Kaip pasikeisti nebegaliojantį seno tipo (laminuotą) vairuotojo pažymėjimą?
Jau praėjo septyneri metai nuo to laiko, kai Lietuvoje baigė galioti senojo tipo (laminuoti) vairuotojo pažymėjimai, bet vis dar yra dalis žmonių, kurie to nepadarė. Ar prarandama teisė vairuoti nepasikeitus seno tipo vairuotojo pažymėjimo? Kaip pasikeisti jau nebegaliojantį vairuotojo pažymėjimą? Kokios baudos važiuojant su tokiu pažymėjimu?
Įgyvendinant ES direktyvą, dar 2017-ųjų vasario 4 d. Lietuvoje baigė galioti popieriniai (laminuoti) senojo formato vairuotojo pažymėjimai, kuriuose nenurodyta jų galiojimo pabaiga.
2012 m. įsigaliojusiame Vyriausybės nutarime buvo numatytas terminas, kada tokie vairuotojo pažymėjimai nustos galioti ir kad juos būtina pasikeisti į naujus vairuotojo pažymėjimus.
Nors dauguma aktyvių vairuotojų savo senąsias pažymėjimo formas pasikeitė laiku, vis dar yra dalis žmonių, kurie to nepadarė. Priežastys gali būti įvairios, įskaitant išvykimą į kitą šalį arba sprendimą nebetęsti vairuoti dėl sveikatos problemų ar amžiaus.
Dėl ko reikėjo pasikeisti seno tipo (laminuotus) vairuotojo pažymėjimus?
Vyriausybė jau 2012 metais priėmė nutarimą priversti vairuotojus keisti senąsias pažymėjimo formas į naujas, siekiant harmonizuoti juos su ES standartais.
Tai buvo daryta siekiant didesnės apsaugos ir sudėtingesnio dokumentų klastojimo prevencijos. Tačiau, nepasikeitusiems dokumentų turėjo būti draudžiama dalyvauti eisme, priverčiant juos griežtai laikytis įstatymų ir atnaujinti savo dokumentus.
Ar prarandama teisė vairuoti nepasikeitus seno tipo (laminuoto) vairuotojo pažymėjimo?
Žmonės vis dar turintys seno tipo (laminuotus) vairuotojo pažymėjimus nepraranda teisės vairuoti. Jiems tiesiog reikia atnaujinti savo dokumentus „Regitroje“. Tai galima padaryti bet kuriuo metu, nes nėra numatytas konkretus terminas šiam procesui.
Kokių dokumentų reikės norint gauti naują vairuotojo pažymėjimą?
Norint atnaujinti pažymėjimą, reikės apsilankyti „Regitros“ padalinyje.
Užsisakant naują pažymėjimą, reikia pateikti:
- Asmens tapatybės dokumentą;
- Galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (nereikės turėti popierinio dokumento, nes „Regitra“ gauna reikiamus duomenis iš sveikatos priežiūros įstaigų automatiškai);
- Turimą seną vairuotojo pažymėjimą (jei neprarastas)
- Policijos išduotą vairuotojo kortelę (šias korteles policija išduodavo iki 2000 m.), jei ji neprarasta.
- Nuotrauka pažymėjimui paruošiama „Regitroje“.
Regitroje užsisakius naują vairuotojo pažymėjimą, senasis laminuotas vairuotojui grąžinamas. Visgi išduodant pažymėjimą negaliojantis asmeniui nebegrąžinimas.
Naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimai įprastai išduodami per 10 dienų nuo prašymo pakeisti pažymėjimą gavimo dienos. Skubos atveju per 1-3 d.d.
Geriausia iš anksto užsiregistruoti pažymėjimo keitimui VĮ „Regitra“, kad būtų galima patogiai aptarnauti klientą. Tai galima padaryti čia.
Kas gali užsisakyti vairuotojo pažymėjimą?
Norint užsisakyti ir pakeisti vairuotojo pažymėjimą:
- Jūsų gyvenamoji vieta turi būti deklaruota Lietuvoje bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. Šiuos duomenis „Regitra“ gaus automatiškai iš Gyventojų registro.
- Jei Jūsų gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba ji buvo deklaruota mažiau kaip 185 dienas per kalendorinius metus, tuomet savo nuolatinę gyvenamąją vietą galite pagrįsti Jūsų pasirinktais dokumentais, įrodančiais Jūsų asmeninius ar darbo ryšius Lietuvoje, pvz., darbo sutartį.
Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma internetu
Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (forma Nr. 083-1/a) galima užsisakyti internetu per sveikatospazymos.lt
Užsakydami pažymą internetu sutaupysite laiko, nes klinika, gavusi užsakymą, galės sutvarkyti dokumentus iki Jūsų apsilankymo.
Po vizito pas gydytoją elektroninė pažyma bus įvesta į sistemą, kurią mato VĮ “Regitra”.
Kur galima rasti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą?
Atlikus profilaktinį patikrinimą, išduodama elektroninė Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma (forma Nr. 083-1/a) kurią automatiškai gauna VĮ “Regitra” ir ją galima rasti prisijungus prie esveikata.lt
Kaip atsisiųsti arba sužinoti, ar medicininė vairuotojo pažyma galioja, galite čia.
Kas gali nutikti važiuojant su pasibaigusiu vairuotojo pažymėjimu?
Be abejo, keliaujant su pasibaigusiu pažymėjimu, yra rizika susidurti su baudomis ir kitais nepatogumais, įskaitant papildomas problemas, jei įvyksta eismo įvykis.
Draudikai atkreipia dėmesį, kad tai vertinama individualiai, tačiau svarbu pabrėžti, jog nepratęstas pažymėjimas gali turėti įtakos įvykio aplinkybėms ir atsakomybei. Tai gali būti svarbus veiksnys vertinant, ar eismo įvykis laikomas draudžiamuoju.
Daugiau informacijos apie vairuotojo pažymėjimo keitimą čia
Nuo 2023 m. lapkričio 20 d. keičiasi sveikatos patikrų periodiškumas
Vairuotojo pažymėjimo galiojimas susietas su vairuotojų sveikatos medicininės pažymos galiojimu