kitą kategoriją, kaip TR2, SZ ar SM yra būtina kartu įgyti TR1 kategoriją.
Norint įgyti traktorininko pažymėjimą vienu kartu galima laikyti kelias kategorijas, pavyzdžiui: norite įgyti SZ kategoriją, bet neturite jokios kitos TR kategorijos. Dėl to, norint įgyti SZ kategoriją, turite laikyti TR1 ir SZ kategorijos egzaminus. Jei norite įgyti ir didesnio traktoriaus nei TR1 kategoriją, tada turėtumėte laikyti TR1 + TR2 + SZ egzaminus vienu metu.
Štai kokie galimi mokymosi būdai:
- Norint įgyti TR1 kategoriją: yra laikomi TR1 egzaminai.
- Norint įgyti TR2 kategoriją: yra laikomi TR1 + TR2 egzaminai.
- Norint įgyti SZ kategoriją: gali būti laikomi TR1 + TR2 + SZ arba TR1 + SZ egzaminai.
- Norint įgyti SM kategoriją: gali būti laikomi TR1 + TR2 + SZ + SM arba TR1 + TR2 + SM arba TR1 + SZ + SM arba TR1 + SM egzaminai.
Laikant kelias TR kategorijas kartu yra laikomas vienas kvalifikacinis egzaminas, tiesiog kuo daugiau kategorijų norėsite laikyti, tuo daugiau testo klausimų gausite.
TR egzaminams pasiruošti galite ketbilietai.lt puslapyje.
Kur rasti informaciją apie traktorininkų mokymus?
Kadangi traktorininkų mokymus vykdo ne VĮ „Regitra“, o profesinio mokymo teikėjai ir vairavimo mokyklos turinčios licencijas vykdyti šias programas, informaciją apie traktorininkų kursų mokymo trukmę, egzamino datas, paslaugų kainas ir kt., galima sužinoti kreipiantis į jas.
Ar galima dirbti samdomą darbą su traktoriumi turint tik vairuotojo pažymėjimą?
Dažnai kyla klausimas, ar turint atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimą, kuris suteikia teisę vairuoti traktorių, galima dirbti samdomą darbą neturint traktorininko pažymėjimo?
Neturint atitinkamos kategorijos traktorininko pažymėjimo, jūs galite su traktoriumi važinėti savame ūkyje, bet be traktorininko pažymėjimo kitame ūkyje dirbti negalima, tad norint dirbti samdomą darbą reikia turėti traktorininko pažymėjimą.
Priimant į darbą, darbdaviui nepakanka pateikti vairuotojo pažymėjimo, kuris iš esmės tik suteikia teisę dirbti su traktoriumi, tačiau nepatvirtina, kad būsimasis darbuotojas turi reikiamą kvalifikaciją. Tokią kvalifikaciją patvirtina tik traktorininko pažymėjimas.
Vairavimo mokyklų sąrašą galite rasti čia.
TR egzaminams pasiruošti galite ketbilietai.lt puslapyje.
Vygantas
Sveiki,o jai aš pametes traktorininko pažymėjima ar galiu
dirbi traktoriais specialios paskirties, tokiais kaip
gatvių valymo,vairuotojo pažymėjimas B,BE C,C1,CE,
D D1, DE.
Agnė
Norint dirbti samdomą darbą su TR1, TR2, SZ ar SM transporto priemonėmis, reikia turėti traktorininko pažymėjimą. Tik darbdavys gali pasakyti, kokia kategorija priskirta jo turimoms transporto priemonėms, pvz.: gatvių valymo mašinoms, tada žinosite ar reikia traktoriaus pažymėjimo ar užteks turimo vairuotojo pažymėjimo.
Sigitas
Nesuprantu, kuo skiriasi TR2 kategorija nuo SM 1 modulio? Abi leidžia valdyti traktorius virš 60kW ir su abejomis galima dirbti su ekskavatoriais, buldozeriais, krautuvais ir kt.
Agnė
TR2 yra traktoriaus kategorija. SM yra savaeigių mašinų kategorija. SM kategorijos negalėsite įgyti neturint TR1 kategorijos.
TR2 kategorijos traktorių vairuotojai, gali vairuoti ratinius ir vikšrinius traktorius nuo 60kW galios.
SM kategorija leidžia vairuoti savaeiges ne žemės ūkio mašinas (specialiosios žemės kasimo, transportavimo, melioracijos, miškų ūkio, kelių dangų rengimo ir priežiūros mašinos bei kitos savaeigės mašinos).
Anonimas
O vaziuoti keliu mieste galima durint ce kategorija su tr1, tr2?
Agnė
Neturint atitinkamos kategorijos traktorininko pažymėjimo, jūs galite su traktoriumi važinėti tik savame ūkyje. Keliu važiuoti negalite. Turint traktoriaus pažymėjimą galite dirbti kituose ūkiuose ir važiuoti keliu.
Anonimas
Sveiki. Noriu paklausti, ar galiu vairuoti traktoriu, TR2 kat. Su CE kat. Darbas pagal darbo sutartį.
ačiū.
Agnė
Neturint atitinkamos kategorijos traktorininko pažymėjimo, jūs galite su traktoriumi važinėti savame ūkyje, bet be traktorininko pažymėjimo kitame ūkyje dirbti negalima, tad norint dirbti samdomą darbą reikia turėti traktorininko pažymėjimą.