Ar nekokybiškas nakties miegas gali tapti avarijų priežastimi?
Visi žinome, kad saugus vairavimas yra labai svarbus, tačiau ar žinote, kad nekokybiškas nakties miegas gali padidinti avarijų riziką?
Dauguma žmonių neatsižvelgia į tai, kaip miego trūkumas gali paveikti jų vairavimo gebėjimus ir paskatinti pavojingas situacijas kelyje. Todėl svarbu suprasti, koks yra nekokybiško miego poveikis vairavimui, ir kaip tai gali paveikti jūsų saugumą kelyje.
Dėl kokių priežasčių galima užmigti prie vairo?
Vairuotojas gali užmigti prie vairo dėl daugelio priežasčių, tokių kaip nuovargis, miego trūkumas, alkoholis, vaistai arba psichologiniai veiksniai.
Miego trūkumas gali sukelti pasikartojančius trumpus miego epizodus, kurie vadinami mikromiegu, kai asmuo trumpam akimirksniui praranda sąmonę ir nevalingai užmiega. Tai yra labai pavojinga, ypač jei atsitinka vairuojant automobilį. Tai gali sukelti nenuspėjamą ir pavojingą situaciją kelyje, kuri gali baigtis siaubinga avarija.
Kaip veikia mikromiegas?
Jei važiuodamas automobiliu vairuotojas staiga supranta nepamenantis kelių paskutinių vairavimo sekundžių, jis greičiausiai buvo užmigęs mikromiegu.
Net kas dešimtas vairuotojas būna užmiegantis prie vairo. Dauguma užmiega vadinamuoju mikromiegu. Tai tokia epizodinio sąmonės aptemimo forma, kai žmogus kelioms sekundėms užsnūsta atmerktomis akimis ir nereaguojama į jokius aplinkos dirgiklius.
Vairuotojas, užmigęs mikromiegu, negali pastebėti įsižiebusio raudono šviesos signalo ar artėjančio kelio vingio bei reaguoti į jų keliamą pavojų. Kuo didesnis nuovargis, tuo didesnė rizika patirti tokį epizodą.
Dėl kokių priežasčių gali padidėti avarijų rizika?
Nekokybiškas nakties miegas yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurių gali padidėti avarijų rizika. Tai ypač svarbu vairuotojams, kadangi jie turėtų būti budrūs ir atsargūs vairuodami, kad išvengtų eismo įvykių.
Miego sutrikimai, tokie kaip mieguistumas ir miego trukmė, gali turėti įtakos vairavimo gebėjimams. Jie gali pakenkti reakcijos greičiui, suvokimui, dėmesiui ir sugebėjimui atlikti sudėtingas užduotis. Pavyzdžiui, jei vairuojate ir jaučiate nuolatinį mieguistumą, tai gali padaryti jūsų reakciją lėtesnę, o tai gali būti pavojinga, ypač jei reikia imtis skubių sprendimų.
Nekokybiškas nakties miegas gali tapti avarijų priežastimi
Nekokybiškas miegas gali tapti avarijų priežastimi, ypač jei jis yra ilgalaikis ir pasireiškia nuolat. Miego sutrikimai gali sumažinti reakcijos greitį ir susilpninti atmintį ir dėmesį. Visa tai gali turėti įtakos vairavimo gebėjimams ir padidinti riziką susidurti su eismo įvykiu.
Vairuoti mieguistam yra taip pat pavojinga, tai kaip vairuoti apsvaigusiam.
Prastai išmiegota naktis, pernelyg vėlyvas akių užmerkimas ar labai anksti nuskambėjęs žadintuvas gali sukelti daugybę neigiamų padarinių mūsų sveikatai – nuo energijos trūkumo ir sulėtėjusios reakcijos iki sunkumų sutelkti dėmesį ir priimti teisingus sprendimus.
Pasak ekspertų, naktį miegojus penkias ar šešias valandas, rizika patekti į avariją išauga beveik du kartus, o jei miegota mažiau nei keturias valandas – net 11,5 karto.
Todėl svarbu palaikyti reguliarų ir kokybišką miego režimą, ypač jei planuojate vairuoti. Rekomenduojama miegoti mažiausiai 7-8 valandas, kad organizmas galėtų atsigaivinti ir pasiruošti dienos iššūkiams. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo miego aplinką – turi būti patogu, tamsu ir ramu.
Jeigu pastebite, kad turite miego sutrikimų, turėtumėte konsultuotis su gydytoju. Jis gali atlikti tyrimus ir rekomenduoti būdus, kaip pagerinti jūsų miegą.
Nuovargis prie vairo ilgose kelionėse ir skirtingu paros metu
Didžiausią pavojų kelia ilgos kelionės automobiliu – vairuotojai dažnai neįvertina atstumo ir nori kuo greičiau pasiekti galutinį kelionės tikslą, neretai dėl to paaukodami ir savo poilsį. Deja, toks požiūris gali baigtis nelaime, ypač kai ilgesnį laiką važiuojama monotoniškais, nuobodžiais keliais.
Reikėtų pabrėžti, kad vairuoti pavargus draudžia ir kelių eismo taisyklės (KET 14 p.), jei dėl to gali kilti pavojus eismo saugumui. Todėl važiuojant ilgesnius atstumus reikėtų keistis vietomis su kitais vairuotojais. Jei tai neįmanoma, padalinti kelionės maršrutą į trumpesnes atkarpas, reguliariai sustojant pailsėti ir išsimiegoti. Svarbu, kad ir miegas būtų visavertis – prieš jį nereikėtų vartoti alkoholio ar kitų raminamųjų priemonių, kelias valandas nusnausti automobilyje taip pat tikrai nepakanka.
Nepradėkite ilgos kelionės, jei jaučiatės mieguisti prieš pat išvažiavimą. Jei vis dėlto vairuoti būtina, geriausia planuoti kelionę taip, kad galėtumėte daryti trumpas pertraukėles kas dvi valandas.
Nuovargio ir mieguistumo priežastys neapsiriboja vien miego trūkumu: prie vairo praleistas laikas, stresas ir net paros metas taip pat turi įtakos dėmesingumui. Dauguma apsnūdusių vairuotojų sukeliamų eismo įvykių įvyksta labai anksti ryte ir iškart po vidurdienio, todėl būtina įvertinti biologinio laikrodžio įtaką organizmui. Patartina neplanuoti tolimų kelionių naktį – nuo vidurnakčio iki 6 valandos ryto paprastai miegame, todėl sėsti už vairo tuo metu – rizikinga.
Kada reikia sustoti pailsėti?
Sustok pailsėti, jei vairuodamas:
- pradedi žiovauti, tai – pirmasis nuovargio požymis;
- pravažiavai raudoną šviesoforą to nė nepastebėjęs (pavargęs vairuotojas pirmiausia koncentruojasi į patį vairavimo procesą, vangiai reaguodamas į tokius signalus kaip šviesoforas ar kelio ženklai);
- negali prisiminti, kaip staiga atsidūrei taip arti priekyje važiuojančio automobilio;
- akių vokai apsunksta, vis dažniau prisimerki;
- nesugebi susikaupti ir susikoncentruoti į kelią;
- nepastebi ir nemažindamas greičio grubiai įveikiate horizontalias kliūtis, pavyzdžiui, „gulinčius policininkus“.
Ką daryti pradėjus jausti mieguistumą?
Jei vairuodami pradedate jausti mieguistumą, derėtų sustoti saugioje vietoje ir pailsėti.
Jei to padaryti neįmanoma, galite išbandyti kitas priemones:
- Išgerti stiprios kavos (jos tonizuojantis poveikis jaučiamas maždaug po penkiolikos minučių).
- Įsijunkti muziką.
- Praverti automobilio langą ar motociklo šalmo skydelį.
- Užkandžiauti (guma, saldainiai ar kiti lengvi užkandžiai atitolina miegą).
Nepamirškime, kad tokios priemonės padeda tik trumpam laikui. Veiksmingiausia priemonė nugalėti nuovargį yra miegas.
Galiausiai, svarbu suprasti, kad vairuotojų saugumas priklauso ne tik nuo jų paties vairavimo įgūdžių, bet ir nuo to, kaip gerai jie pasiruošę vairuoti.
Todėl nepamirškite apie svarbą geros miego kokybės ir pasiruošimo vairavimui, kad galėtumėte likti saugūs ir atsakingi vairuotojai.
Kaip baudžiama už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų?