Naujos sudėties pirmos pagalbos vaistinėlė nuo 2023-07-01

Nuo 2023 m. liepos 1 d. visoms registruotoms kelių bei geležinkelių transporto priemonėms yra privaloma turėti naujos komplektacijos vaistinėles. Kokia jų sudėtis? Kokios baudos bus skiriamos jų neturint? Kaip naudoti turniketus?

Atnaujinta pirmos pagalbos vaistinėlė

Nuo 2023 m. liepos 1 dienos vairuotojai turės automobilyje su savimi turėti įsigiję naujos sudėties pirmosios pagalbos vaistinėles. 

Naujajai tvarkai vairuotojai pasiruošti turėjo laiko nuo 2020-ųjų gruodžio, žmonėms suskubus jas įsigyti ir sutrikus naujųjų vaistinėlių tiekimui, sveikatos apsaugos ministerija iki 2022 m. balandžio 1 d. buvo pratęsusi naujų pirmosios pagalbos rinkinių komplektacijų vairuotojams įsigaliojimo terminą.

Naujų pirmosios pagalbos rinkinių komplektacijų vairuotojams įsigaliojimo terminas vėl buvo pratęsiamas iki 2023 m. sausio 1 d., bet dėl karo Ukrainoje sutrikus gamybos ir logistikos procesams Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusprendė atidėti terminą, iki kurio vairuotojai turėtų atnaujinti vaistinėles savo automobiliuose. Naujasis terminas iki 2023 m. liepos 1 d.

Nuo 2023 m. liepos 1 d. vairuotojams neturint vaistinėlės, kurios sudėtis yra atnaujinta, gali grėsti bauda nuo 10 eurų iki 12 eurų (remiantis ANK 417 straipsnio 7 dalimi). 

Atliekant automobilio techninę apžiūrą, taip pat svarbu turėti naujosios sudėties pirmosios pagalbos rinkinį. Jei vaistinėlė automobiliui nėra tinkamai sukomplektuota ar joje nėra visų reikiamų komponentų, fiksuojamas „nedidelis trūkumas“. Tai nesukelia didelių trukdžių gauti teigiamą patikros išvadą (jei nėra kitų techninių trūkumų) ir vairuotojai teisėtai gali dalyvauti kaip eismo dalyviai. Tačiau transporto priemonės savininkas ar valdytojas yra įpareigojamas savarankiškai nedelsiant šį trūkumą pašalinti – pakartotinai atvykti į TA stotį nereikia.

Poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį kilo atsižvelgiant į tai, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai.

Atnaujintos sudėties pirmosios pagalbos rinkinyje, skirtame automobiliams ir geležinkelių transportui, šiek tiek sumažėja pleistrų bei tvarsčių rūšių, atsiranda spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė gaivinimui (dirbtinio kvėpavimo atlikimui).

Nuo kada naujos sudėties pirmos pagalbos vaistinėlė?

2021-08-12 buvo priimtas įsakymo pakeitimas, kuris nurodo, kad vairuotojai, turintys pirmosios pagalbos rinkinius, atnaujintus po 2019 m. sausio 1 d., turi tik pasipildyti savo vaistinėlių rinkinį 2 turniketais, skirtais stipriam (masyviam) kraujavimui (rankose, kojose) stabdyti. Jei vaistinėlės rinkinys pirktas anksčiau minėtosios datos, vairuotojas privalo įsigyti naują rinkinį.

Turintiems seno modelio vaistinėlę ir įsigijus 2 turniketus, šias vaistinėles galima naudoti iki 2024 m. sausio 1 d.

Taip pat norime pabrėžti, kad pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti ir vienkartinis šalčio maišelis yra rekomenduojamos, tačiau neprivalomos iki 2024.01.01.

Kokia pirmosios pagalbos rinkinių sudėtis?

Naujai priimtu nutarimu vaistinėlę turės sudaryti visos joje anksčiau buvusios priemonės (kairė skiltis) bei naujos, sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintos priemonės (dešinė skiltis):

Naujos komplektacijos vaistinėlių sudėtis

Ką reikia žinoti kiekvienam?

Pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE, kuris patvirtina, kad šios medicinos priemonės gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų, atliko visas būtinas atitikties vertinimo procedūras ir užtikrina, kad jo pagaminta medicinos priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos.

Asmenys, prieš pirkdami medicinos priemones iš ne Europos Sąjungos gamintojų turi pasidomėti ar medicinos priemonė tinkamai paženklinta, ar gamintojas yra registruotas Europos Sąjungoje, ar turi reikiamus sertifikatus, ar tie sertifikatai galioja. Neatitinkančios reikalavimų medicinos priemonės turėtų būti neįleidžiamos į Lietuvos rinką, todėl šias prekes importuojantys asmenys gali patirti nemažų finansinių nuostolių. Dar blogiau, jei tokios medicinos priemonės patenka į rinką bei potencialiai kelia pavojų pacientams bei naudotojams.

Turniketo naudojimo instrukcija

Kaip naudotis turniketais?

Daugumai kyla klausimas, kaip reiktų naudoti turniketus. Prie kiekvieno turniketo yra pridėta instrukcija, tad patartina įsigijus turniketą ją atidžiai perskaityti ir išanalizuoti, kad atsitikus nelaimei ir prireikus panaudoti turniketą žinotumėte, kaip elgtis su juo.

Turniketas – tai pramoniniu būdu pagamintas arteriniam kraujavimui galūnėse stabdyti skirtas prietaisas, maunamas ant rankos ar kojos ir veržiamas tol, kol nustoja kraujuoti iš galūnės žaizdos. Jis naudojamas kaip pagrindinė gelbėjimo priemonė smarkiai kraujuojant iš žaizdos, kai išorinio kraujavimo nepavyksta sustabdyti spaudžiamuoju tvarsčiu (standartiniais būdais). Turniketą galima naudoti ir tada, kai taikyti standartinių būdų neįmanoma, pvz., kai yra itin daug sužeistųjų. Turniketo konstrukcija leidžia valdyti jį viena ranka, sužeistasis gali jį užsidėti pats, be kitų pagalbos per 10-30 sekundžių. Ši priemonė dažnai išgelbsti gyvybes iki atvykstant profesionaliai medicinos pagalbai.

 • Turniketas dedamas 5 cm aukščiau žaizdos (tarp žaizdos ir širdies).
 • Jeigu kraujavimo vieta nėra aiški ar nėra laiko apžiūrėti sužeidimo dėl nesaugios aplinkos, turniketas dedamas ant galūnės kuo aukščiau, nenuimant drabužių.
 • Dedant ant rūbų, būtina patikrinti, ar tarp turniketo ir galūnės nėra nereikalingų daiktų, tokių kaip raktai, telefonai, žiebtuvėliai ar kiti daiktai, kurie gali trukdyti tinkamai užveržti turniketu galūnės kraujotaką.
 • Uždėjus turniketą, suktuką užveržti iki galo arba taip, kad sustotų kraujavimas ir nebūtų jaučiamas periferinis pulsas. Veržimo suktuką užtvirtinti tam skirtoje vietoje.
 • Nepakankamai užveržus turniketo ir nesustabdžius arterinės kraujotakos, kraujavimas gali suintensyvėti.
 • Nepavykus sustabdyti kraujavimo vienu turniketu, uždėti antrąjį turniketą aukščiau pirmojo (tarp žaizdos ir širdies).
 • Uždėjus turniketą, būtina pažymėti uždėjimo laiką, tam skirtoje vietoje ant turniketo arba ant sužeistojo kūno užrašant raidę T ir uždėjimo laiką.
 • Turniketas nenuimamas, kol nebus suteikta specializuota medicininė pagalba.
 • Dėmesio! Turniketo atleidimas ar nuėmimas be specializuotų medikų priežiūros, pavojingas sužeistojo gyvybei!
 • Komercinių turniketų konstrukcija gali skirtis, todėl rekomenduojama atidžiai persiskaityti konkretaus turniketo naudojimosi instrukciją. Visi turniketai turi būti pažymėti CE ir ISO ženklu.
 • SVARBU! Jei būtina, kvieskite GMP. Kol atvyks medikai, stebėkite gyvybinius požymius – sąmonę (ar kalbinamas žmogus atsako), kvėpavimą ir kraujotaką. Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą. Jei jis nekvėpuoja, pradėkite gaivinti (atlikite 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus).

Paprasta instrukcija, kuri padės prisiminti turniketo naudojimo eigą:

Turniketo naudojimo instrukcija

Atmintinę kaip naudotis turniketais galite rasti ČIA.

Atmintinę, kaip suteikti pirmąją pagalbą galite rasti ČIA.

Medicininę vairuotojų sveikatos pažymą ir pirmos pagalbos pažymėjimą galite gauti čia.

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.