Alkoholis

Alkoholis ir psichotropinės medžiagos sulėtina vairuotojo reakciją nuo dešimtadalio iki trečdalio, todėl vairuotojas negeba reaguoti ir priimti teisingus sprendimus – kurių pasekmės dažnai būna labai skaudžios ne tik pačiam vairuotojui, bet ir kitiems eismo dalyviams.

Taip pat neblaivūs asmenys sukėlę eismo įvykį, netenka teisės į transporto priemonių draudimo išmoką ir turi padengti visus avarijos metu padarytus nuostolius.

Svarbu prisiminti jog draudžiama ne tik pačiam vairuoti esant neblaiviam, bet ir perduoti vairuoti transporto priemonę tokiam asmeniui (KET 14 p.).

Didžiausia leistina lengvųjų automobilių vairuotojų, turinčių didesnę kaip 2 metų vairavimo patirtį, etilo alkoholio koncentracija yra 0,4 promilės.

Visi kiti vairuotojai laikomi neblaiviais, kai etilo alkoholio koncentracija yra daugiau kaip 0 promilių (SEAKĮ 2 str. 38 p.).

Tyrimais nustatyta, jog vairavimas net ir šiek tiek pavartojus alkoholio padidina eismo įvykio tikimybę keturis kartus!

Policijos pareigūno reikalavimu vairuotojas privalo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka leistis patikrinamas, ar nėra neblaivus, apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų (KET 17 p.).

Neblaivumo patikrinimo vengimas užtraukia vairuotojui baudą iki 2000 eur, su teisės vairuoti atėmimu iki 48 mėnesių.

Baudų dydžiai:

  • Perdavimas vairuoti transporto priemonę neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmeniui užtraukia baudą nuo 90 iki 140 eur.
  • Transporto priemonių vairavimas, kai tai daro pradedantieji vairuotojai būdami neblaivūs (nustatytas lengvas neblaivumas (0,01-0,4 promilės, užtraukia jiems baudą nuo 230 iki 300 eur.
  • Transporto priemonių vairavimas, kai tai daro neblaivūs (nustatytas lengvas neblaivumas (0,41-1,5 promilės) vairuotojai, užtraukia jiems baudą nuo 300 iki 450 eur su teisės vairuoti atėmimu nuo 12 iki 18 mėnesių.
  • Neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimas arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo, vairuotojui užtraukia baudą nuo 1000 iki 2000 eur su teisės vairuoti atėmimu nuo 12 iki 48 mėnesių.
  • Neblaivaus asmens vairavimas (nustatytas lengvas neblaivumas (0,41-1,5 promilės), kuris sukėlė kitų asmenų nežymų sveikatos sutrikdymą ar lėmė kitiems asmenims priklausančių transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kito turto sugadinimą (apgadinimą) užtraukia vairuotojui baudą nuo 1200 eur iki 2400 eur su teisės vairuoti atėmimu nuo 36 iki 60 mėnesių, taip pat galimas transporto priemonės konfiskavimas.