Ar galima važiuoti vandens telkinių ledu?

Atšalus orams ir vandens telkiniams pasidengus ledu, ekstremalių pramogų mėgėjams kyla pagunda pasivažinėti vandens telkinių ledu su automobiliu ar sniego motociklu. Ar tai legalu? Ką reikia žinoti, kad tokios pramogos ant ledo baigtųsi laimingai?

Ar galima važiuoti vandens telkinių ledu?

Žiemą ne tik poledinės žūklės mėgėjams kyla pagunda lipti ant vandens telkinio padengto ledu, bet ir ekstremalių pramogų mėgėjams norintiems pasivažinėti ledu su sniego motociklu ar automobiliu.

Gali pasirodyti, kad ledas storas, nieko nenutiks, bet dažnai tokie žaidimai sukelia skaudžias nelaimes, kurių metu nukenčia žmonės ir jiems į pagalbą atskuba gelbėtojai.

Ar legalu važiuoti vandens telkinių ledu su automobiliu?

Ar legalu važiuoti vandens telkinių ledu su automobiliu?

Vandens telkinio padengtu ledu važiuoti su automobiliu yra draudžiama.

Draudimą važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ant užšalusių vandens telkinių reglamentuoja atitinkamos savivaldybės sprendimu patvirtintos Saugaus elgesio vandens telkiniuose ir ant jų ledo taisyklės.

Toks draudimas paprastai netaikomas organizuojant renginius ir turint renginiui organizuoti išduotą leidimą.

Kokios baudos gresia už neteisėtą važiavimą vandens telkinio padengtu ledu?

Administracinių nusižengimų kodekso 282 straipsnio 1 dalyje nustatyta atsakomybė už neteisėtą važiavimą vandens telkinių ledu motorinėmis transporto priemonėmis.

Už tokį pažeidimą gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 Eur. Taip pat gali būti įvertinta padaryta žala gamtai, kurią reikės atlyginti.

Atkreiptinas dėmesys, kad toks vairavimas, įvertinus aplinkybes, paprastai traktuojamas kaip pavojingas ar chuliganiškas vairavimas.

Už pavojingą vairavimą, vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso 420 straipsniu, transporto priemonės vairuotojui gali būti skirta bauda nuo 170 iki 230 Eur (neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 450 iki 600 Eur). Taip pat privalomas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 3 iki 6 mėnesių.

Chuliganiškas vairavimas pagal minėtą straipsnį užtraukia baudą nuo 450 iki 550 Eur (neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 750 iki 1 000 Eur). Be to, privalomas teisės vairuoti atėmimas (nuo vienų iki dvejų metų).

Per įvykį nukentėjus žmonėms kyla baudžiamoji atsakomybė (bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas tam tikram laikotarpiui).

Ar legalu važiuoti vandens telkinių ledu su sniego motociklu?

Ar legalu važiuoti vandens telkinių ledu su sniego motociklu?

Sniego motociklas yra sausumos transporto priemonė, varoma vienu ar dviem guminiais vikšrais, su slidėmis vairui vairuoti. Sniego motociklai yra sukonstruoti važiuoti sniegu ir ledu, jiems nereikia kelio ar tako. Jie dažnai yra dideli, galingi aparatai ir juos turi valdyti apmokytas vairuotojas.

Variklį turintis sniego motociklas yra priskiriamas SM – savaeigių mašinų kategorijai.

Kadangi sniego motociklai nėra motorinės transporto priemonės, o savaeigės mašinos, tai reiškia, kad sniego motociklo vairavimas ant vandens telkinio padengto ledu nepatenka į administracinių nusižengimų kodekso 282 str. 1 d. sritį, tad šia transporto priemone važiuoti vandens telkiniu padengtu ledu yra leidžiama.

Kodėl pavojinga važiuoti vandens telkinio padengtu ledu?

Pėsčiajam ledas laikomas saugiu, jeigu yra storesnis nei 7 – 10  cm.  Sniego motociklams ir lengviesiems automobiliams saugus ledo storis yra apytikriai du ir keturis kartus didesnis. 

Bendra automobiliams tinkamo ledo nustatymo taisyklė paprasta: 3 cm ledo kiekvieniems 500 transporto priemonės kilogramų. 

Taip pat reikia nepamiršti, kad ledo storis skiriasi skirtingose vandens telkinio vietose.  Dėl to rekomenduojama jį tikrinti kelis kartus, daugmaž kas 30 – 50 metrų.

Būtina atkreipti dėmesį ne vien į ledo storį, bet ir į jo kokybę. Vienas pagrindinių ledo tvirtumo ženklų – jo spalva.  Mėlynos spalvos ledą sudaro sušalęs vanduo, ir toks ledas yra neginčijamai tvirčiausias. Baltos spalvos ledas, yra sudarytas iš sušalusio vandens ir sniego, dėl to yra ne toks tvirtas. 

Vertinant ledo tvirtumą, balto ledo storį reikia dalinti iš dviejų. Pavyzdžiui, jei vandens telkinį dengia 7 cm mėlyno ir 6 cm balto ledo, ant jo galima elgtis taip, lyg stovėtum ant 10 cm mėlyno ledo.

Kodėl pavojinga važiuoti vandens telkinio padengtu ledu?

Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį važiuojant vandens telkinio padengtu ledu?

Jei dalyvaujate legaliame renginyje ar važinėjate sniego motociklu, turite atkreipti dėmesį į svarbiausius dalykus:

  1. Leidimas

Jei dalyvaujate automobilių varžybose ar kitame renginyje, įsitikinkite ar renginio organizatoriai pasirūpino leidimais, kadangi be leidimų draudžiama motorinėms transporto priemonėms važiuoti ant vandens telkinio padengto ledu.

Renginio ant ledo organizatoriai privalo 1 darbo dieną prieš renginį pateikti ledo storio matavimus. Ledo storis turi būti matuojamas ne mažiau kaip 10 vietų ir ne mažesniu kaip 50 metrų atstumu. Paaiškėjus, kad ledo storis mažesnis, nei numatyta, leidimas rengti renginį neišduodamas, o išduotas – naikinamas.

2. Saugumas

Visada pasirūpinkite savo ir kitų saugumu, kadangi vykdant bet kokią veiklą ant ledo turi būti užtikrintas saugumas.

3. Įvertinkite viso vandens telkinio ledo storį

Nepamirškite, kad vienoje vietoje užfiksuotas 30 cm ledo storis negarantuoja saugaus pasivažinėjimo.

Norint vandens telkinio ledą panaudoti automobilių varžyboms, ar pasivažinėjimui su sniego motociklu, privaloma daugelyje vietų išgręžti nedideles skyles ir jose atlikti ledo sluoksnio storio matavimus. Kadangi daugelyje vandens telkinių yra vietų, kuriose ledo dangos storis dėl įvairių priežasčių (pavyzdžiui, povandeninių srovių ar šaltinių) skiriasi keliskart.

Todėl net ir tvirtą įšalą vienoje vietoje turintis vandens telkinys gali kitoje vietoje vieno kvadratinio metro plote turėti vos kelių centimetrų storio ledą.

Organizuojant masinius renginius ant ledo (automobilių sporto varžybas), saugaus ledo storis turi būti:

  • lengvajam automobiliui, kurio svoris neviršija 2700 kilogramų ir kai atstumas tarp automobilių 15 metrų, esant oro temperatūrai nuo -1oC iki -25oC – 26 centimetrai, daugiau nei -25oC – 19 centimetrų;
  • krovininiam automobiliui (be krovinio), kurio svoris 3500 kilogramų ir kai atstumas tarp automobilių 19 metrų, esant oro temperatūrai nuo -1oC iki -25oC – 31 centimetras, daugiau nei -25oC – 25 centimetrai.

4. Laikykitės atstumo tarp automobilių

Jei jūsų automobilis ne vienintelis ant užšalusio vandens telkinio, svarbu prisiminti ir išlaikyti pakankamai didelį atstumą nuo kitų transporto priemonių. Kadangi įlūžus ledu važiuojančiai automobilių vilkstinei dažniausiai įsmunka ne pirmasis, o paskui jį važiuojantis automobilis.

Kad taip neatsitiktų, atstumas tarp transporto priemonių turėtų būti 100 kartų didesnis už mažiausią taikomą ledo storį. Taigi automobilis, kuriam reikalingas mažiausiai 25 cm ledas, turėtų važiuoti už 25 metrų nuo kitos transporto priemonės.

5. Laikykitės saugaus greičio

Važiuojant užšalusiu vandens telkiniu rekomenduojama vengti didelio greičio, nes nuo jo kylanti spaudimo banga gali suskaldyti ledą.

Automobiliui važiuojant vandens telkinio vietoje kur gylis neviršija 15 m reikėtų judėti greičiu iki 30 km/h. Gilesnėse vietose, taip pat važiuojant arti kranto greitį reikia sumažinti perpus.

Taip pat patartina važiuojant laikyti atidarytus automobilio langus, kad nelaimės atveju turėtumėte galimybę greitai palikti transporto priemonę.

6. Nepalikite ant ledo stovėti savo transporto priemonės

Važiuojantis automobilis suspaudžia ledą, bet netrukus leidžia jam „atsipalaiduoti“. Tuo tarpu ant užšalusio vandens telkinio stovinti transporto priemonė duoda pastovią apkrovą tam pačiam ledo plotui.

Jei turite ilgesniam laikui ant ledo pastatyti automobilį, išgręžkite greta lede skylę ir kartas nuo karto stebėkite vandens lygį. Jei vanduo skylutėje pradėjo kilti, vadinasi ledas po automobiliu ima linkti ir būtina judėti į kitą vietą.

Jeigu galimybės išgręžti skylės lede neturite, bet norite pailsėti, geriau nuvaryti automobilį ant kranto. Ant vandens telkinio ledo ilgam paliktas įkaitęs po pasivažinėjimo automobilis gali tiesiog atitirpinti ledą.

Kaip stabdyti slidžiame kelyje galite sužinoti pamokoje.

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.