Kaip pastatyti automobilį aikštelėje?

Vairuotojams, o ypač nepatyrusiems pradedantiesiems vairuotojams nemažas iššūkis tampa tinkamas ir saugus automobilio statymas aikštelėje. Kaip pasirinkti tinkamą vietą ir kaip žinoti ar tilpsite tarp kitų automobilių?

Kaip pastatyti automobilį aikštelėje?

Kiekvienas vairuotojas turi tinkamai įvertinti galimas visų savo veiksmų rizikas bei pasekmes kitiems eismo dalyviams

Labai svarbu nepamiršti, jog pastatyti automobilį reikia taip, kad greta esančių automobilių vairuotojai nepatirtų nepatogumų tiek įlipant, tiek išlipant iš jo.

Tuo tarpu kai automobilio statymas atliekamas kelyje, svarbu neužtrukti ir nekelti pavojaus kitiems eismo dalyviamsׅ.

Kiekvienas vairuotojas turi tinkamai įvertinti galimas visų savo veiksmų rizikas bei pasekmes kitiems eismo dalyviams.

Kaip pasirinkti tinkamą vietą ir žinoti, kad tilpsite tarp kitų automobilių? 

Statant automobilį, išskirtinį dėmesį atkreipkite į vietą bei nuspręskite, koks parkavimosi būdas čia tinkamiausias. Štai prie prekybos centrų rekomenduojama automobilį statyti galu tam, kad išvažiuojant jūsų matymo laukas būtų geresnis, o manevras – saugesnis.

Visada svarbu įvertinti, ar per arti kito pastatytas automobilis nesudarys papildomų sunkumų kitam vairuotojui įlipti į savo automobilį.

Labai svarbu nepamiršti, jog pastatyti automobilį reikia taip, kad greta esančių automobilių vairuotojai nepatirtų nepatogumų tiek įlipant, tiek išlipant iš jo.

Kaip parkuotis atbulomis?

Parkavimosi būdą statmenai, 90 laipsnių kampu renkasi dauguma vairuotojų, jau turinčių vairuotojo pažymėjimą, kadangi įprastai daugelis aikštelių mieste yra parengtos automobilius statyti būtent tokiu būdu. Automobilio pastatymas atbulai dažnu atveju yra patogus, nes vėliau išvažiavimas iš aikštelės yra paprastesnis. Pastebėsime, jog automobilį statant statmenai galite rinktis, į stovėjimo vietą įvažiuoti priekiu arba galu.

Svarbiausi dalykai prieš pradedant judėti atbulomis – pažiūrėti į priekį, į galinio vaizdo veidrodėlį, į kairės pusės veidrodėlį, per kairį petį, į dešinės pusės veidrodėlį ir per dešinį petį. Kuomet pradedate važiuoti atgal, praleiskite kitus eismo dalyvius, o automobilį pastačius į stovėjimo vietą įsitikinkite, kad ratai yra tiesūs, automobilis nėra per toli galinės ženklinimo linijos, yra (kiek įmanoma) stovėjimo vietos centre.

Automobilio statymas priekiu statmenai

Tuo atveju, kai automobilį pasirinkote statyti priekiu statmenai, sustokite tada, kai iki nusižiūrėtos stovėjimo vietos liko maždaug dvi vietos. Tuomet apsidairykite ir pradėjus judėti vairą sukite sklandžiai, kad į stovėjimo vietą būtų galima įvažiuoti iš karto.

Automobilio parkavimas 90 laipsnių kampu iš dešinės pusės

Artėdami prie stovėjimo vietos, laikykitės maždaug dviejų metrų atstumo tarp savo transporto priemonės ir dešinėje stovinčios transporto priemonės galo. Važiuokite labai lėtai. Kai jūsų priekinis bamperis susilygins su transporto priemonės, stovinčios dešinėje numatomos vietos pusėje, kairiuoju šonu, pažvelkite į laisvą vietą. Važiuodami labai lėtai, greitai pasukite ratus iki galo į dešinę. Įvažiuodami į stovėjimo vietą patikrinkite kairįjį priekinį kampą ir dešinįjį automobilio šoną, kad įsitikintumėte, jog nesusiduriate su jokia stovinčia transporto priemone. Apžiūrėkite laisvą vietą ir lėtai įvažiuokite į ją. Įsitikinkite, kad jūsų transporto priemonė yra išcentruota ir visiškai įvažiavusi į stovėjimo vietą.

Automobilio parkavimas 90 laipsnių kampu iš kairės pusės

Įvažiuoti į 90 laipsnių kampu stovėjimo aikštelėje esančią stovėjimo vietą iš kairės pusės yra lengviau nei iš dešinės, nes turite daugiau vietos tinkamam kampui pasiekti. Prieš kirsdami priešpriešinio eismo juostą, būtinai patikrinkite, ar nėra priešpriešinio eismo dalyvių.

Jei šį manevrą atliksite atbuline eiga, pirmiausia sustokite mažiausiai už dviejų vietų iki norimos stovėjimo vietos, o tik tuomet pavažiuokite į priekį iki tos vietos, iš kurios bus atliekamas manevras. Pradėjus sukti vairą važiuokite atgal ir būtinai praleiskite kitus eismo dalyvius.

Kaip atrodo automobilio statymas atbulomis:

Kaip atrodo automobilio statymas atbulomis

Kaip parkuotis įstrižai?

Lygiai taip pat kaip ir aukščiau aprašytoje situacijoje, taip ir šioje – automobilį statyti įstrižai galite tiek galu, tiek priekiu. Žinoma, galioja tos pačios eismo įvertinimo taisyklės, taipogi kitų eismo dalyvių praleidimas bei automobilio pastatymas kiek įmanoma vienodu atstumu tarp šoninių linijų, ne per toli ir ne per arti galinės ženklinimo linijos.

Kaip atrodo automobilio statymas įstrižai galu:

Kaip atrodo automobilio statymas įstrižai galu

Kaip parkuotis lygiagrečiai?

Kone vienas iš sudėtingiausių automobilio statymo būdų yra parkavimasis šonu. Praktika ir atsiliepimai rodo, jog tiek būsimi vairuotojai mokymų metu, tiek jau turintys vairuotojo pažymėjimą labiausiai vengia šio automobilio statymo būdo, kadangi realiame eisme statant automobilį reikia ne tik staigiai įvertinti laisvos vietos dydį, bet ir pastatyti automobilį taip, jog priešais ir gale esantys automobiliai turėtų pakankamai vietos išvažiuoti.

Turbūt ne vienam iš jūsų teko pastebėti nubraukimais paženklintų automobilių galinių buferių kairiąsias puses bei priekinių buferių dešiniąsias – dažnu atveju tokie automobilio apgadinimai atsiranda būtent statant automobilį lygiagrečiai. Neįvertinamas ir tinkamai nepasirenkamas atstumas iki priešais esančio automobilio gali padaryti nuostolių tiek jums, tiek niekuo dėtam priekyje esančio automobilio vairuotojui.

Automobilio parkavimas lygiagrečiai

Kai automobilis statomas lygiagrečiai važiuojamosios dalies kraštui už stovinčio automobilio, pirmiausia sustoti reikia lygiagrečiai stovinčiai transporto priemonei, nuo jos paliekant tinkamą tarpą. Jūsų automobilio galas turi būti vienoje linijoje su stovinčio automobilio galu. Sustojus ratai turi būti tiesūs. Prieš pradedant manevrą būtina apsidairyti, o kai manevruojant automobilio priekis yra labiausiai išsikišęs į važiuojamąją kelio dalį, svarbu negaišti laiko bei netrukdyti artėjančioms transporto priemonėms.

Statant automobilį lygiagrečiai, reikia įvertinti, ar paliktas tarpas tarp automobilių yra pakankamas, jog būtų galima saugiai pastatyti automobilį. Visgi, jei abejojate, ar tilpsite, geriau pasirinkite kitą stovėjimo vietą.

Kaip atrodo parkavimasis lygiagrečiai:

Kaip atrodo parkavimasis lygiagrečiai

Kaip parkuotis priekiu?

Automobilio statymas priekiu nereikalauja ypatingesnių gebėjimų nei parkavimas galu. Kuomet išsirenkate stovėjimo vietą, prieš pradedant važiuoti link jos būtina pažiūrėti į priekį, galinio vaizdo veidrodėlį, dešinės pusės veidrodėlį, per dešinį petį, į kairės pusės veidrodėlį, per kairį petį ir dar kartą į galinį vaizdo veidrodėlį.

Kaip pasirinkti tinkamą vietą ir žinoti, kad tilpsite tarp kitų automobilių?

Kaip teisingai parkuotis aikštelėje, kad nekliudytumėte kitoms transporto priemonėms?

Automobilio statymo metu itin svarbu neužvažiuoti ant baltų ženklinimo linijų atskiriančių stovėjimo vietas, taipogi statant automobilį nepastatyti šio per arti ir per toli gale esančios linijos, taipogi laikytis kiek įmanoma vienodesnio atstumo tarp šoninių linijų t. y. pastatyti automobilį kiek galite centruotai. Atminkite ir tai, jog iš pirmo karto nepavykus teisingai pastatyti automobilio Jūs galite pavažiuoti pirmyn ir atgal, kad pasitaisytumėte automobilio padėtį.

Pasitaiko, kad parkavimo vietos nebūna sužymėtos baltomis linijomis, atskiriančiomis stovėjimo vietas, tad statant automobilį reikia mintyse nusibraižyti nematomas juostas. Kur iš abiejų pusių būtų palikta maždaug tiek pat vietos, kiek būna subraižytose juostomis aikštelėse.

Parkavimosi ypatumus galite matyti VĮ „Regitra“ pateiktame vaizdo įraše.

Praktinio egzamino aikštelėje tvarką VĮ „Regitra“ galite matyti čia.

Daugiau naudingų patarimų galite rasti KETBILIETAI TikTok’e

Daugiau pamokose

Post Navigation

4 Comments

 1. Donata

  Laba diena,
  Namo kieme krovininio autobusiuko vairuotojas stato auto taip arti, kad kito automobilio keleivis negali įlipti. Nes autobusiuko vairuotojas pats išlipa pro kitą pusę. Nors aplink daug laisvų vietų tačiau stengiasi pasistatyti po langais nors ir siauroje vietoje, kur lengvasis automobilis telpa lengvai tačiau dėl didesnių autobusiuko gabaritų tarp automobilių padsidaro mažas tarpas. Kaip būtų galima sudrausminti tokį vairuotoją. Ar tai KET 150.10. pažeidimas jei keleivis negali įlipti.

  1. Agnė

   Pagal KET 150. Sustoti ir stovėti draudžiama:
   150.10. ten, kur sustojusi transporto priemonė užstotų kitiems vairuotojams šviesoforo signalus ar kelio ženklus, trukdytų įvažiuoti (išvažiuoti) į (iš) stovėjimo aikštelę (-ės), stovėjimo vietą (-os), garažą (-o), kiemą (-o), teritoriją (-os), trukdytų įlipti į kitą transporto priemonę arba kitaip kliudytų transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui;

  1. Agnė

   KET taisyklėse nėra nurodyta kiek metrų ar centimetrų turėtų būti. Pastatyti automobilį reikia taip, kad greta esančių automobilių vairuotojai nepatirtų nepatogumų tiek įlipant, tiek išlipant iš jo.
   Pagal KET 150 p. Sustoti ir stovėti draudžiama: 150.10. ten, kur sustojusi transporto priemonė užstotų kitiems vairuotojams šviesoforo signalus ar kelio ženklus, trukdytų įvažiuoti (išvažiuoti) į (iš) stovėjimo aikštelę (-ės), stovėjimo vietą (-os), garažą (-o), kiemą (-o), teritoriją (-os), trukdytų įlipti į kitą transporto priemonę arba kitaip kliudytų transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui;
   Pagal KET 152 p. Greta skiriamuoju ženklu „Asmuo su negalia“ pažymėtų transporto priemonių savąją transporto priemonę vairuotojas privalo pastatyti taip, kad netrukdytų įlipti (išlipti) asmeniui su negalia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.