Kelių eismo taisyklės elektrinių paspirtukų vairuotojams

Viena labiausiai populiarėjančių transporto priemonių, šiuo metu yra elektriniai paspirtukai. Tai viena patogiausių transporto priemonių, kuri nepapuola į jokius eismo kamščius. Net atšalus orams, šios transporto priemonės yra nepakeičiamos. Ką turėtų žinoti šių transporto priemonių vairuotojai?

Keliu-eismo-taisykles-elektrinu-paspirtuku-vairuotojams

Kas rašoma Saugaus eismo įstatyme?

Transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val., priskiriama motoriniam dviračiui.

Elektrinis paspirtukas yra priskiriamas motoriniam dviračiui, todėl tokio paspirtuko vairuotojas turi laikytis KET reikalavimų, kurie taikomi dviračio vairuotojams.

Ar reikalinga registracija, draudimas ir techninė apžiūra?

Parduotuvėse įsigytos, tiek nuomos punktuose nuomojamos transporto priemonės, kurios laikytinos mopedais, dalyvaudamos viešajame eisme, turi būti įregistruotos, apdraustos, turėti techninę apžiūrą, o šių transporto priemonių vairuotojai privalo turėti vairuotojo pažymėjimą su atitinkama vairavimo kategorija (AM arba bet kuria kita motorinių transporto priemonių vairavimo kategorija).

Jei gamintojo nustatytas paspirtuko greičio apribojimas nustatytas iki 25 km/val. ir galingumas neviršija 1 kw, registracijos, draudimo ir techninės apžiūros dokumentai nereikalingi. Kitu atveju reikėtų kreiptis dėl tokios transporto priemonės registravimo.

Kur-galima-vaziuoti-elektriniu-paspirtuku

Kur galima važiuoti?

Dviračiu, motoriniu dviračiu, ar šiai kategorijai priskirtinu elektriniu paspirtuku, elektriniais riedžiais galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu.

Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Kelių eismo taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Kada-paspirtuka-reikia-vestis-ir-kaip-kirsti-kelia

Kada paspirtuką reikia vestis ir kaip kirsti kelią?

Keliaujant per pėsčiųjų perėją, reikia vestis paspirtuką, kaip ir dviratį. Tik tokiu atveju pėsčiųjų perėjoje paspirtuko vairuotojas turi pirmenybę ir automobilių vairuotojai šį privalo praleisti.

Jei kelias kertamas specialiu žymėjimu išskirtu dviračių taku, paspirtukų vairuotojai privalo įsitikinti, kad jiems duodamas kelias, ir kirsti gatvę jie gali važiuodami.

Elektrinių paspirtukų vairuotojams draudžiama kirsti važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjomis.

Jei paspirtuko vairuotojui reikia kirsti važiuojamąją dalį ten, kur eismas nereguliuojamas, tą daryti galima tik praleidus visas ja važiuojančias transporto priemones.

Kada elektrinio paspirtuko vairuotojas turi važiavimo pirmenybę?

Kai elektrinio paspirtuko vairuotojas kerta išvažiavimus iš šalia kiemo esančių teritorijų, gyvenamosios zonos, kiemų ar stovėjimo aikštelių, jam nereikia nulipti nuo savo transporto priemonės ar jos vestis.

Tais atvejais eismo dalyviai, važiuojantys į šias teritorijas ar iš jų, privalo praleisti dviratininką ar elektrinio paspirtuko vairuotoją, mat šiam kelyje – pirmenybė.

Elektrinių paspirtukų vairuotojams kelyje taikoma pirmumo teisė ir tuomet, kai šie kerta važiuojamąją dalį, į kurią kiti vairuotojai suka. Dažnai tokiais atvejais automobilių vairuotojai nesusimąsto, kad jie turėtų stabtelėti ir praleisti paspirtukų ar dviračių vairuotojus.

Ar-galima-vairuoti-elektrini-paspirtuką-kai-asmuo-yra-neblaivus

Ar galima vairuoti elektrinį paspirtuką, kai asmuo yra neblaivus?

Jei asmuo yra neblaivus, t.y. jo kraujyje yra daugiau nei 0,4 promilės alkoholio – el. paspirtuko vairuoti negalima.

Teisės aktai tokiam vairuotojui numato baudą nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų ar net daugiau, jei apsvaigimas didesnis.

Jei vairuoji, saugiausias pasirinkimas – 0 promilių.

Kaip elgtis šalia pėsčiųjų?

Ne mažiau svarbu laikytis tinkamos eismo kultūros – pėstieji neturėtų vaikščioti tais takais, kuriais gali važiuoti tik dviračiai.

KET sako, kad pėstiesiems draudžiama judėti dviračių takais, išskyrus atvejus, kai reikia pereiti į kitą jų pusę arba kai kelyje nėra šaligatvio ar pėsčiųjų tako. Tačiau tokiais atvejais reikia užtikrinti, kad nebus trukdoma dviratininkų eismui.

Žinome, kad dviračių vairuotojai, važiuodami bendru taku arba šaligatviu, privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat pėsčiąjį dviratininkas turi važiuoti pėsčiojo judėjimo greičiu (3–7 km per valandą), paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.

Tokia pati taisyklė galioja ir elektrinių paspirtukų vairuotojams. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus. Pro pėsčiąjį važiuojant reikia pristabdyti ir važiuoti 3–7 km/val. greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui, ir palikti saugų tarpą iš šono.

Nuo kokio amžiaus galima važinėti dviračiu ir elektriniu paspirtuku?

Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW) leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o turintiems specialų pažymėjimą asmenims nuo 12 metų.

Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų vaikams.

Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius yra neribojamas, tačiau suaugusieji turi užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje, patiems rodyti tinkamą pavyzdį.

paspirtukininko-salmas

Ar reikia liemenės ir šalmo važiuojant elektriniu paspirtuku?

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba paspirtuko priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.

Važiuojant elektriniu paspirtuku nepilnamečiams (iki 18 metų) yra privalomas saugos šalmas. Visiems kitiems šalmas – rekomenduojamas.

Dažnai iškyla klausimas, kokį šalmą turėtų dėvėti elektrinio paspirtuko vairuotojas? Ar yra specialus šalmas važiuojant su el. paspirtuku.

Atsakymas būtų paprastas: specialaus šalmo elektrinio paspirtuko vairuotojui nėra. Galite dėvėti tiek dviratininko šalmą, tiek šalmą skirtą važiuoti motoroleriu ar motociklu, arba net tokį, kuris skirtas bekelei. Svarbiausia, kad jūs su juo jaustumėtės patogiai ir kad jis apsaugotų jus nuo bet kokio sužalojimo.

Ar-galima-vezti-keleivius-elektriniu-paspirtuku

Ar galima vežti keleivius elektriniu paspirtuku?

Elektriniu paspirtuku draudžiama vežti keleivius. Net jei įrengiama rankena, pavyzdžiui, vaikui laikytis, jų vežimas paspirtukais yra nelegalus.

Ką turi prisiminti automobilio vairuotojai?

Kelių eismo taisyklėse sakoma, kad jei automobilio greitis iki 50 km/val. lenkiant, apvažiuojant dviratininką reikia palikti ne mažesnį kaip 1,0 m šoninį atstumą.

Nepamirškite, kad ši taisyklė galioja ir apvažiuojant elektrinį paspirtuką.

Atmintinė dviračių, paspirtukų, mopedų vairuotojams

Šioje atmintinėje trumpai pateikiama informacija, kurioje nurodytos skirtingos dviratės transporto priemonės. Trumpai aprašoma kur joms leidžiama važiuoti, ar reikia dėvėti šalmus, kokie dokumentai yra privalomi.

Atmintinė dviračių, paspirktukų, mopedų vairuotojams

Primename, kad visi eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti Kelių eismo taisykles ir jų laikytis.

Daugiau pamokoje

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.