Važiuojamoji kelio dalis
Ar žinote atsakymą į šį KET klausimą? Kiek važiuojamųjų dalių turi pavaizduotas kelias?
Teisingas atsakymas: tris.
Šis KET klausimas ketbilietai.lt svetainėje susilaukia daug komentarų ir sukelia daug nesusipratimų. Apžvelkime kokios yra kelio dalys ir kaip atskirti važiuojamąją kelio dalį.
Kelionė automobiliu ar autobusu mums suteikia ypatingą pojūtį, tačiau ar žinojote, kad kiekviena kelio dalis atlieka savo vaidmenį ir turi svarbą?
Žvelgiant į kelią iš arti, galime pastebėti skirtingas kelio dalis, kurios visos atlieka svarbų vaidmenį eismo saugumo ir sklandaus judėjimo užtikrinime. Štai kelio dalys, kurias verta pažinti:
- Automobilių kelias – visas viešajam eismui naudojamo kelio ar gatvės plotas.
- Kelias – eismui skirta ir naudojama žemės arba statinio paviršiaus juosta per visą jos plotį, įskaitant važiuojamąją kelio dalį, sankryžas, šaligatvius, kelkraščius, pėsčiųjų ir dviračių takus, skiriamąsias kelio juostas. Į šią sąvoką taip pat įeina gatvės, viadukai, tiltai ir kiti kelio statiniai.
- Važiuojamoji kelio dalis – kelio dalis važiuoti transporto priemonėms. Jos paviršius yra specialiai paruoštas, kad transporto priemonės galėtų sklandžiai judėti. Kelias gali turėti keletą važiuojamųjų dalių, atskirtų viena nuo kitos skiriamosiomis juostomis arba esančių skirtingame lygyje.
- Kelkraštis – šalia važiuojamosios dalies (nuo jos krašto iki kelio sankasos briaunos) esantis kelio elementas, dengtas tokia pat kaip važiuojamoji dalis ar kitokia danga arba (ir) atskirtas nuo važiuojamosios dalies jos kraštą žyminčia horizontaliojo ženklinimo linija, tačiau nelaikomas nei šaligatviu, nei pėsčiųjų taku, nei dviračių taku ar dviračių juosta, nei pėsčiųjų ir dviračių taku.
- Šaligatvis – kelio dalis pėstiesiems prie važiuojamosios kelio dalies, atskirta arba neatskirta nuo jos (pavyzdžiui, veja). Šaligatvis gali būti naudojamas dviračių eismui KET nustatytais atvejais. Tai vieta, kurioje pėstieji gali saugiai vaikščioti.
- Skiriamoji kelio juosta – gretimas važiuojamąsias dalis skiriantis konstrukcinis kelio elementas (apželdintas veja, želdiniais arba su kelio danga), kur transporto priemonėms draudžiama važiuoti, sustoti ir stovėti.
- Eismo juosta – kelių horizontaliojo ženklinimo linijomis ir (arba) kelio ženklais pažymėta arba nepažymėta išilginė važiuojamosios kelio dalies juosta, kurios pločio pakanka automobiliams važiuoti viena eile.
- Dviračių juosta – dviračių eismui skirta važiuojamosios kelio dalies juosta, atskirta horizontaliojo ženklinimo linija ir pažymėta dviračio simboliu.
- Dviračių takas – dviračių eismui skirtas kelias arba kelio dalis, pažymėti tam skirtais kelio ženklais. Dviračių takas privalo būti atskirtas nuo kelio ar jo dalių kelio inžinerinėmis priemonėmis, kad užtikrintų saugią erdvę dviračių mėgėjams.
- Pėsčiųjų perėja – perėjimo per važiuojamąją kelio dalį vieta, pažymėta kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“ ir ženklinimo linijomis arba tik kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“. Pėsčiųjų perėjos ribas žymi ženklinimo linijos, o jeigu jų nėra, – įsivaizduojamos tiesės, einančios nuo kelio ženklų statmenai per kelią.
- Pėsčiųjų takas – kelio dalis arba takas pėstiesiems, pažymėtas tam skirtais kelio ženklais.
Pažinti šias kelio dalis yra svarbu norint suprasti, kaip organizuojamas eismas ir koks vaidmuo tenka kiekvienai iš jų. Kiekviena kelio dalis turi savo paskirtį, taisykles ir saugumo aspektus, kurie prisideda prie bendro eismo efektyvumo ir saugumo.
Kiek važiuojamųjų dalių turi kelias?
Važiuojamoji kelio dalis yra kelio dalis transporto priemonėms važiuoti. Kelias gali turėti keletą važiuojamųjų dalių, atskirtų viena nuo kitos skiriamosiomis juostomis arba esančių skirtingame lygyje.
Jei pažinosite visas kelio dalis, tikrai bus nesunku suprasti kiek važiuojamųjų dalių turi kelias.
Pavyzdžiui:
- Šis kelias turi 4 važiuojamąsias kelio dalis (A raide yra pažymėtas kelias, B raide – važiuojamoji kelio dalis, C raide – eismo juosta):
- Šis kelias turi 3 važiuojamąsias kelio dalis (A raide yra pažymėtas kelias, B raide – važiuojamoji kelio dalis, C raide – eismo juosta):
- Šis kelias taip pat turi 4 važiuojamąsias kelio dalis (A raide yra pažymėtas kelias, B raide – važiuojamoji kelio dalis, C raide – eismo juosta):
Visa tai žinodami, žvilgsnį į kelio dalis dabar turėsime dar platesnį ir supratingesnį, žinodami, kokias svarbias funkcijas jos atlieka. Visi kartu, mokydamiesi geriau suprasti kelių struktūrą, prisidėsime prie saugesnio ir sklandesnio eismo mūsų keliuose!
Saugaus eismo keliais įstatymas
Naujausi Kelių eismo taisyklių bilietai ir testai LT, RU, EN kalbomis.