Antialkoholiniai variklio užraktai ir vairuotojo pažymėjimas su kodu „69“

Jeigu praradote vairuotojo pažymėjimą dėl vairavimo neblaiviam stovyje, anksčiau susigrąžinti teisę vairuoti galite jeigu sutiksite vairuoti tik tokias transporto priemones, kuriose būtų įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai. Kad galėtumėte tai daryti, jūsų vairuotojo pažymėjime atsiras kodas „69“.

Antialkoholiniai variklio užraktai ir vairuotojo pažymėjimas su kodu „69“

Vairuotojo pažymėjime įrašytas kodas „69“, leidžia neblaiviems vairuotojams (lengvo girtumo (0.4 – 1.5 promilės)) susigrąžinti prarastą vairuotojo pažymėjimą anksčiau laiko ir sumažinti numatytą draudimo vairuoti terminą, jei jie sutiks vairuoti transporto priemones, kuriose įrengtas antialkoholinis variklio užraktas, paprastai vadinamas alkobloku.

Kas tas antialkoholinis variklio užraktas?

Kas tas antialkoholinis variklio užraktas?

Antialkoholinis variklio užraktas (Alkoblokas), tai specialius įtaisas, montuojamas prasižengusių vairuotojų automobiliuose. Taip pat gali būti montuojamas darbui skirtuose automobiliuose (krovininiuose, keleiviniuose, mokykliniuose).

Antialkoholiniai variklio užraktai neleidžia užvesti transporto priemonės variklio, jeigu transporto priemonės vairuotojo iškvėpto oro ėminyje aptinkama alkoholio. Alkobloko alkotesteris nerodo promilių skaičiaus, o tik žalią TAIP arba raudoną NE lemputę.

Tai daugiau nei 1200 Eur. kainuojantis aparatas, fiksuojantis daugybę parametrų ir šiuos parodymus saugantis arba net ir perduodantis nuotoliniu būdu.

Kaip veikia alkoblokas?

Įsigyti ir įsimontuoti bet kokį alkobloką nepavyks. Alkoblokai turi atitikti LST EN 50436-1 Lietuvos standartą ir turi būti sukonfigūruoti taip, kad atitiktų vairuotojų pažeidėjų programos reikalavimus.

Alkoblokas turi veikti taip, kad prieš užvedant transporto priemonės variklį vairuotojo būtų prašoma pateikti iškvėpiamo oro ėminį (pūtimo testą). Taip pat ėminio turi būti prašoma atsitiktiniais intervalais variklio veikimo metu ne rečiau kaip kartą per valandą, o vairuotojas privalo pateikti ėminį per 10 minučių nuo prašymo gavimo.

Kaip veikia alkoblokas?

Kelios įdomybės apie alkobloką

Alkoblokas tikrai neapsunkina vairavimo, jei automobilyje įrengta start/stop sistema.

Alkoblokas neprašys į jį pūsti jei trumpam išjungėte variklį spūstyje ar neapdairiai užgesote.

Modernių alkoblokų alkostesterį automobilyje identifikuoti nėra lengva. Jo pūtimo anga specialiai nusukta nuo vairuotojo. Todėl alkotesteris iš pirmo žvilgsnio primena telefoną ar tiesiog valdymo blokelį.

Gamintojai sugalvoja ir daugiau gudrybių, kurios leidžia vairuotojams išsaugoti orumą. Gaminami netgi specialūs kavos puodeliai, uždengiantys alkotesterį.

Ką reiškia vairuotojo pažymėjime kodas „69“?

„69“ apribojimo kodas vairuotojo pažymėjime išduoda, jog vairuotojas gali vairuoti tik tas transporto priemones, kuriose yra įmontuotas antialkoholinis variklio užraktas, atitinkantis Lietuvos standartą LST EN 50436-1.

Taip suteikiama galimybė prasižengusiems vairuotojams greičiau atgauti teisę vairuoti, kad neprarastų vairavimo įgūdžių ir galėtų dirbti darbą, susijusį su vairavimu.

Pasibaigus nustatytam draudimo vairuoti terminui, vairuotojas gali susigrąžinti įprastą vairuotojo pažymėjimą (be apribojimo kodo „69“).

Kaip vyksta patikrinimas kelyje turint vairuotojo pažymėjimą su kodu „69“?

Kaip vyksta patikrinimas kelyje turint vairuotojo pažymėjimą su kodu „69“?

Sustabdę transporto priemones ir pastebėję „69“ kodą vairuotojo pažymėjime, pareigūnai patikrina, ar transporto priemonėje įrengtas antialkoholinis variklio užraktas, ar asmuo, kuriam paskirta administracinio poveikio priemonė, turi antialkoholinio variklio užrakto ir šio prietaiso prijungimo prie transporto priemonės variklio užvedimo sistemos sertifikatus.

Be to, pareigūno reikalavimu asmuo, kuriam paskirta ši administracinio poveikio priemonė, privalo pamėginti užvesti transporto priemonės variklį nenaudodamas antialkoholinio variklio užrakto ir užvesti transporto priemonės variklį davęs ėminį.

Kas priima sprendimus, dėl teisės vairuoti atėmimo termino sutrumpinimo?

Draudimą vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, kartu su administracine nuobauda gali skirti tik teismas, pareigūnas ar kita susijusi institucija. Būtent šios institucijos priima ir sprendimą dėl teisės vairuoti atėmimo termino sutrumpinimo.

Informaciją apie priimtą tokį sprendimą „Regitra“ gauna automatiškai iš Administracinių nusižengimų registro.

Ką reikia padaryti norint gauti vairuotojo pažymėjimą su kodu „69“?

Dar prieš kreipiantis į VĮ „Regitrą“ vairuotojas, kaip ir visi teisę vairuoti praradę asmenys, turi būti įgyvendinęs visus teisės vairuoti susigrąžinimo reikalavimus. Kokie jie, priklauso nuo pažeidimo tipo ir teisės vairuoti atėmimo termino.

Jei asmuo teisę vairuoti prarado trumpiau nei metams arba atitinkamos institucijos ją sutrumpino būtent iki šio termino, tuomet reikia baigti papildomus mokymus vairavimo mokykloje. Laikyti vairavimo egzaminų VĮ „Regitroje“ nereikia.

Mokyklų, kurios rengia papildomus vairuotojų mokymus sąrašą galite rasti čia.

O asmeniui, kuriam buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis (0.4 – 1.5 promilės), gali būti skiriamas nuo 12 iki 18 mėn. teisės vairuoti atėmimas be alkobloko, o asmens sutikimu nusprendus skirti tokią priemonę, įvertinus visas aplinkybes, skiriamas teisės vairuoti atėmimas nuo 6 iki 12 mėn. ir teisė važinėti su transporto priemone, kurioje įmontuotas alkoblokas nuo 12 iki 18 mėn. (šis terminas pradedamas skaičiuoti pasibaigus paskirtam teisės atėmimo terminui). Jei parenkant poveikio priemonių trukmę teisės vairuoti atėmimo terminas skiriamas trumpesnis nei 12 mėn., egzaminų perlaikyti nereikia.

Vairavusiems neblaiviems vairuotojams papildomai reikia pasirūpinti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimu, išduotu pagal privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai mokymo programą (4 ak. val. trukmės), taip pat vairuotojo sveikatos patikrinimo medicinine pažyma, kuri turi būti išduota vėliau nei buvo padarytas Kelių eismo taisyklių pažeidimas.

Tuo atveju, jei vairuotojams dėl KET pažeidimų atimta teisė vairuoti metams ar ilgiau, reikės įgyvendinti ne tik visus aukščiau įvardytus reikalavimus, bet ir išlaikyti teorijos bei praktikos egzaminus VĮ „Regitroje“.

Informaciją apie pabaigtus papildomus mokymus vairavimo mokykloje ir išduotą medicininę pažymą VĮ „Regitra“ gauna automatiškai elektroniniu būdu.

Klientui kreipiantis į VĮ „Regitra“ dėl pažymėjimo išdavimo su savimi pakanka turėti tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.

Praradau teisę vairuoti už girtumą, daugiau nei 1,5 promilės.

Kliento klausimas: Praradau teisę vairuoti už girtumą, daugiau nei 1,5 promilės. Gavau 1 metus 6 mėnesius atėmimą vairuotojo pažymėjimo. Klausimas būtų: jai susigrąžinčiau jį po pusės bausmės laiko tai yra po 9 mėnesių ar man reikėtų perlaikyti teorinį ir praktinį egzaminą Regitroje?

Procesas susitrumpinti teisių atėmimo laiką nėra pats lengviausias ir pigiausias, nes reikia pateikti prašymą pažeidimą nagrinėjančiam pareigūnui, išklausyti privalomuosius kursus apie alkoholio ir narkotikų žalą, pateikti sveikatos pažymą, įsimontuoti alkobloką.

Bet vienas reikšmingas niuansas, kad susitrumpinus vairavimo atėmimo terminą (iki 12 mėn.), nereikia perlaikyti teorijos ir vairavimo egzaminų.

Kaip atgauti atimtą vairuotojo pažymėjimą

Papildomi vairuotojų kursai pradedantiems vairuotojams ir praradusiems teisę vairuoti

Pasiruošti teorijos egzaminui nuotoliniu būdu jums padės:

Post Navigation

34 Comments

  1. Anonimas

    Ipuciau 0.46 sustabde teise vairuoti 6men. Ir 12men su autobloku jau galiu vairuoti. Skambinau i regitra pasake jokiu kursu praeiti nereikia tik atvykti i regitra kad padarytu galiojancias teises. Regitra pasake kad jie neatsako uz antibloka 69koda. Tai kaip is tikruju elgtis? Reikia kirsus ir med. pazimos ar ne?

    1. Agnė

      Jūsų situacija nėra aiški pagal jūsų aprašymą. Jei praradote teises 12 ar daugiau mėnesių, tada turėsite perlaikyti vairuotojo teises (daugiau informacijos čia: https://www.teises.lt/praradus-teises/kada-reikia-perlaikyti-teises). Jei perlaikyti jų nenorite, tai vairuotojo pažymėjime yra įrašomas kodas „69“, leidžia neblaiviems vairuotojams (lengvo girtumo (0.4 – 1.5 promilės)) susigrąžinti prarastą vairuotojo pažymėjimą anksčiau laiko ir sumažinti numatytą draudimo vairuoti terminą, jei jie sutiks vairuoti transporto priemones, kuriose įrengtas antialkoholinis variklio užraktas, paprastai vadinamas alkobloku. Dėl alkobloko įdėjimo į transporto priemonę, turite kreiptis į alkoblokus dedančias įmones.
      Jei asmuo teisę vairuoti prarado trumpiau nei metams arba atitinkamos institucijos ją sutrumpino būtent iki šio termino, tuomet reikia baigti papildomus mokymus vairavimo mokykloje. Laikyti vairavimo egzaminų VĮ „Regitroje“ nereikia.

  2. Anonimas

    Sveiki,jaigu gauni 69 koda regitroje ir tesiog ne isimontoji alkobloka i savo automobili,ar praejus terminui grazina teises be perlaykimo ?

    1. Agnė

      „69“ apribojimo kodas teisėse išduoda, jog vairuotojas gali vairuoti tik tas transporto priemones, kuriose yra įmontuotas antialkoholinis variklio užraktas, atitinkantis Lietuvos standartą LST EN 50436-1. Lietuvos kelių policijai sustabdžius transporto priemonę ir pastebėjus „69“ kodą vairuotojo pažymėjime, pareigūnai patikrins ar transporto priemonėje yra įrengtas alkoblokas.

      Prieš kreipiantis į „Regitrą“ vairuotojas, praradęs teisę vairuoti, turi būti įgyvendinęs visus teisės vairuoti susigrąžinimo reikalavimus – vairavimo mokykloje išklausyti 4 ak. val. trukmės privalomuosius mokymus apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai.

      Gavus “69 kodą” Regitroje (tai reiškia, kad turite įrengti antialkoholinį užraktą – alkobloką – savo transporto priemonėje), tačiau nusprendėte neįsirengti alkobloko, terminas, per kurį turite jį naudoti, vis tiek galioja.

      Pasibaigus teisės vairuoti atėmimo terminui ir jei Jūs nesate naudoję alkobloko pagal reikalavimus, teises galite atgauti, tačiau reikės iš naujo laikyti teorijos ir vairavimo egzaminus „Regitroje“. Alkoblokas yra sąlyga, leidžianti susigrąžinti teises be egzaminų, todėl, jei šio reikalavimo nesilaikoma, teisių atgavimas be papildomų egzaminų negalimas.

      Jeigu nesate tikras dėl savo situacijos, rekomenduočiau pasikonsultuoti su „Regitra“ arba teisininkais, kad gautumėte tikslią informaciją, atitinkančią Jūsų atvejį.

  3. Anonimas

    Laba diena. Praradau teises dėl girtumo antrą kartą. Pirma kartą 2021 metais. Administracinis nusižengimas: 6mėn. Neturėjau teisės vairuoti, 12 mėn. Važinėjau su autobloku toks buvo sprendimas. Dabar 2024metais administracinis nusižengimas: 14 mėn. Atimta teisę vairuoti. Ar galiu po 7mėn. Po pusės termino prašytis galimybės vėl važinėtivsuvautobloku ir ne laikyti teorijos ir vairavimo egzamino Regitroje. Ar yra galimybė pakartotinai nusižengus palengvinti bausmę. Ar po antro nusižengimo galėsiu įstatyti autobloką?

    1. Agnė

      Susimažinti teisių atėmimo laikotarpį galite tik tuo atveju, jei buvo nustatytas lengvas girtumas – nuo 0,4 iki 1,5 promilės. Vos tik gavę administracinio nusižengimo protokolą, turėtumėte nedelsiant pateikti prašymą dėl teisių atėmimo laikotarpio sutrumpinimo bylą nagrinėjančiam pareigūnui, administracinio poveikio priemonę gali skirti ir teismas. Tik jie gali nuspręsti ar jums suteiks antrą kartą galimybę važinėti su alkobloku, ar ne, kadangi kiekviena situacija yra nagrinėjama skirtingai.

  4. Rokas

    Laba diena,

    Vairavo neblaivus asmuo (nustatyta 1,9 prm/alk), iškelta baudžiamoji byla.
    Teismo nuosprendžiu atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
    Skirta baudžiamojo poveikio priemonė – specialiosios teisės, t.y. vairavimo teisių, atėmimas 1 metas 6 mėnesiams.
    Klausimai:
    Ar toks asmuo gali kreiptis dėl vairavimo teisių grąžinimo (buvo patrauktas baudžiamojon, o ne administracinėn atsakomybėn, bet nuo jos atleistas)?
    Į kokią instituciją jis turėtų kreiptis dėl vairavimo teisių grąžinimo anksčiau termino?
    Po kokio termino nuo nuobaudos (baudžiamojo poveikio priemonės) skyrimo jis gali kreiptis dėl vairavimo teisių grąžinimo?
    Jei asmens automobilyje būtų sumontuotas antialkoholonis variklio užraktas, ar vairavimo teisės jam būtų grąžintis anksčiau?

    Iš anksto dėkoju už atsakymus

    1. Agnė

      Praėjus ne mažiau, kaip pusei paskirtojo teisių atėmimo laiko. Vairuotojas gali pateikti prašymą nuobaudą paskyrusiam pareigūnui atsiimti atimtą vairuotojo pažymėjimą ankščiau laiko su šiomis sąlygomis:
      Teisės vairuoti atėmimo laikotarpiu asmuo neturi būti padaręs nė vieno teisės pažeidimo.
      Prašyme turi būti nurodyta, kodėl asmeniui reikalingas vairuotojo pažymėjimas. Pavyzdžiui, jis gali būti būtinas su darbu susijusioms funkcijoms atlikti.
      Atvykęs pareiškėjas su savimi turi turėti visus reikalingus dokumentus. Pareigūnas, patikrinęs prašyme išdėstytas aplinkybes ir pridedamus dokumentus, priima sprendimą ar gražinti vairuotojo pažymėjimą.
      Jeigu praradote vairuotojo pažymėjimą dėl vairavimo neblaiviam, ankščiau susigrąžinti teisę vairuoti galite sutikus vairuoti tik transporto priemones, kuriose įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai.
      Daugiau informacijos čia: https://www.teises.lt/praradus-teises/kaip-atgauti-prarasta-vairuotojo-pazymejima

    1. Agnė

      Šiuo klausimu teiravomės net kelių alkoblokus dedančių įmonių atstovų. UAB “Alkotesteris” atsakymas: Alkoblokai montuojami į įvairias transporto priemones – lengvuosius automobilius, vilkikus, autobusus, troleibusus, motociklus, taip pat ir į kelių statybos techniką, kranus, logistikos įmonės naudojamus keltuvus ir pan. Dėl alkobloko įrengimo motoroleryje – klausimą reikėtų nagrinėti individualiai, motoroleriai būna įvairūs, dėl to reikia pateikti motorolerio registracijos liudijimą, tik turėdami techninę informaciją, galėtume atsakyti apie galimybę įrengti alkobloką. UAB “Altas” atsakymas: Į motociklus mūsų įmonė montavo alkobloką-sprendimai tam yra. Į motorolerius montuoti neteko. Bet manau sprendimą rastumėme.

  5. Anonimas

    Kaip ir kur reikia pateikti prasyma bila nagrinejanciam pareigunui del vairuotojo pazymejimo grazinimo laiko sutrumpinimo?Ar pirma reikia sulaukti teismo sprendimo?

    1. Anonimas

      Laba diena. Norėčiau paklausti ar galioja visuomenės sveikatos centro pažyma apie alkoholio ir narkotikų žalą regitroje

      1. Agnė

        Alkoholio ir narkotikų žalos mokymų pažyma yra tinkama jei mokymai buvo vykdomi pagal patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. V-69 (Žin., 2008, Nr. 14-490) mokymo programą.

    2. Anonimas

      Sveiki,teisės atimtos už 1,78% 20mėnesiu su auto konfisk.ar yra galimybė jas atgauti po pusės laiko?ačiū

  6. Anonimas

    Sveiki ar reikia naujai pereit medicinine jei ji dar galioja statant alkobloka (po pusės metų praradimo)

    1. Agnė

      Po teisės vairuoti praradimo, sveikatos patikrinimo medicininę pažymą visada reikia pereiti iš naujo.

  7. Anonimas

    Praradau 4 metams už eismo įvykį išgėrus. Ar realu po 2 metų su alho bloku bandyti atgauti ? Ir ar turi visos baudos būti sumokėtos ?

    1. Agnė

      Baudos turi būti sumokėtos, taip pat turi būti naujai gauta medicininė vairuotojų sveikatos pažyma, išklausyti papildomi vairuotojų mokymai, baigti alkoholio ir narkotikų žalos mokymai, ir kt. Tada galite bandyti sutrumpinti vairuotojo pažymėjimo terminą įsirengiant antialkoholinį variklio užraktą. Daugiau informacijos, kaip susigrąžinti vairuotojo pažymėjimą, galite rasti čia: https://www.teises.lt/praradus-teises

  8. Anonimas

    Laba diena, noreciau paklausti ar yra universaliu alkobloku, jei tenka per diena vairuoti net keleta automobilių. Kad galetum pajungti prie bet kokio, kada panorėjęs.

    1. Agnė

      Alkoblokas yra įmontuojamas į transporto priemonę, dėl to vairuotojas gali vairuoti tik tas transporto priemones, kuriose yra įmontuotas antialkoholinis variklio užraktas. Jei vairuojate kelias transporto priemones, tada turėtumėte į jas visas įsimontuoti atskirus alkoblokus. Daugiau informacijos apie prietaisus galite sužinoti įmonėse, kuriose yra montuojami alkoblokai.

    1. Agnė

      Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 693 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r ė patvirtinti „Draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, vykdymo tvarkos aprašą“. Jame aptartas draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, vykdymo tvarkos aprašas ir jame nustato leidimo vairuoti transporto priemones, kuriose įrengti antialkoholiniai variklio užraktai, suteikimo tvarką, draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, vykdymo priežiūros tvarką ir antialkoholinių variklio užraktų techninius reikalavimus, bet nėra nurodyta ar vairuotojo pažymėjimas su specialiu „69“ kodu yra galiojantis ir užsienyje.
      Šiuo klausimu turėtumėte kreiptis į „Regitrą“.

  9. Klausimelis

    Sveiki, pries 4 metus Vokietijoje buvo atimta teise vairuoti, bet praejus duotam laikui jau buvo pasibaiges ir teisiu galiojimo laikas.
    Tai ar reikia tiesiog pasikeisti teises, ar pries tai perlaikyti egzaminus?Dekui

  10. IRMA

    LABA DIENA , JEI TEISE VAIRUOTI ATIMTA 6 MĖNESIAMS IR 12 MĖNESIU SU ALKOBLOKU , AR KREIPIANTIS I REGITRĄ TINKA SVEIKATOS PAŽYMĖJIMAS KURIS BUVO DAR PRIEŠ ATIMANT TEISĘ VAIRUOTI AR REIKIA NAUJO

  11. Viktoras

    Laba diena ! Labai prašau patarti. man paskire 12men teisiu atemima , Dabar praejo jau7men ar galiu prasyti kad su isidetu alkobloku atgauti vairuotojo pažimijima be perlaikinejimo butu ačiū

    1. Agnė

      Į šį klausimą atsakyti negalime. Turite pateikti prašymą pažeidimą nagrinėjančiam pareigūnui, tada jis galės atsakyti ar galite laikotarpį sutrumpinti jam jau einant į pabaigą.

  12. Arnas

    Laba diena, norėjau pasiteirauti ar yra galimybė pravažinėjus su kodu “69” vairuotojo pažymėjimu pusė laikotarpio tai yra 6 mėnesiai pasinaikinti “69” kodą ankščiau?
    Ačiū labai iš anksto.

      1. Anonimas

        Sveiki. Praradau teise vairuoti ,metams laiko,su galimybe po puses metu statytis alkobloka
        Nuo lada skaičiuojamas tas puse metu,nuo sustabdymo laiko ar nuo nuosprendžio dienos?

        1. Agnė

          Teisės vairuoti atėmimo laikotarpis ir galimybė statyti alkobloką dažniausiai pradedami skaičiuoti nuo teismo ar administracinio sprendimo (nuosprendžio) dienos, nebent sprendime nurodyta kitaip. Tai reiškia, kad pusės metų laikotarpis, po kurio galėtumėte montuoti antialkoholinį užraktą (alkobloką), turėtų būti skaičiuojamas būtent nuo nuosprendžio priėmimo datos, o ne nuo sustabdymo dienos.

          Patikslinti galite peržiūrėję teismo arba administracinio organo sprendimą, kuriame nurodytos konkrečios bausmės įsigaliojimo datos. Jei kyla neaiškumų, rekomenduojama kreiptis į instituciją, kuri priėmė sprendimą (pvz., teismą), kad gautumėte tikslesnę informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.