Kelių eismo taisyklės elektrinių paspirtukų vairuotojams

Elektriniai paspirtukai, tai viena patogiausių transporto priemonių, kuri nepapuola į jokius eismo kamščius. Atšilus orams, šios transporto priemonės yra nepakeičiamos. Elektrinis paspirtukas yra elektrinė mikrojudumo priemonė, kuriai yra taikomi atitinkami KET reikalavimai ir draudimai. Ką turėtų žinoti šių transporto priemonių vairuotojai?

Kelių eismo taisyklės elektrinių paspirtukų vairuotojams

Kas rašoma Saugaus eismo įstatyme?

Elektrinė mikrojudumo priemonė – vienam asmeniui važiuoti skirta elektra varoma transporto priemonė (elektrinis paspirtukas, elektrinėriedlentė, elektrinis balansinis vienratis, riedis ir pan.), kurios didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/h, o sėdimosios vietos, jeigu ji įrengta, atskaitos taško aukštis ne didesnis kaip 540 mm. Neįgaliųjų vežimėliai prie elektrinių mikrojudumo priemonių nepriskiriami.

Ar reikalinga registracija, draudimas ir techninė apžiūra?

Jei gamintojo nustatytas paspirtuko greičio apribojimas nustatytas iki 25 km/val. ir galingumas neviršija 1 kW, tokie dokumentai nereikalingi. Kitu atveju reikėtų kreiptis dėl tokios transporto priemonės registravimo.

Elektriniai paspirtukai pagal savo technines charakteristikas gali būti priskiriami ir mopedams. Jei ši transporto priemonė gali išvystyti greitį nuo 25 iki 45 km/val., o didžiausioji naudingoji galia yra nuo 1 kW iki 4 kW, ji priskiriama mopedams. Tokios transporto priemonės turi būti įregistruotos, turėti galiojančią techninę apžiūrą ir civilinės atsakomybės draudimą, o jų vairuotojai privalo turėti vairuotojo pažymėjimą su AM (mopedai ir lengvieji keturračiai, kurių variklio darbinis tūris ne didesnis nei 50 kub. cm., o jų maksimalus greitis ne didesnis nei 45 km/val.) ar bet kuria kita atitinkama kategorija.

Tvarkos nepaisantiems ir neturintiems reikiamų dokumentų, būtų taikoma administracinė atsakomybė.

Geriau prieš perkant pasidomėti, kokia tai transporto priemonė, ir ar ji bus registruojama, kad nepridarytų nereikalingų sunkumų dėl registracijos.

Kur galima važiuoti elektrine mikrojudumo priemone?

Kur galima važiuoti paspirtuku?

Važiuoti elektrine mikrojudumo priemone (elektriniu paspirtuku) leidžiama tik dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, – tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu.

Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui, paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.

Elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojui, važiuojančiam važiuojamąja dalimi, prireikus pasukti į kairę, apsisukti ar pervažiuoti į kitą kelio pusę, rekomenduojama nulipti nuo elektrinės mikrojudumo priemonės ir kirsti važiuojamąją dalį vedantis arba nešantis elektrinę mikrojudumo priemonę, jeigu eismo sąlygos to reikalauja.

Elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas, artėdamas prie vietos, kur reikia kirsti važiuojamąją dalį, visais atvejais privalo sumažinti važiavimo greitį ir gali tęsti judėjimą tik įsitikinęs, kad važiuoti saugu.

Elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas, ketindamas kirsti važiuojamąją dalį ten, kur eismas nereguliuojamas arba nėra eismo pirmumą nustatančių kelio ženklų, privalo praleisti važiuojamąja dalimi važiuojančias transporto priemones, išskyrus tuos atvejus, kai kerta išvažiavimus iš šalia kelio esančių teritorijų, gyvenamosios zonos, kiemo, stovėjimo aikštelės, kai kerta važiuojamąją dalį, į kurią kiti vairuotojai suka.

Važiuodami dviračių taku, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo važiuoti kuo arčiau šio tako (jiems skirtos tako dalies) dešiniojo krašto. Jeigu pėsčiųjų ir dviračių take ar šaligatvyje ženklinimo linijomis (baltu dviračio simboliu) yra paženklinta dviračių eismui skirta šio tako ar šaligatvio dalis, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo važiuoti tik ja ir kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

Vietose, kur eismą reguliuoja šviesoforai, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo paisyti šviesoforų su dviračio simboliu, o kai jų nėra, – transporto šviesoforų signalų.

Kada elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas turi važiavimo pirmenybę?

Kada elektrinės mikrojudumo priemonės (papspirtuko) vairuotojas turi važiavimo pirmenybę?

Kai elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas kerta išvažiavimus iš šalia kiemo esančių teritorijų, gyvenamosios zonos, kiemų ar stovėjimo aikštelių, jam nereikia nulipti nuo savo transporto priemonės ar jos vestis.

Tais atvejais eismo dalyviai, važiuojantys į šias teritorijas ar iš jų, privalo praleisti dviratininką ar elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotoją, mat šiam kelyje – pirmenybė.

Elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojams kelyje taikoma pirmumo teisė ir tuomet, kai šie kerta važiuojamąją dalį, į kurią kiti vairuotojai suka. Dažnai tokiais atvejais automobilių vairuotojai nesusimąsto, kad jie turėtų stabtelėti ir praleisti elektrinė mikrojudumo priemonės ar dviračių vairuotojus.

Ar atima teises girtam su paspirtuku ar galima vairuoti girtam

Ar galima vairuoti paspirtuką neblaiviam?

Jei asmuo yra neblaivus, t.y. jo kraujyje yra daugiau nei 0,4 promilės alkoholio – elektrinės mikrojudumo priemonės vairuoti negalima.

Teisės aktai tokiam vairuotojui numato baudą nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų ar net daugiau, jei apsvaigimas didesnis.

Jei vairuoji, saugiausias pasirinkimas – 0 promilių.

Kaip elgtis šalia pėsčiųjų važiuojant su elektrine mikrojudumo priemone?

Kaip elgtis šalia pėsčiųjų važiuojant su elektrine mikrojudumo priemone?

Elektrine mikrojudumo priemone pro pėsčiąjį prasilenkti galima tik jo judėjimo greičiu (3–7 km/val.), paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.

Važiuojant pėsčiųjų ir dviračių eismui skirtu taku, kelkraščiu arba šaligatviu pro pat pėsčiąjį draudžiama važiuoti didesniu kaip 7 km/h greičiu.

Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus.

Nuo kelių metų galima važiuoti elektriniu paspirtuku?

Elektrine mikrojudumo priemone leidžiama važiuoti dviračių takais, dviračių juostomis, kelkraščiu, važiuojamąja dalimi, gyvenamojoje zonoje ne jaunesniems kaip 16 metų asmenims, o ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims – tik išklausiusiems Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą.

Gyvenamojo namo kieme elektrine mikrojudumo priemone važiuojančių asmenų amžius neribojamas, tačiau jaunesnius kaip 10 metų asmenis privalo prižiūrėti suaugęs asmuo.

Ar reikia liemenės ir šalmo važiuojant elektrine mikrojudumo priemone?

Ar reikia liemenės ir šalmo važiuojant elektrine mikrojudumo priemone?

Važiuoti leidžiama tik tvarkingą stabdį ir garso signalą, baltos šviesos žibintą priekyje ir raudonos šviesos žibintą gale, taip pat iš abiejų šonų oranžinius šviesą atspindinčius elementus turinčia elektrine mikrojudumo priemone.

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba šios priemonės priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.

Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas, elektrinės mikrojudumo priemonės priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas, šios priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Jaunesni kaip 18 metų elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai, važiuodami keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą.

Vyresniems kaip 18 metų elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams, važiuojantiems keliu, rekomenduojama, o važiuojantiems važiuojamąją dalimi, privaloma būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą.

Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taip pat rekomenduojama naudoti kūno apsaugos priemones (pavyzdžiui, alkūnių, kelių apsaugas ir kt.).

Ar galima vežti keleivius elektrinė mikrojudumo priemone?

Ar galima vežti keleivius elektrinė mikrojudumo priemone?

Elektrine mikrojudumo priemone draudžiama vežti keleivius. Net jei įrengiama rankena, pavyzdžiui, vaikui laikytis, jų vežimas elektrine mikrojudumo priemone yra nelegalus.

Kokiu atstumu reikia apvažiuoti paspirtuką?

Kelių eismo taisyklėse sakoma, kad jei automobilio greitis iki 50 km/val. lenkiant, apvažiuojant dviratininką reikia palikti ne mažesnį kaip 1,0 m šoninį atstumą.

Nepamirškite, kad ši taisyklė galioja ir apvažiuojant elektrines mikrojudumo priemones.

Važiuojant elektrine mikrojudumo priemone galioja Kelių eismo taisyklės, kaip bet kokia kita transporto priemone

Elektrinė mikrojudumo priemonė yra ne žaislas, o transporto priemonė. Taigi jų vairuotojų teisės ir pareigos – tokios pačios, kaip kitų vairuotojų. Būkime atidūs kelyje ir saugokime save ir kitus.

Primename, kad visi eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti Kelių eismo taisykles ir jų laikytis.

Šioje atmintinėje trumpai pateikiama informacija, kurioje nurodytos skirtingos dviratės transporto priemonės. Trumpai aprašoma kur joms leidžiama važiuoti, ar reikia dėvėti šalmus, kokie dokumentai yra privalomi.

Atmintinė paspirtukų, dviračių ir elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.