Kada ir kam leidžiama važiuoti A, A+, 4+, elektromobilių juosta?
Atnaujintuose miesto keliuose vis dažniau galime pamatyti visuomeniniam transportui skirtų A juostų. Kaip ir kas gali jomis važiuoti?

KET išskirtos 2 tipų maršrutiniam transportui skirtos eismo juostos, žymimos raide A arba simboliu A+

- Raide A žymimos eismo juostos, kuriomis gali važiuoti tik maršrutinis transportas;
- Simboliu A+ žymimos eismo juostos, kuriomis, be maršrutinio transporto, galėtų važiuoti dviračiai, mopedai ir lengvieji keturračiai, automobiliai, pažymėti skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ (kuriuose važiuoja neįgalieji į (iš) švietimo įstaigą (-os) ar į (iš) neįgaliųjų dienos užimtumo centrą (-o) (jeigu važiavimo maršrutas suderintas su kelio savininku) ir kitos transporto priemonės, kurioms suteikta tokia teisė: motociklai, lengvieji automobiliai taksi, automobiliai, kuriuose važiuoja 4 ir daugiau eismo dalyvių, elektromobiliai, jeigu eismo juosta pažymėta atitinkamu užrašu / simboliu.
Ar gali hibridinis automobilis važiuoti A juosta?
Nei paprasti hibridiniai automobiliai, bžnei iš elektros lizdo įkraunami hibridai negali važiuoti A juosta, pažymėta elektromobilio simboliu. Jie turi ir įprastą variklį, todėl neatitinka elektromobilio apibrėžimo ir jiems važiuoti “A” juosta, papildomai pažymėta elektromobilio ženklu neleidžiama.
Asmenų, turinčių individualių poreikių, transporto priemonių eismas

Kelyje, pažymėtame kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ ir simboliu „A+“, ne maršrutinėms transporto priemonėms važiuoti šia eismo juosta draudžiama, išskyrus automobilius, pažymėtus skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, kuriuose važiuoja neįgalieji į švietimo įstaigą ar iš jos arba į neįgaliųjų dienos užimtumo centrą ar iš jo, jeigu važiavimo maršrutas suderintas su kelio savininku jo nustatyta tvarka.
Motociklų eismas A+ eismo juosta

KET nustatytu kelių ženklinimu (motociklo simboliu) kelio savininkų sprendimu bus ženklinamos tos A+ eismo juostos, kuriomis leidžiama važiuoti motociklams.
Kada A juosta galima važiuoti ir lengviesiems automobiliams?

Į raide „A“ arba kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ pažymėtą eismo juostą privalote įvažiuoti prieš sukdami į dešinę, jei ši eismo juosta atskirta punktyrine ženklinimo linija (jei atskirta ištisine ženklinimo linija, įvažiuoti į eismo juostą – draudžiama).
Galima įvažiuoti į “A” raide pažymėtą eismo juostą, apvažiuojant sustojusią į kairę sukti transporto priemonę.
Jei jūsų automobilyje važiuoja keturi ar daugiau asmenų, galite važiuoti juosta, kuri pažymėta ženklu „4+“.

Jei vairuojate elektromobilį (ne hbridinį), galite važiuoti juosta, pažymėta elektromobilių simboliu.

Taksi automobilių vairuotojai gali važiuoti eismo juosta, kuri yra paženklinta užrašu “Taksi”.

Maršrutinio transporto eismo juosta gali važiuoti mopedų vairuotojai ir dviratininkai.

Kokios dviratės transporto priemonės negali važiuoti A juosta?
Galingesnius jėgos agregatus turinčiai dviratei technikai, taip pat visiems triračiams ir keturračiams, važiuoti viešojo transporto juostomis yra draudžiama.

KET taisyklių punktai
KET 181 p. Kelyje, pažymėtame kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ ir raide „A“, ne maršrutinėms transporto priemonėms važiuoti šia eismo juosta draudžiama.
181.1. Kelyje, pažymėtame kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ ir simboliu „A+“, ne maršrutinėms transporto priemonėms važiuoti šia eismo juosta draudžiama, išskyrus:
181.1.1. dviračius, mopedus ir lengvuosius keturračius;
181.1.2. automobilius, pažymėtus skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, kuriuose važiuoja neįgalieji į (iš) švietimo įstaigą (-os) ar į (iš) neįgaliųjų dienos užimtumo centrą (-o), jeigu važiavimo maršrutas suderintas su kelio savininku jo nustatyta tvarka;
181.1.3. lengvuosius automobilius taksi, jeigu eismo juosta pažymėta užrašu „TAKSI“;
181.1.4. automobilius, kuriuose važiuoja 4 ir daugiau eismo dalyvių, jeigu eismo juosta pažymėta simboliu 4+;
181.1.5. elektromobilius, jeigu eismo juosta pažymėta elektromobilio simboliu;
181.1.6. motociklus, jeigu eismo juosta pažymėta motociklo simboliu.
Pažeidėjams nesilaikantiems KET ir važiuojantiems A juosta, tai daryti bus sunkiau

Greitesniam viešojo transporto važiavimui yra įrenginėjami guminiai borteliai, atskiriantys A juostas nuo viso transporto priemonių srauto, taip mažinamas KET pažeidėjų skaičius ir viešojo transporto A juostose nesusidaro spūsčių.
Baudos
Jei vairuotojas pažeidžia draudimą važiuoti „A“ juosta, jam gali būti skirta bauda nuo 30 iki 90 eurų.
Sigitas
Norėčiau, kad patikslintumėte šį įstatymą dėl elektromobilio.
2 str. 11 p. Elektromobilis – motorinė transporto priemonė, kurioje sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės.
Galimybė įkrauti iš išorės reiškia, kad automobilis turi turėti galimybę krautis nuo laido (krovimo stotelėse ir t.t.)
Remiantis šiuo įstatymu automobilis kuris turi vidaus degimo varikli ir elektros baterijas kurios kraunamos yra ir iš išorės (liaudiškai kraunamos laidu) yra priskiriamos elektromobiliams?
Nes 2 str.20 p. straipsnis yra apie Hibridinius automobilius kurie neturi galimybės būti kraunami iš išorės ir suprantama, kad dėl to nesiskaito elektromobiliais.
Jonas
Jūsų klausimas yra pagrįstas, todėl išanalizuokime jį detaliau.
### **Pagal KET 2 str. 11 p.**
> **Elektromobilis** – motorinė transporto priemonė, kurioje sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės.
Pagal šią apibrėžtį, elektromobilis turi turėti:
1. Jėgos pavarą su **elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema**.
2. **Galimybę įkrauti iš išorės** (t.y. prijungti prie elektros tinklo).
—
### **Pagal KET 2 str. 20 p.**
> **Hibridinė transporto priemonė** – motorinė transporto priemonė, kurioje sumontuoti tiek vidaus degimo, tiek elektriniai varikliai, tačiau **ji neturi galimybės būti įkraunama iš išorės**.
Ši nuostata aiškiai skiria paprastus **hibridinius automobilius (HEV)** nuo **įkraunamų hibridinių automobilių (PHEV)**.
—
### **Ką tai reiškia „Plug-in Hybrid“ automobiliams (PHEV)?**
PHEV (įkraunami hibridiniai automobiliai) turi:
– Vidaus degimo variklį **(benzininį ar dyzelinį)**.
– **Elektrinę bateriją**, kurią galima įkrauti **iš išorės** (per laidą).
– **Gali važiuoti tiek elektros, tiek vidaus degimo variklio režimu**.
Pagal **2 str. 11 p.**, tokie automobiliai **atitinka elektromobilio apibrėžtį**, nes jie gali būti įkraunami iš išorės.
Tačiau jų **hibridinė jėgos pavara reiškia, kad jie taip pat turi vidaus degimo variklį**, todėl praktikoje jie nelaikomi „tikrais“ elektromobiliais ir gali būti traktuojami kitaip priklausomai nuo reglamentavimo.
—
### **Dėl „A“ juostos su elektromobilio ženklu**
Jeigu kelių ženklinimas leidžia **tik elektromobiliams** naudotis „A“ juosta, **PHEV automobiliai neturėtų būti priskiriami elektromobiliams, nes jie turi vidaus degimo variklį**. Tokiu atveju jie negali važiuoti šia juosta, nebent ženklinime būtų aiškiai nurodyta kitaip.
**Išvada**:
✔️ **PHEV techniškai atitinka elektromobilio apibrėžtį** pagal 2 str. 11 p.
❌ **Tačiau jų statusas yra mišrus (elektromobilis + vidaus degimo variklis)**, todėl jie **negali naudotis privilegijomis, skirtomis tik elektromobiliams (pvz., „A“ juosta su elektromobilio ženklu)**, nebent ženklinime būtų aiškiai nurodyta kitaip.
Pasitikslinti
Sukant iš šalutinio i dešinę, i pagrindini su A juosta, ar galima važiuoti i A jusota ir poto persirikiuoti, ar reikia sukti iskarto i antra juosta?
Agnė
Automobilio vairuotojas turi sukti kuo dešiniau (KET 119 p), t. y. į A juostą, kad nesudarytų kliūties dideliu greičiu važiuojančioms transporto priemonėms. Tada iš kart persirikiuoti į antrą kelio juostą.
Anonimas
Ar galima važiuoti A juosta spec.transportu su geltonais švytureliais?
Agnė
Kelyje, pažymėtame kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ ir raide „A“, ne maršrutinėms transporto priemonėms važiuoti šia eismo juosta draudžiama.
Tadas S.
(gal truputeli paveluotai, bet vis dar aktualus klausimas) Tai Jusu nuomone kas yra Elektromobilis pagal si istatyma? Galite galbut kaip pavizdi tikslu modeli masinos pasakyti?
Pagal mano supratima, tai mano pavizdziai butu tokie:
2.11. Elektromobilis – realiai visi automobiliai is Autoplius pasirinkus filtra Kuro tipas: bezinas/elektra ar dyzelis/elektra ir uzsymejus ‘Plug-in’ opcija. pvz. Toyota RAV4 Plug-in, Volvo V60 Plug-in, BMW X1 Plug-in ir pan. Tie auto, kurie turi baterija, kuria galima krauti is rozetes, ir taip pat galima pilti degalus degalineje. Gauna E**** numerius.
2.19 Grynasis elektromobilis – visi automobiliai is Autoplius pasirinkus filtra Kuro tipas: elektra. Pvz. Audi e-tron, Tesla, Nissan Leaf ir pan. Tie auto, kuriuos galima kraut TIK is tinklo ir negalima pilt degalu. Gauna E**** numerius.
2.20 Hibridinė transporto priemonė – automobiliai Autoplius puslapyje uzsidejus filtra Kuro tipas bezinas/elektra ar dyzelis/elektra, bet atmetus tuos, kurie turi ‘Plug-In’ opcija. Pvz. Toyota Prius Hybrid, Toyota Auris Hybrid, Lexus UX 250h (hybrid). Tie auto, kurie turi baterijas, bet negalima jos pakraut is rozetes ir galima tik pilt degalus. Negauna E**** numeriu.
Manau kaip ir viskas aisku del 2.19 (gali vazineti A juosta, kur elektromobiliams galima) ir del 2.20 (negalima vazinet A juosta). Bet mane (ir manau Anonimui) labiausiai domina ar 2.11 gali vazinet A juosta, kur leidziama elektromobiliams.
Pataisykite, jeigu kazka blogai suprantau. Ypac del 2.11. (gal ne tokie auto papuola i sia kategorija pagal istatyma; jeigu ne – tai kokie?)
Agnė
Ketkursai remiasi Kelių eismo taisyklėmis, Saugaus eismo keliais įstatymais, kt. įstatymais.
Lietuvos Kelių eismo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Seimas. Jūs turėtumėte kreiptis į LR susisiekimo ministeriją ir kitas institucijas kurios leidžia įstatymus, kad jums tiksliai pasakytų, kokius automobilių modelius jie priskiria prie elektromobilių.
Anonimas
Tai jeigu man reikia sukti i desne puse ir iki posukio yra like maziau negu 100m galima rikiuotis i A linija, kuri nera pazymeta istisine linija? Ar reiktu tik pries pat posuki rikiuotis?
Agnė
Taip, rikiuotis galite likus mažiau nei 100 m iki posūkio. Prieš pat posūkį rikiuotis galite, tik jei netrukdysite kitoms transporto priemonėms ir nesukelsite eismo įvykio.
Anonimas
Kada pasibaigia A juosta? Jeigu už keliu metrų toje pačioje juostoje kur buvo A jau nėra nupiešta A raidė o yra nupiešta rodyklė leidžiančia važiuoti iš šitos juostos i priekį ir yra taip pat ženklas nurodantis eismo kryptį i priekį ar tai leidžiama jau važiuoti šią juostą??
Agnė
Jeigu kelio ženklo ir kelio ženklinimo reikalavimai skiriasi, reikia vadovautis kelio ženklu (KET 8 p.).
Anonimas
Sveiki turiu hibridinį automobilį (plug-in hybrid) kuris kraunamas tiek iš elektros tinklo tiek ir nuo benzininio variklio . Niekaip negaliu rasti informacijos ar man leidžiama važiuoti A juostai kai yra nurodyta jog galima ir elektromobiliais (ar hibridinis automobilis priskiriamas elektromobiliui)
Agnė
KET taisyklėse yra nurodyta, kad juosta, kuri pažymėta simboliu A+ ir elektromobilių simboliu, gali važiuoti – elektromobiliai.
Kadangi elektromobilis skiriasi nuo hibridinio elektrinio automobilio, jis važiuoti šia juosta negali. KET taisyklėse niekur nėra nurodyta, kad hibridinis elektrinis automobilis yra priskiriamas elektromobiliui. Jis kaip ir kiti automobiliai yra motorinė transporto priemonė.
Elektromobilis – automobilis, varomas vienu ar daugiau elektrinių variklių.
Hibridinis elektrinis automobilis – automobilis, naudojantis vidaus degimo variklį ir integruotą pakartotinai įkraunamą energijos saugojimo sistemą.
TM
Altnernatyvių degalų įstatyme yra parašyta, kad elektromobiliais yra laikomi ir iš tinklo įkraunami hibridai.
Agnė
Šiame įstatyme nėra parašyta, kad elektromobiliais yra laikomi ir iš tinklo įkraunami hibridai.
LIETUVOS RESPUBLIKOS ALTERNATYVIŲJŲ DEGALŲ ĮSTATYMAS:
2 str. 11 p. Elektromobilis – motorinė transporto priemonė, kurioje sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės.
2 str. 19 p. Grynasis elektromobilis – transporto priemonė be vidaus degimo variklio, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupimo sistemos, kuri įkraunama iš išorės.
2 str.20 p. Hibridinė transporto priemonė – transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama iš dviejų ar daugiau transporto priemonėje esančių sukauptos energijos šaltinių: sunaudojamų degalų ir elektros energijos kaupimo sistemos (baterijos, kondensatoriaus).