Ką daryti patrenkus gyvuną kelyje

Lietuvos keliuose daugėja automobilių ir laukinių gyvūnų susidūrimų. Tokių eismo įvykių metu neretai ne tik nukenčia gyvūnai, apgadinami automobiliai, tačiau sužalojimų neišvengia ir žmonės.

Ką daryti patrenkus gyvuną kelyje

Susidūrimo su gyvūnu metu pasekmių sunkumą nulemia automobilio greitis

Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte, 4-5 val.

Visada sutemus, naktį ir paryčiais važiuokite lėčiau. Taip padidėja galimybė laiku pastebėti gyvūną ir išvengti susidūrimo, o kai susidūrimas neišvengiamas – sušvelninti pasekmes.

Susidūrimo su gyvūnu metu pasekmių sunkumą nulemia automobilio greitis

Didesni pavojai rudenį ir žiemą

Rudenį ir žiemą vairavimą apsunkina ne tik prastas apšvietimas, bet ir tai, kad dauguma kanopinių gyvūnų į kelius išeina tada, kai tamsu. Sunkiausiai pastebimi briedžiai – jų kailis tamsus, o dėl ilgų kojų akys yra aukščiau tos ribos, kurią apšviečia automobilio žibintai. Stirnos, šernai ir taurieji elniai  gana dideli gyvūnai, tad lengvojo automobilio susidūrimas su kanopiniais kelia didelį pavojų vairuotojui ir keleiviams, o pats automobilis gali būti sudaužytas nepataisomai.

Itin svarbus dalykas – kai kurių laukinių žvėrių judėjimas grupelėmis. Pamačius kelią kertant šerną, beveik visai atvejais galima tikėtis, kad iš paskos skuos dar 10 – 15 bandos narių. Panašiai, tik kiek mažesniais būreliais, migruoja ir stirnos, todėl tokiais atvejais būtina iš karto drastiškai mažinti greitį.

Didesni pavojai rudenį ir žiemą

Stabdymo metu dar galima bandyti išvengti susidūrimo su gyvūnu

Pamačius žvėrį, visų pirma reikėtų drastiškai mažinti greitį. Stabdymo metu dar galima bandyti išvengti susidūrimo su gyvūnu manevruojant, visada geriau nusukti į šalikelę, nei trenktis į gyvūną. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad bent vienu ratu išvažiavus į šalikelę visiškai keičiasi automobilio valdymo savybės. Dažnai toks manevravimas, neturint pakankamai patirties ir reikiamų įgūdžių, baigiasi avarija.

Nepavykus išvengti susidūrimo, pasirūpinkite automobilio ir keleivių saugumu, praneškite policijai ir draudimo bendrovei, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno.

Stabdymo metu dar galima bandyti išvengti susidūrimo su gyvūnu

Kaip nuvyti gyvūną nuo kelio

Galima praverti automobilio langą ir įjungti radiją, padidinti garsą, kad gyvūnas girdėtų ir jaustų, jog kažkas kalba.

Gyvūnui reikia leisti išeiti į žaliąją zoną. Jokiu būdu negalima signalizuoti, nes automobilio garsinį signalą žvėris girdi visai kitaip nei mes.

Išjunkite ilgąsias žibintų šviesas, nes jos akina gyvūną ir jam būna sunku susiorientuoti.

Kaip nuvyti gyvūną nuo kelio

Partrenkus gyvūną gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisių netekimas

Administracinių nusižengimų kodekse nėra numatyta konkreti bauda už laukinio gyvūno partrenkimą, tačiau vairuotojams vis tiek yra rizika patuštinti savo pinigines. Įvykus eismo įvykiui, yra aiškinamasi visos aplinkybės. Transporto priemonės vairuotojui administracinė atsakomybė gali būti taikoma tik išsiaiškinus visas įvykio aplinkybes ir nustačius, kad jis pažeidė Kelių eismo taisykles. Pavyzdžiui, viršijo nustatytą važiavimo greitį, pažeidė lenkimo taisykles ir pan. Jei nustatoma, kad vairuotojas pažeidė KET reikalavimus, tuomet baudos dydis priklauso nuo padaryto pažeidimo.

Eismo įvykį į kurį pateko gyvūnas ar gyvūnai, būtina informuoti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 ir vykdyti operatoriaus nurodymus. Jeigu į tokio įvykio vietą bus siunčiami policijos pareigūnai, jiems atvykus, asmuo turi vykdyti jų nurodymus. Tačiau, jei eismo įvykio dalyvis pasišalina iš įvykio vietos, jam gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisės vairuoti atėmimas. Tai gali būti traktuojama kaip pasišalinimas iš eismo įvykio vietos.

Pasitraukimas iš eismo įvykio vietos, kai vairuotojas yra su juo susijęs, užtraukia baudą vairuotojams nuo 600 iki 850 eurų su galimu teisės vairuoti atėmimu nuo vienų iki trijų metų. Jei padaryta didelė žala, bauda gali siekti nuo 850 iki 1500 eurų, o teisė vairuoti taip pat gali būti atimta nuo vienų iki trijų metų.

Partrenkus gyvūną gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisių netekimas

Draudimas padės ne visada

Draudimo įmonės sulaukia nemažai vairuotojų užklausų dėl žalos, kurią jie patiria susidūrimų su laukiniais gyvūnais metu. Deja, tačiau ne visiems jiems draudimo įmonė gali pateikti gerų žinių dėl žalos atlyginimo.

Jei buvote apsidraudęs tik privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, tuomet reikalauti patirtų nuostolių atlyginimo turėsite savarankiškai. Visgi apsidrausti nuo gyvūnų padaromos žalos galima. Jei automobilis apdraustas KASKO draudimu, visa žala bus atlyginta, taip pat ir įvykių, kai susiduriama su laukiniais gyvūnais. Kitas būdas – prie privalomojo civilinės atsakomybės draudimo papildomai užsisakyti draudimą nuo susidūrimų su gyvūnais: briedžiais, stirnomis, elniais ar kitais gyvūnais, kurie kartais padaro ir nepataisomos žalos. Tiesa, dėl papildomo draudimo kiekvienos įmonės reikėtų teirautis individualiai.

Priminimas vairuotojams

Nors vairuotojai dažniausiai perspėjami apie tai, kad didžiausia rizika su laukiniais gyvūnais susidurti užmiesčio keliuose, tačiau vis dažniau gyvūnų pastebima ir miestų gatvėse. Susitikimas su laukiniu gyvūnu kelyje yra egzaminas vairuotojams, tačiau daugeliu atvejų vairuotojai šio egzamino neišlaiko. Pamatę žvėrį vairuotojai pradeda signalizuoti, didesnės grupės žmonių pradeda gyvūną fotografuoti ir filmuoti, kiti sušvilpia. Tokiais atvejais gyvūnas pameta galvą ir pradeda lėkti nežinia kur. Tad susitikę kelyje laukinį gyvūną, visada elkitės ramiai ir apgalvotai.

Post Navigation