Lenkimas yra vienas pavojingiausių manevrų
Vairuotojams pažįstamas jausmas, kai dėl kitų vairuotojų klaidos kelyje tenka greitai reaguoti ir priimti skubius sprendimus, kad būtų išvengta eismo įvykio. Dauguma tokių klaidų įvyksta lenkiant. Prisiminkime lenkimo taisykles ir pažiūrėkime, ar įmanoma išvengti eismo įvykių?
Didžioji dalis eismo įvykių nutinka lenkimo metu, kai vairuotojas mato, jog jį lenkiantis automobilis nespės saugiai grįžti į savo eismo juostą.
Kad nepakliūtume į pavojingą situaciją, privalome žinoti su lenkimu susijusias taisykles bei draudimus.
Kuo skiriasi lenkimas nuo apvažiavimo?
- Lenkimas – tai vienos arba kelių transporto priemonių apvažiavimas išvažiuojant į priešingos krypties eismo juostą. Lenkimas galimas tik keliuose su viena eismo juosta viena kryptimi.
- Apvažiavimas – tai transporto priemonės apvažiavimas kita, tos pačios krypties eismo juosta. Galimas keliuose, viena kryptimi turinčiuose dvi ir daugiau eismo juostų.
Prieš pradėdami lenkti turite įsitikinti, kad:
- Nė vienas iš paskos važiuojančių transporto priemonių nepradėjo jūsų lenkti.
- Transporto priemonės, važiuojančios ta pačia eismo juosta (priekyje ar gale) nerodo kairiojo posūkio signalo. Tokiu atveju galima apvažiuoti priekyje esančią transporto priemonę iš dešinės arba palaukti, kol ji atlaisvins eismo juostą.
- Lenkimui būtina eismo juosta yra ir bus laisva, kol baigsite lenkimo manevrą.
- Lenkiant galėsite būti saugiu atstumu nuo lenkiamos transporto priemonės.
- Baigdamas lenkti galėsite grįžti į savo juostą nesutrukdydamas lenkiamos transporto priemonės.
Svarbu prisiminti:
- Jei transporto priemonė priekyje rodo kairiojo posūkio signalą, negalite jos lenkti, o privalote palaukti, kol ji atlaisvins kelią.
- Jei jus lenkia, draudžiama trukdyti lenkiančiai transporto priemonei atlikti šį manevrą.
Ką daryti pamačius, kad lenkiantis automobilis nespės saugiai grįžti į savo eismo juostą?
Kai vairuotojas mato, jog jį lenkiantis automobilis nespės saugiai grįžti į savo eismo juostą. Tokiu atveju būtina sumažinti greitį ir taip išvengti pavojingos situacijos. Taip pat siekiant išvengti susidūrimo, gali tekti pasitraukti į dešinįjį šoną. O kartais – net ir sustoti.
Kelyje lenkiamo automobilio vairuotojas neturi būti pasyvus stebėtojas, o veikiau atvirkščiai dvigubai budresnis. Kadangi jis gali savo aktyviais veiksmais gali padėti išvengti eismo įvykio, jeigu lenkiantysis vairuotojas padarytų klaidą. Pavyzdžiui, gali sumažinti greitį ar pasitraukti arčiau dešiniojo krašto.
Gebėjimas laiku ir greitai imtis veiksmų dėl kitų eismo dalyvių klaidų yra atsakingo vairuotojo požymis.
Ar apskritai verta lenkti?
Dažnai vairuotojai aplenkia automobilį ir po to važiuoja jo priekyje. Dėl to lenkti verta tik tuomet, kai lenkimas yra neišvengiamas.
Dažniausios klaidos lenkiant:
- Neįvertinama, ar po lenkimo vairuotojas spės grįžti į savo eismo juostą.
- Nekreipiama dėmesio į riboto matomumo vietas, kur lenkti pavojinga.
- Nekreipiama dėmesio į kelio ženklus ir kelių ženklinimus, juostas. Lenkiama ten, kur lenkti draudžiama ar pavojinga.
- Lenkiant viršijamas greitis. Lenkimą reikia planuoti taip, kad viršyti greičio nereikėtų. Jei be to nesigauna, reiškia ir tokio lenkimo daryti nereikia.
Patarimai lenkiant:
- Aiškiai numatykite vietą, kur atsidursite po lenkimo. Jei tos vietos numatyti negalite arba ji yra už kalno, posūkio ar kt., lenkimo net nepradėkite.
- Aiškiai įvertinkite iš priekio atvažiuojančius automobilius. Jei nespėsite jiems atvažiavus grįžti į savo eismo juostą, nepradėkite lenkimo.
- Laiku nutraukite netinkamą lenkimą. Jei neteisingai apskaičiavote lenkimą, geriau ne didinkite greitį (kas gali dar labiau padidinti galimos avarijos pasekmes), o pristabdykite ir grįžkite į savo eismo juostą, nepabaigę lenkimo.
Kas draudžiama lenkiamam automobiliui?
Lenkiamam automobiliui yra draudžiama trukdyti jį aplenkti didinant važiavimo greitį arba kitais veiksmais.
Svarbu – saugus elgesys kelyje
Saugus elgesys kelyje yra susijęs su vairuotojų požiūriu į tai, kas vyksta vairuojant. Neretai vairuotojai elgiasi netinkamai, neteisingai interpretuodami kito vairuotojo elgesio motyvus. Pavyzdžiui, kuomet vairuotojas lenkimą suvokia kaip lenktyniavimą ar įžūlų siekį būti pirmesnis kitų sąskaita, pirma jo reakcija gali būti noras veltis į rungtynes ir nenusileisti, o tai dažnu atveju baigiasi auto įvykiu.
Reikėtų prisiminti, kad nesaugiu savo elgesiu kitų vairuotojų tinkamai elgtis kelyje neišmokysime, o atvirkščiai – tik padidinsime šansą patys nukentėti.
Kur lenkti draudžiama?
- Sankryžose, išskyrus leistiną lenkimą pagrindiniame kelyje, nepažymėtame kelio ženklais „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Pagrindinis kelias“.
- Geležinkelio pervažose ir likus 100 m iki jų.
- Ten, kur prastai matomas kelias priekyje (dėl staigaus vingio, pastatų, kalvų ir t.t.).
- Pėsčiųjų perėjose.
- Keliuose, kuriuose važiavimo kryptimi yra daugiau kaip viena eismo juosta (kur reikėtų išvažiuoti į priešingą eismo juostą, kertant viengubą arba dvigubą ištisinę liniją).
- Draudžiama lenkti ta pačia kryptimi vienoje juostoje važiuojančias transporto priemones (išskyrus dviračius ir transporto priemones, sukančias į kairę ar apsisukančius) apvažiuoti iš dešinės važiuojant kelkraščiu, lėtėjimo ar greitėjimo juosta.
Nedraudžiama lenkti sankryžose, pagrindiniame kelyje, kuris nepažymėtas jokiais ženklais.
Svarbiausias dalykas padedantis išvengti eismo įvykio
Pats svarbiausias dalykas, kad išvengtume eismo įvykio yra tolerancija ir komunikacija kelyje.
Pavyzdžiui, prasilenkiant transporto priemonėms, važiuojančioms priešingos krypties eismo juostomis, kartais sunku tą padaryti dėl per siauro kelio. Jei kelio plotis nėra pakankamas, jog pavyktų saugiai prasilenkti nesumažinus greičio, reikia būti pasiruošus sustoti, jeigu manote, kad neišsiteksite kelyje. Tokiu atveju su kitu vairuotoju reikia užmegzti akių kontaktą arba rankų gestais susitarti, kas važiuos pirmas.
Intensyvaus eismo sąlygomis padidėja tikimybė patekti į keblią situaciją ir priimti staigius sprendimus. Tad aplinkos stebėjimas, tinkamas greitis, savo gebėjimų įvertinimas bei tinkama komunikacija su kitais eismo dalyviais padės jums saugiai jaustis bet kokiose situacijose.
Daugiau pamokose: Lenkimas ir apvažiavimas ir lenkimas neleistinose vietose.