Kaip vežti keleivius, vaikus ir gyvūnus?

Ar jūs kada nors svarstėte, kaip reikia tinkamai vežti gyvūnus, vaikus ir keleivius, automobilyje, kad tai būtų saugu ir neprieštarautų Kelių Eismo Taisyklėms? Kada ir kaip reikia užsisegti saugos diržus ir kas už tai atsakingas?

Kaip vežti keleivius, vaikus ir gyvūnus?

Kelių eismo taisyklės draudžia vežti keleivius, kurie neprisisegė saugos diržų, išskyrus nėščias moteris ir asmenis, turinčius specialias gydytojo rekomendacijas. Todėl vairuotojas privalo priminti keleiviams prisisegti saugos diržus, o jiems nepaklusus, tų keleivių tiesiog nevežti. Taip pat vairuotojas turi pasirūpinti savo vežamų keleivių, vaikų ir gyvūnų saugumu.

Saugos diržų atsiradimo istorija

Pirmą kartą saugos diržai panaudoti 1902 metais automobilių lenktynėse Niujorke. Tada jie išgelbėjo lenktynininką ir jo kolegą nuo mirties.

Tačiau ilgą laiką diržai buvo naudojami tik aviacijoje. Ir tik 1959 metais Volvo pristatė pirmuosius „Y“ formos diržus ir pradėjo montuoti automobiliuose.

Visi automobilių gamintojai akcentuoja, kad saugos diržai vis dar yra pagrindinė saugos priemonė.

Kaip vežti gyvūnus automobilyje?

Kaip vežti gyvūnus automobilyje?

Kelionės gyvūnams neretai kelia stresą, todėl jie automobilyje gali būti neramūs, trukdyti vairuoti, netgi sukelti eismo įvykį, taip iškyla rizika, jog dėl netinkamai pasirūpinto keturkojo gali nukentėti ir kiti. Dėl to vertėtų nepamiršti – kaip saugos diržai ar vaikiškos kėdutės žmonėms, taip ir augintiniams būtinos tam tikros saugos priemonės automobilyje.

Pagal Kelių eismo taisykles vairuotojas privalo užtikrinti, kad vežami gyvūnai netrukdytų vairuoti, nesusižalotų ir nesužeistų transporto priemonėje esančių eismo dalyvių, jeigu transporto priemonė būtų staigiai stabdoma (KET 206 p.).

Bandymų metu nustatyta, kad 65 km/val. greičiu važiuojančiam automobiliui susidūrus su kliūtimi be saugos priemonių vežamas 11 kg gyvūnas gali smūgiuoti maždaug 450 kg, o 27 kg šuo – apie 1300 kg jėga. Be abejo, tokio stiprumo smūgis nulemtų pačias tragiškiausias pasekmes ne tik gyvūnui, bet ir automobilio salone esantiems bendrakeleiviams.

Net ir mažiau ekstremaliais atvejais be specialiųjų priemonių vežami gyvūnai gali patys susižaloti krisdami, atsitrenkdami ar išsiskleidus oro pagalvėms. Be to, juk pavojinga net ir po visai nedidelės avarijos atidaryti automobilio dureles: gyvūnas iš išgąsčio sprukdamas gali sukelti kitą eismo įvykį, žūti pats.

Skaičiuojama, kad apie 25 proc. visų avarijų kyla dėl vairuotojo dėmesio blaškymo, todėl kelionės metu gyvūnai negali nevaržomai judėti automobilio salone, sėdėti ant priekinės sėdynės ar net, kas dar vis pasitaiko, vairuotojui ant kelių.

Saugiam gyvūno vežimui automobilyje tinka specialūs narvai, kuriuos reikėtų pritvirtini (pavyzdžiui, saugos diržais), taip pat grotos, atskiriančios gyvūnus nuo salono.

Kaip turi būti tinkamai vežami šunys?

Kai kurie gyvūnai judant automobiliui yra linkę jausti didelį stresą, todėl pasistenkite sukurti jiems ramią ir patogią aplinką. Pasirūpinkite, kad gyvūnas būtų pakankamai patenkintas ir neturėtų tuščio skrandžio, tačiau taip pat nepersotintas. Paruoškite patogią kelionės erdvę savo augintiniui.

Didesni šunys su specialiomis petnešomis, prisegti saugos diržais, turėtų būti vežami ant galinės sėdynės ar automobilio universalo kėbulu bagažinėje, atskirtoje nuo salono grotelėmis arba tinkleliu, dar geriau – specialiai bagažinėje gyvūno vežimui įrengtame narve.

Mažesnį gyvūną saugiausia gabenti narvelyje, kurį reiktų pritvirtinti automobilyje taip, kad šis nejudėtų (pvz., saugos diržais) arba bent jau pastatyti jį priekinėje keleivio vietoje ant grindų.

Svarbu: Vairuokite atsargiai ir sklandžiai, vengdami staigių stabdymų ir posūkių, kad gyvūnas jaustųsi kuo saugiau ir patogiau.

Kaip taisyklingai vežti vaiką automobilyje, automobilinės kėdutės

Kaip vežti vaikus automobilyje?

Pagal KET 199 p., visi vaikai, kurie yra mažesni nei 135 cm ūgio, lengvuoju ar krovininiu automobiliu privalo būti vežami prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis pagal gamintojo nurodytą dydžio intervalą ir didžiausią vaiko masę.

Automobilinės kėdutės pagal vaiko svorį skirstomos į šias grupes:

  • 0 grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 10 kg;
  • 0+ grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 13 kg;
  • I grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 9 iki 18 kg;
  • II grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 15 iki 25 kg;
  • III grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 22 iki 36 kg.

Gaminamos ir universalios kėdutės (1/2/3 grupė), skirtos 9–36 kg svorio vaikams, tokios automobilinės saugos kėdutės turi integruotus diržus, tačiau, vaikui paaugus, jį galima prisegti automobilio saugos diržais.

Dar viena priemonė – specialūs paaukštinimai, kuriuos naudoti galima, kuomet vaikas sveria daugiau nei 23 kg.

Tačiau specialistai pataria automobilines kėdutes naudoti kuo ilgiau, nes jos turi nugarėlę ir šonines apsaugas, kurių neturi paprastas paaukštinimas.

Draudžiama vežti vaiką kėdutėje, atsuktoje prieš judėjimo kryptį, ant priekinės sėdynės, jei ji apsaugota saugos pagalve. Nebent tuomet, jeigu saugos pagalvė yra išjungta.

Svarbu: Vairuotojas privalo užtikrinti, kad vaikas (-ai) automobilyje būtų tinkamai prisegti.

Saugos diržai automobilyje

Kaip vežti keleivius automobilyje?

Pagal Kelių eismo taisykles važiuodami transporto priemone su įrengtais saugos diržais, vairuotojas ir keleiviai privalo juos užsisegti (KET 196 p.).

Saugos diržas privalo būti užsegtas juosiant jį per petį ir per juosmenį arba kaip numatė transporto priemonės gamintojas (KET 197 p.).

Keleiviai visada turi būti prisisegę saugos diržus ne tik sėdėdami automobilio priekinėje sėdynėje, bet ir galinėje. Gale sėdintis neprisisegęs keleivis eismo nelaimės metu yra pavojus priekyje sėdinčiam vairuotojui arba keleiviui.

Pavyzdžiui, jei gale sėdi 80 kg sveriantis keleivis, o automobilis prieš pat avariją judėjo 60 km/val. greičiu, tai toks žmogus priekyje sėdinčius asmenis susidūrimo metu veiks net 260 kg masę atitinkančia jėga.

Konkreti poveikio jėga priklauso nuo daugybės veiksnių, tačiau bet kuriuo atveju automobilio ekipažo sužalojimai bus rimti. Todėl svarbu ne tik pasirūpinti saugos diržais, bet ir užtikrinti, kad visi asmenys, esantys automobilyje, būtų juos prisisegę.

Taip pat saugos diržus segėti būtina dėl to, kad avarijos metu suveikusios oro pagalvės apsaugotų, o ne sužalotų.

Daugelyje automobilių saugos sistemos reaguoja ir į saugos diržų judesius ir esant tam tikro stiprumo smūgiui išsiskleidžia oro pagalvės. Jos skirtos apsaugoti galvą, krūtinę, kaklą, o saugos diržas ne tik sulaiko nuo iškritimo iš automobilio, bet ir suteikia galimybę išvengti sunkių sužalojimų. Neprisisegus saugos diržo, sumažėja ir oro pagalvių nauda.

Svarbu: Keleiviams draudžiama blaškyti vairuotojo dėmesį ir trukdyti jam vairuoti transporto priemonę.

Ką būtina žinoti ir prisiminti vežant keleivius?

  • Privalote imtis visų būtinų priemonių savo, keleivių ir krovinio saugumui kelionės metu užtikrinti.
  • Draudžiama važiuoti  ir tęsti judėjimą, jeigu yra ar atsirado važiuojant keleivių / krovinių vežimo tvarkos reikalavimų pažeidimų, keliančių pavojų žmonėms ir aplinkai, kol jie bus pašalinti.
  • Keleivius vežti leidžiama tik tam skirtomis arba specialiai tam pritaikytomis transporto priemonėmis ir tik keleiviams skirtose vietose.

Vežant keleivius draudžiama:

  • Vežti keleivių daugiau, negu numatyta transporto priemonės techninėje charakteristikoje.
  • Vežti keleivius taip, kad jie trukdytų vairuoti ir ribotų vairuotojui matomumą.
  • Vežti mopedais, motociklais (išskyrus motociklus su priekabomis), triračiais, visų rūšių keturračiais vaikus iki 12 metų.
  • Vežti keleivius velkamame automobilyje, jei jo priekis ar galas užkeltas ant vilkiko platformos arba specialaus atraminio įtaiso.
  • Vežti keleivius priekabose (įskaitant priekabas – namelius).
  • Mokant vairuoti, vežti vaikus iki 14 metų.
  • Laipinti autobuso keleivius į (iš) važiuojamosios dalies pusę (-ės).
Privalomi saugos diržai

Kaip tinkamai vežti vaikų grupes mokykliniu autobusu?

  • Ant vaikų (iki 16 metų) grupes vežančio autobuso priekio ir galo turi būti pritvirtinti skiriamieji ženklai.
  • Vaikus vežančio mokyklinio autobuso ir transporto priemonės su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais salone turi būti vienas suaugęs lydintis asmuo. Mokinius vežant mokykliniu autobusu, lydinčio asmens funkcijas gali atlikti vairuotojas.
  • Draudžiama mokykliniame autobuse ir transporto priemonėje su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais vežti daugiau mokinių, negu įrengta sėdimųjų vietų.
  • Draudžiama mokykliniame autobuse ir transporto priemonėje su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais vežti stovinčius mokinius.

Mokyklinio autobuso ar transporto priemonės su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais vairuotojas ar vaikus lydintis asmuo privalo:

  • užtikrinti saugų vaikų įlipimą (išlipimą) į (iš) transporto priemonę (-ės);
  • pagal galimybes vaikus įlaipinti ir išlaipinti stotelėse;
  • palydėti į kitą kelio pusę jaunesnius kaip 10 metų vaikus;
  • būdamas kelyje vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
Taisyklingas saugos diržo užsegimas

Kada ir kaip užsisegti saugos diržą?

  • Važiuojant automobiliui visi keleiviai visada privalo segėti saugos diržus.
  • Diržas privalo būti užsegtas taip, kaip numatyta gamintojo.
  • Draudžiama savavališkai išmontuoti diržus iš ten, kur jie numatyti.
  • Žemesnį kaip 135 cm ūgio vaiką būtina vežti automobilinėje kėdutėje arba ant specialaus paaukštinimo, kur turi būti prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis.

Kada leidžiama nesisegti saugos diržo?

Vis dėlto yra žmonių ir profesinių grupių, kurie neprivalo segėti saugos diržų automobilyje, tai:

  • asmenys, turintys medicininę pažymą, draudžiančią naudoti saugos diržus, sergantys ar neįgalūs asmenys, vežami ant neštuvų arba neįgaliųjų vežimėlyje ir medicinos komandos nariai, kai teikiama pagalba;
  • vairuotojai tik gyvenvietėje važiuojant atbulomis arba stovėjimo aikštelėse;
  • tik specialų medicininį pažymėjimą turintys keleiviai.
Saugos priemonės važiuojant motociklu

Saugos priemonės važiuojant motociklu

Važiuodami mopedu, motociklu, triračiu, visų rūšių keturračiais, vairuotojas ir keleiviai privalo naudoti motociklininkų apsaugas (motociklininkų šalmus, akių apsaugos nuo sužeidimo priemones).

Leidžiama važiuoti be motociklininkų apsaugų, jeigu mopedas, motociklas, triratis, bet kurios rūšies keturratis turi kėbulą (kabiną) ar įmontuotus stogo saugos lankus, kurių paskirtis apsaugoti vairuotoją, keleivį nuo smūgių, ir yra įrengti saugos diržai.

Daugiau pamokoje

Saugos diržas gali išgelbėti gyvybę

Post Navigation

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.